פסיכולוג קליני - צוות פסיכולוגים קליניים במרכז ד''ר טל
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


פסיכולוג קליני - במה הוא שונה מפסיכולוגים אחרים?

מיהו פסיכולוג קליני

פסיכולוג קליני הוא מי שעוסק בתחום הנפש ומסייע לאדם אחר בפתרון בעיות ומצוקות שבנפשו, ע"י הערכה פסיכולוגית וטיפול פסיכולוגי.

הערכה פסיכולוגית כוללת את הערכת נפשו של האדם, כוחותיו, מבנה אישיותו, עולמו הפנימי ועוד. הערכה זו שונה מעט מאופן האבחון שנעשה ע"י פסיכיאטר, שכן פסיכיאטר שם יותר דגש על הסימפטומים ועל תפקוד המטופל, בעוד שהפסיכולוג נותן את הדגש על עולמו הפנימי של המטופל - החוויה שלו, הרגשות שלו, האישיות שלו.

בנוסף, השניים שונים באופן טיפולם בפונה: פסיכיאטר הינו מורשה לתת תרופות, מתוקף היותו רופא מומחה, ובנוסף קיבל הכשרה מסוימת לעסוק גם בפסיכותרפיה (טיפול בשיחות). לעומתו הפסיכולוג אינו יכול לתת מרשמים לתרופות, אולם הוא מוכשר ומומחה להבנת נפש האדם ולטיפול נפשי במגוון שיטות ואמצעים, הנלמדים לאורך הכשרה רבת שנים.  

קיימות מגוון שיטות טיפול פסיכולוגיות, כאשר בעבר כל פסיכולוג היה דוגל בשיטה אחת בלבד וכיום נהוג יותר לשלב בין השיטות ובעיקר להתאים לכל מטופל את השיטה שתדבר אליו ותהיה יעילה ביותר עבורו, וכך להשתמש ביתרונות של כל שיטה כדי להגיע לרווחה הנפשית באופן השלם ביותר.

בין השיטות הקיימות בפסיכולוגיה קלינית ניתן למצוא את הגישה הפסיכודינמית שמייסדה הוא פרויד, אולם מאז התפתחה והתרחבה עד מאד). גישה נוספת היא הגישה הקוגניטיבית-התנהגותית (לקיראה נוספת: טיפול קוגניטיבי התנהגותי) וכן קיימים טיפול דינמי קצר מועד, התערבות ממוקדת בזמן משבר, טיפול באמצעות משוב ביולוגי (ביופידבק) ועוד.

 

ההבדל בין פסיכולוג קליני לפסיכולוגים אחרים

ההבדל בין פסיכולוג קליני (או פסיכולוגית קלינית) לבין פסיכולוגים מתחומים אחרים נובע ממסלול ההכשרה השונה ומהעיסוק השונה בפועל. כך למשל פסיכולוג חינוכי עוסק בעיקר בהתפתחות הילד בהקשר של סביבתו- מערכת החינוך, המשפחה, הקהילה ועוד ובהתאמתו למסגרות אלו. פסיכולוג ארגוני עוסק בעיקר בקשר שבין הפרט לחברה: קבלה לעבודה, משאבי אנוש, תהליכים ארגוניים וכדומה. למעשה רק הפסיכולוג הקליני למד והוכשר לעסוק בתחום של טיפול פסיכולוגי.

ענבל חזקיה חלפון, פסיכולוגית קלינית, מנהלת תחום קליני בקליניקה במרכז ד"ר טל, מסבירה איך מתאימים מטפל למטופל- איזה פסיכולוג קליני נכון להתאים ומהם הפרמטרים המסייעים בהתאמה.

תנאי הקבלה לתואר שני ושלישי בפסיכולוגיה קלינית באוניברסיטאות בארץ הינם מחמירים ובדרך כלל מתקבלים לכל מסלול בין 10 ל-15 אנשים בלבד. תנאי הקבלה מתחשבים בממוצע התואר הראשון, ציון המתא"ם (מבחן קבלה מטעם המרכז הארצי לבחינות והערכה המיועד לרוצים להמשיך לתארים מתקדמים בפסיכולוגיה), המלצות מאנשי מקצוע בתחום וראיון אישי.

מסלולי הלימוד מתחלקים למגמה הקלינית של המבוגר, המגמה הקלינית של הילד - כאשר ישנן אוניברסיטאות המגדירות מגמה זו כמגמה קלינית - חינוכית  או כמגמה קלינית-שיקומית.  תואר זה נלמד רק באוניברסיטאות או במכללה האקדמית תל אביב יפו.

עם סיום התואר השני והגשת התיזה/דוקטורט מוענק התואר 'פסיכולוג/ית' ומקבלים מספר רשום בפנקס הפסיכולוגים של משרד הבריאות.

על מנת להפוך מ'פסיכולוג/ית' ל'פסיכולוג/ית קליני/ת', על מסיימי התואר לעבור ארבע שנות התמחות מעשית בתחום, כאשר לפחות שנה אחת מהן נעשית בבית חולים פסיכיאטרי והשאר במרפאות לבריאות הנפש. במהלך שנים אלו, הם מחויבים לעבוד תחת פיקוח והדרכה צמודים של פסיכולוג מומחה. עם זאת, בשנתיים האחרונות של ההתמחות ניתנת הרשאה לפסיכולוג/ית לעבוד גם באופן עצמאי (בקליניקה פרטית), כל עוד הוא או היא נמצאים תחת הדרכה של פסיכולוג/ית מומחה/ית.

בתום ארבע שנים אלו, נערכת בחינת מומחיות סופית, המתבצעת על ידי משרד הבריאות, ומי שעובר/ת אותה בהצלחה יכול/ה להירשם במועצת הפסיכולוגים כפסיכולוג/ית קליני/ת ורשאי/ת לעבוד בתחום ללא צורך בהדרכה.  

פנקס הפסיכולוגים

משרד הבריאות מחזיק ברשימת הפסיכולוגים וביניהם הפסיכולוגים הקליניים, הרשאים לעסוק בפסיכולוגיה קלינית בארץ. בפנקס הפסיכולוגים תוכלו למצוא את הפרטים הבאים:

  •  תאריך קבלת הרישיון של הפסיכולוג באופן רשמי.
  •  התמחות - מהם תחומי ההתמחות של הפסיכולוג.
  •  הסמכה להדרכה-  האם הפסיכולוג בעל הכשרה להדריך מתמחים בפסיכולוגיה ואם כן באיזה תחום (התחום הקליני או התחום הדיאגנוסטי- אבחוני ).
  • איזור - היכן יכול הפסיכולוג לקבל מטופלים.


בקליניקה לטיפול נפשי ורגשי במרכז ד"ר טל, ישנו צוות פסיכולוגים מנוסה ומקצועי. מטרת הקליניקה היא לסייע לכל מי שפונה אלינו למצוא את איש המקצוע המתאים ביותר עבורו , לכן בקליניקה נמצאים פסיכולוגים מתחומים שונים, כאשר אנו מאמינים שכל אחד מהם הינו הטוב בתחומו, ומעל הכל בעל רצון לעזור ולהיטב עם האחר.


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה