פסיכודרמה - טיפול רגשי באמצעות הבעה אישית - מרכז ד''ר טל
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


פסיכודרמה - שיטת טיפול נפשי יעילה ומוכחת

שיקספיר האמין ש"העולם הוא במה וכולנו שחקנים". דבר הרלוונטי לכל אחד מאיתנו, הרי כל אחד הוא קצת "שחקן", קצת "אחר" בכל מקום. אנחנו לא מתנהגים בדיוק באותו אופן כאשר אנחנו עם הילדים, בפגישת עבודה, באירוע פומבי או עם חברים קרובים.

בכל מצב בולטים יותר חלקים מסוימים באישיותנו, וחלקים אחרים מוצנעים.  במובן הזה, באופן טבעי כולנו שחקנים על במת החיים, מבלי להיות לא אותנטיים או מזויפים.

חייג/י בכל עת לשיחה אישית: 03-6413483

ג'יקוב לוי מורנו, פסיכיאטר וינאי, מפתח הפסיכודרמה, היה פסיכיאטר למוד ניסיון, שהאמין כי טיפול פסיכולוגי בלבד (פסיכותרפיה) לא תמיד מספק, מקדם ומוביל להקלה על מצוקות.

מתוך המגבלה שראה בטיפול שיחתי ומתוך ואמונתו באמירה של שיקספיר החל לחפש אחר שיטת טיפול נוספת לסייע למטופליו, מה שהוביל לפיתוח הפסיכודרמה.

מהי פסיכודרמה?

משמעות המילה פסיכודרמה בעברית היא "הפעולה של הנפש". מורנו האמין שכדי להוביל להקלה, לא די בכך שאדם ידבר על הדברים, אלא עליו גם לפעול אותם.

כלומר, אם בטיפול שיחתי אדם מדבר על רגשותיו, מחשבותיו, זיכרונותיו, על סיטואציות שונות שחווה וכו', בטיפול בפסיכודרמה האדם לא רק מדבר עליהם, אלה גם משחזר אותם, וחווה אותם מחדש בסביבה בטוחה, בתמיכת ובסיוע המטפל.

כאשר אדם חווה מחדש את הדברים במסגרת הטיפול, במרחב תומך ומוגן, הוא יכול להתבונן על חוויותיו, לבחון את רגשותיו, מחשבותיו, לחפש אחר התנהגויות אלטרנטיביות, ולזוז מהעמדה הנפשית בה הוא מקובע לעבר שינוי. הטיפול בפסיכודרמה שם דגש על הפחתת מצוקה וחרדה, לצד עלייה ברמת הספונטאניות והיצירתיות בחיי היומיום.

 

למי מתאים הטיפול בפסיכודרמה?

כיום קיימים מחקרים רבים שמצאו את הפסיכודרמה כשיטת טיפול נפשי יעילה בעבודה עם מגוון רחב של אוכלוסיות ובעיות, כגון: ילדים שמתמודדים עם בעיות חברתיות, ביטחון עצמי נמוך, לקויות למידה, מתבגרים שמתמודדים עם בעיות התמכרות, דיכאונות, בלבול הזהות המינית, מבוגרים שחווים קשיים בזוגיות, בהורות, נפגעי טראומות, קבוצות לחולים במחלות שונות וכו'.

כשיטת טיפול עשירה ומקיפה, ניתן לעבוד על כל נושא שיבחר המטופל באמצעות הפסיכודרמה, יחד עם זאת הפסיכודרמה שימושית ויעילה במיוחד בתחומים הבאים: 

•    חרדה
•    דיכאון
•    התמודדות עם מצבי לחץ
•    קשיים במערכות יחסים בין אישיות
•    דימוי עצמי נמוך, ביטחון עצמי נמוך
•    טיפול בטראומה
•    התמודדות על קשיים בלתי פתורים מהעבר

בנוסף, כשיטת טיפול שבה המילים אינן האמצעי המרכזי,  הפסיכודרמה מתאימה לילדים ולמבוגרים שמתקשים לבטא את עצמם במילים או לאלו שעברו טיפול פסיכולוגי וחשים שהוא לא הוביל לתוצאה המיוחלת.

הטיפול בפסיכודרמה במרכז ד"ר טל מתבצע באופן פרטני, ומשלב בין הפסיכודרמה ובין שיטות טיפול מגוונות המוכרות בעולם כמו: פסיכותרפיה דינאמית ממוקדת, טיפול קוגנטיבי התנהגותי, מודלים לטיפול בטראומה, הדרכות הורים בשילוב פסיכודרמה ועוד.


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה