פסיכוגריאטריה - מומחים בתחום בריאות הנפש בגיל הזהב
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


פסיכוגריאטריה - בריאות הנפש בגיל הזהב

מתי כדאי לשקול טיפול על ידי פסיכיאטר המתמחה בגיל השלישי?

כל החיים אבא שלך עבד כרואה חשבון. הוא התפרנס כהלכה. היה עצמאי. הרוויח הון, דאג לעצמו ולמשפחה. עכשיו כבר 10 שנים שאינו עובד. אחרי שפסק לעבוד, התחיל להשתתף בספורט פעיל ולמד ציור, צילום וקורסים רבים של ידע במכון אבשלום. הוא גם יצא עמם לטיולים רבים. הוא נהנה מאד מכך שאינו עובד עוד.

בשלושה חודשים חל שנוי לרעה. בתקופה הזו, הוא הפך מדוכדך ומבולבל.  פתאום הוא, העצמאי הזה, נדרש לעזרה. הוא לא זוכר איפה הוא שם את המפתחות, מי זו דבורה ואיזה יום היום. מאד עצוב לראות את אביך במצב כזה. ייתכן והוא ואתם זקוקים לתמיכה, יעוץ וגם לטיפול (אביך) של פסיכיאטר מומחה לגיל הזהב. מומחה כזה הוא פסיכוגריאטר.

פסיכוגריאטריה זו ההתמחות של פסיכיאטרים, שהתמחותם היא הגיל השלישי (כלומר, אנשים בדרך כלל מעל גיל 65). כמובן, שיש גם יוצאים מן הכלל - באוכלוסיה של פיגור שכלי, ההזדקנות היא מואצת ולעתים, נדרשת התערבות של פסיכוגריאטריה, החל מגיל 35.

הפסיכוגריאטר מתמחה בבעיות רגשיות, נפשיות  ופיזיות של האוכלוסיה בה מדובר. ישנן תופעות פיזיולוגיות, שיש להן קשר רב בין החלק הנפשי והפיזי (מחלות של דמנציה כגון אלצהיימר, אך לא רק - אמנם אלצהיימר היא הנפוצה מכולן).

בתחילת ההתעוררות של המצבים הרפואיים הללו, לא תמיד בני המשפחה מבינים שאכן זה מה שקורה. פסיכוגריאטר מיומן מזהה את התופעות ועוזר לחולה ולבני המשפחה להבין את המשמעויות הרגשיות והמעשיות של התופעות הללו.

אך לא רק במצבים קיצוניים כאלו, נדרשת עזרתו של הפסיכוגריאטר. לעתים, אנשים, שפסקו לעבוד והילדים / נכדים גדלו  - חווים תחושות קשות של בדידות, דיכאון, חרדה. 

החרדה יכולה להיות פועל יוצא של בדידות ודיכאון. כמו כן, יכולה להיות חרדה היפוכונדרית, כלומר, זו יכולה להיות חרדה מפני המוות וחרדה ממחלות ומסבל. הפסיכיאטר המיומן מסייע בידם להקל על הדכאון והחרדה. גם בגיל השלישי, ניתן להביא לשפור איכות החיים באופן משמעותי. צור קשר ונשמח לסייע!

 

התופעות הבולטות, שבהן מטפל פסיכוגריאטר:

 • הפרעות פסיכיאטריות שונות - דכאון, חרדה, פסיכוזות מסוגים שונים. במקרים אלו יש לפנות אל רופא פסיכיאטר המתמחה בגיל השלישי והטיפול לרוב יכלול גם טיפול תרופתי.
   
 •  התמודדות עם תופעות נפשיות / רגשיות - פרישה לגמלאות, התרחקות הילדים  / הנכדים, התמודדות עם אבל על אובדן של בן / בת זוג, התמודדות עם מות של חברים / מכרים. קיראו על התמודדות המשפחה עם אלצהיימר.
   
 • תופעות שעלולות לצוץ בגיל השלישי - מחלות של דמנציה, כאשר הנפוצה מבניהן היא מחלת האלצהיימר.
   
 • התמודדות עם מחלות ומצבים גופניים, שהם פועל יוצא של הגיל - מחלות לב, אירועיים מוחיים (ואובדן יכולות בעקבות כך), מחלות כלי דם, מחלת הסכרת ופגיעה בעקבות כך באיברי הגוף,  פרקינסון, ותופעות נוספות. הן בעצמן, מביאות לשנויים רגשיים ולעתים, גם השימוש בתרופות, מביא לשנויים רגשיים ונפשיים, הדורשים התערבות של מטפל מיומן.
   
 • תמיכה בחולה ובמשפחה למעבר לצורת מגורים מוגנת (לעבור לגור בדירתו עם בן משפחה /  בדירת הצאצאים, לעבור לגור עם מטפל, לעבור לדיור מוגן או בית אבות) והמשמעות הרגשית והמעשית של איבוד החופש ולפעמים, הבחירה המלאה.
   
 • הפגיעה בתפקוד היום יומי בבית, הן מבחינת היכולות והן מבחינת הרצון לתפקד עצמאית ולהיות שותף לניהול משק הבית.
   
 • פגיעות בתפקוד מיני.
   
 • הפרעות התנהגות, הן בגין המצבים הפיזיולוגיים ו/או התרופתיים ו/או הרגשיים.
   
 • הסברת מצבו הרפואי / רגשי / שכלי של החולה, מבחינת האחריות המשפטית.
   
 • תמיכה במשפחה בכל המצבים המוזכרים לעיל.

פסיכוגריאטר לא יכול להפוך את המטופל לצעיר יותר, אך הוא בהחלט יכול לשפר את איכות חייו גם של האדם המבוגר וגם של בני משפחתו.


סרטונים בנושא
הצוות המומחה בטיפול פסיכיאטרי צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
טיפול ייחודי לנוער במצוקה | לאתר טאלו - טיפול אינטנסיבי לילדים ונוער
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה