פסיכולוגית קלינית - צוות פסיכולוגיות במרכז ד"ר טל
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


פסיכולוגית קלינית מהי וכיצד היא יכולה לעזור לי?

החלטת שטיפול נפשי הינו הפתרון המתאים בשבילך, אך חיפוש במאגרי המידע העמוסים מגלה שפע של אנשי מקצוע מומחים או כאלה שמציגים עצמם כמומחים. מכל עבר נשמעות ההמלצות לפנות לפסיכולוג או פסיכולוגית קלינית וכי הם הגורמים המקצועיים האמונים על הגשת טיפול נפשי.

אז מהי למעשה פסיכולוגית קלינית?

פסיכולוגית היא מי שרשומה בפנקס הפסיכולוגים של משרד הבריאות, לאחר שסיימה תואר שני מוכר בפסיכולוגיה. לאחר סיום התואר השני והרישום בפנקס הפסיכולוגים, ניתן להמשיך להתמחות בתחום ספציפי. יש כמה סוגי התמחויות בפסיכולוגיה  - קלינית, שיקומית, ארגונית, התפתחותית, חינוכית ועוד.

פסיכולוגית קלינית - התאמת טיפול פסיכולוגי (מרכז ד"ר טל)

מה הם תחומי הטיפול הנפוצים של פסיכולוגיה קלינית?

פסיכולוג או פסיכולוג קליני עוסקים הן בטיפול בקשיים רגשיים שונים ומגוונים והן באבחון פסיכולוגי או פסיכודיאגנוסטי. הטיפול הפסיכולוגי מסייע כמעט לכל בעיות הנפש או ההתמודדויות הרגשיות החל מחרדה, פוביות, אובססיות, דרך דיכאון, מצבי רוח, קשיים בין אישיים, הפרעות אישיות, טראומות ועוד. בתחום האבחון - אבחון פסיכולוגי מאפשר לזהות ולהבין לעומק את מבנה אישיותו של האדם, האינטליגנציה שלו ועוד. 

מהי המסגרת הטיפולית בטיפול על ידי פסיכולוגית קלינית?

מסגרת הטיפול בפסיכולוגיה קלינית היא מסגרת טיפול הנערכת בחדר טיפולים, בדרך כלל בקליניקה, במפגש של "אחד על אחד", למשך כ 50 דקות, בתדירות של פעם בשבוע או יותר, על פי הצורך. טיפול פסיכולוגי הינו פסיכותרפיה - כלומר טיפול שיחתי, ובמסגרת זו משוחחים המטפל והמטופל מידי שבוע על תכנים רגשיים שונים, מתוך עלומו הפנימי של המטופל ובהקשר למציאות חייו וזאת מתוך מטרה להקל על מצוקה רגשית קיימת או לשפר את איכות החיים.

האם הפסיכולוגית מתאימה לי?

שאלה זו היא מהותית עבור מטופלים רבים, ובצדק. חשיפה של תכנים אישים מידי שבוע, חשוב שתעשה עם פסיכולוג או פסיכולוגית שאכן מתאימים, גם מבחינה אישית וגם מבחינת מקצועית, כאלה שניתן לתת בהם אמון.

במרכז ד"ר טל אנו מתאימים לכל אחד את הפסיכולוג או הפסיכולוגית שאנו מאמינם שמתאימים לו ביותר מבחינה אישית ומקצועית, וזאת אנחנו עושים באמצעות פגישת ייעוץ ראשונה עם איש מקצוע שמטרתה בירור, אבחון, יקוד קושי וכאמור- התאמת טיפול ומטפל. יחד עם זאת, ברור לנו כי גם אתם תרצו להרגיש בנוח עם ההתאמה המקצועית שלנו ולכן אנו מצרפים פה רשימת שאלות שיכולה לסייע לכם להבין טוב יותר האם הפסיכולוגית שהותאמה לכם במרכזינו, אכן מתאימה.

 • על פי איזה שיטת טיפול עיקרית את מטפלת, מהי ההכשרה המקצועית שלך וכמה שנות ניסיון יש לך בטיפול?
 • האם יש לך ניסיון ומה היקפו בקשיים שבגינם הגעתי אני לטיפול?
 • מתוך הגישות הטיפוליות הקיימות, מה לדעתך הכי יתאים עבורי לטיפול בבעיה שלי?
 • האם את מצפה שאכין משהו למפגשים שלנו ואם כן מה?
 • האם ישנה מדיניות ביטולים של פגישות שעלי לדעת עליה? מה קורה כשאני לא יכול להגיע לפגישה?
 • האם בחלק מהמקרים או בכולם ניתן לערוך פגישה אונליין בזום או בסקייפ? והאם ניתן לפנות אליך גם בזמנים אחרים מחוץ לשעה הקבועה שלנו?
 • האם אפשר לצרף למפגשים עמי אדם נוסף בחלק מהמקרים?
 • האם מלבד שנינו מישהו ייחשף לנושאים עליהם נדבר בפגישות?
 • אם מעולם לא הייתם בטיפול רגשי - אתם מוזמנים גם לשאול את הפסיכולוגית איך אמורים להרגיש במפגשים הראשונים ובכלל.

פסיכולוגית קלינית מתמקדת בשני תחומים עיקריים

 • פסיכותרפיה (טיפול נפשי) - פסיכותרפיה משמעה טיפול בנפש (תרפיה = טיפול, פסיכו=נפש) והיא נעשית ברוב המקרים באמצעות שיח (ולא למשל באמצעות תרופות). פסיכותרפיה נועדה ומשמשת למטרות של שיפור איכות החיים, הקלה על מצוקות רגשיות, טיפול בקשיים רגשיים שונים ומגוונים, שיפור במצב החברתי והתפקודי של האדם, לרבות מצבו הנפשי. בתוך טיפול פסיכותרפי ישנן גישות שונות, כאשר הבולטת והנפוצה הינה הגישה הדינמית, ובנוסף אליה קיימות גישות נוספות כמו גישת הטיפול הקוגניטיבי - התנהגותי, טיפול דיאלקטי, טיפול זוגי ועוד.
 • אבחון פסיכו-דיאגנוסטי - אבחון פסיכו-דיאגנוסטי הוא הליך ממוקד של מבחנים וכלי בדיקה שונים שנועדו להבין לעומק את מבנה אישיותו של האדם, מצבו הנפשי והרגשי, האינטליגנציה שלו וההשפעות של כל אלה על תפקודו.  תוצרי האבחון בדרך כלל יתנו ראיה כוללנית על תפקודו של האדם בחיי היום יום, הבנת עולמו הפנימי החוזקות והחולשות שלו והערכת מצבו הרגשי. במידה וישנן קשיים נפשיים או רגשיים גם הם יהיו חלק מתוצרי האבחון. אבחון כזה יכול להוות השלמה לאבחון הנערך על ידי פסיכיאטר או להערך באופן בלתי תלוי. לפרטים נוספים לחצו כאן

טיפולה של פסיכולוגית קלינית בילדים ומתבגרים?

במסלול לימודי פסיכולוגיה קלינית נערכת לרוב הפרדה בין פסיכולוגים המתמחים בטיפול במבוגרים לבין פסיכולוגים המתמחים בילדים ובמתבגרים (לעיתים פסיכולוג עובר הכשרה רב תחומית ומתמחה גם בילדים וגם במבוגרים). התמחות זו מקנה לפסיכולוגית קלינית את היכולת לסייע בקשיים רגשיים הנפוצים בקרב ילדים ובני נוער, באמצעות שיחות מותאמות גיל. כך, בקרב ילדים צעירים וילדים בגל הרך נפוץ הטיפול הדיאדי, אשר נערך יחד עם ההורים, בקרב ילדים בגילאי בית הספר נפוצה גישת טיפול במשחק, ובקרב נוער משלבים בין טיפול במשחק לטיפול שיחתי הדומה לטיפול נערך בקרב מבוגרים. פסיכולוגית קלינית המומחית בילדים ונוער, יכולה לסייע הן לילדים והן להורים ומשפחות בהתמודדות עם קשיים רגשיים ונפשיים המשפיעים על התפקוד הלימודי ו/או החברתי של הילד ועשויים לפגוע בהתפתחות התקינה. מטרת הטיפול היא לאפשר לילד להתגבר על קשייו ולהמשיך את התפתחותו באופן תקין וכן לבנות חוסן נפשי, לקבל כלים ודרכים לוויסות רגשי שיעזרו לו בהמשך ילדותו ובגרותו.

 

מה ההבדל בין פסיכולוגית קלינית לפסיכולוגית רגילה?

למעשה, בתחום הפסיכולוגיה, מי שמורשה להציע טיפול נפשי היא רק פסיכולוגית קלינית, או פסיכולוגית שנמצאת בשלבי הסיום של ההכשרה בהתמחות הקלינית.

ההתמחות בפסיכולוגיה קלינית אורכת 4 שנים, והיא נעשית במוסדות ציבוריים או פרטיים המאושרים ע"י משרד הבריאות כמקומות מוכרים להתמחות. בסיום ההתמחות עוברת הפסיכולוגית בחינת הסמכה מטעם משרד הבריאות, אחריה היא מקבלת תואר פסיכולוגית קלינית מומחית.

איך יודעים האם המטפלת שלי היא פסיכולוגית מורשית?

רשימת הפסיכולוגים נמצאת בפנקס הפסיכולוגים במשרד הבריאות. פסיכולוג קליני מומחה יופיע כאשר לצד מספר הרישיון שלו יופיע סוג המומחיות שלו.

מה ההבדל בין פסיכותרפיה לטיפול פסיכולוגי?

חוץ מהפסיכולוגים הקליניים, יש גם פסיכיאטרים ועובדים סוציאליים שבהכשרתם מורשים לעסוק בפסיכותרפיה.

על אף שכל שלושת הסקטורים מורשים לטפל טיפול נפשי (פסיכותרפיה), יש הבדל באוריינטציה השונה של כל אחד מהם: פסיכיאטרים יוצאים מעולם הרפואה, העובדים הסוציאליים יוצאים מתוך בסיס של עבודה מערכתית, ואילו הכשרת הפסיכולוג הקליני מתמקדת בהבנה הנפשית של האדם והדינמיקות הפנימיות שמניעות אותו.

מה עדיף, טיפול אצל פסיכולוגית או פסיכיאטר או עו"ס?

שלושתם טובים ומוכשרים ומורשים לטפל, השאלה היא מה יותר מתאים לכל אחד ואחד, ובעיקר איזה קשר נוצר עם הדמות המטפלת, כי על בסיס קשר זה ניתן להבחין בשינוי הרצוי.

היתרון של מרכז רב מקצועי הוא היכולת להתאים את האוריינטציה של המטפל לסוג הטיפול ולצרכי המטופל, לערוך אבחון נכון ומדויק ולבנות תוכנית טיפולית בהתאם.


סרטונים בנושא
הצוות המומחה בטיפול פסיכולוגי צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
טיפול ייחודי לנוער במצוקה | לאתר טאלו - טיפול אינטנסיבי לילדים ונוער
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה