פסיכותרפיית גוף ונפש במרכז ד"ר טל: חייגו 03-6413483
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


פסיכותרפיית גוף ונפש

"כשהגוף חלש ועייף,
האדם מרגיש חוסר חשק וחוסר טעם בחיים.
לכן, ההנהגה של בריאות, של חוזק גופני,
היא עבודת קודש" (הראי"ה קוק).


רבים מאיתנו נוהגים להשתמש, בלי לשים לב, במגוון רחב של מושגים המבטאים את ההשפעה של הנפש שלנו על הגוף ולהיפך. מבלי להבין שמה שאנחנו אומרים ומרגישים הוא למעשה ביטוי של הקשר בין גוף ונפש.

כך למשל, מי שמפחד יש לו "פיק ברכיים", ברגע עצבות יש לנו "גולה בגרון", כשאנחנו מוטרדים, לחוצים ועמוסים אנחנו מרגישים כאילו "ריחיים מוטלים על צווארנו", טראומות שונות או חשיפה לאירועים קשים מותירים את בשרנו "חידודין חידודין" ופרידות קשות "חותכות את בשרנו כמו סכין".

על הקשר בין הגוף לנפש

עולם הפסיכולוגיה ובשנים האחרונות גם עולם הרפואה מכירים בכך שהקשר בין גוף ונפש הינו קשר הדוק ודו - כיווני.

חלק מהאנשים אשר פונים אלינו, לא פעם מתוודעים לקשר הזה בפעם הראשונה בחייהם במהלך טיפול.

לייעוץ ראשוני לבריאות גופנית ונפשית חייג/י: 03-6413483

פסיכותרפיית גוף ונפש מתייחסת הן לתובנות משמעותיות באשר להשפעה של הגוף על הנפש וההשפעה של הנפש על הגוף והן להשלכות הטיפוליות באנשים הסובלים מקשיים רגשיים או בעיות רפואיות שונות.

פסיכותרפיית גוף ונפש צמחה מסדרה ארוכה של מחקרים, שעודם ממשיכים, אשר גילו כי לא פעם, כי אנשים החלימו ממחלות גופניות שונות בעקבות טיפול פסיכולוגי או לחילופין ולמצער שאנשים לא הצליחו להתגבר על בעיות גופניות ופיתחו מחלות שונות, בעקבות מצוקות רגשיות.

כך למשל, מחקרים מעידים כי דיכאון עשוי להחמיר מחלות לב וכלי דם או אף לגרום להתפתחותן; סטרס, לחץ נפשי וחרדה נמצאו קשורים בבעיות עיכול, בעיות לב, סכרת, מיגרנות ומחלות כרוניות אחרות, ובאופן כללי, החמרה או הערכת סיכויי החלמה ממצבים גופניים שונים גם היא קשורה במידה רבה במצבו הנפשי של האדם.

באופן דומה, קשיים נפשיים לא פעם מאופיינים בחולשה גופנית וירידה של פעילות מערכת החיסונית וכן להיפך - תחושה של אופטימיות, מוטיבציה, יכולת התמקדות בהיבטים חיוביים ותקווה ידועים כמחזקים את המערכת החיסונית ומאפשרים לגוף להתגבר על בעיות שונות.  

הקשר בין הגוף והנפש ניכר לא רק במחלות, אלא גם בדרך שאנו נראים כלפי חוץ - אנשים שפופים בדרך כלל מצטיירים לנו גם כאנשים עצובים יותר או חסרי ביטחון לעומת אנשים זקופי קומה וחסונים.

תחושה של חרדה מבטאת במידה רבה בצורה גופנית - קול וידיים רועדות, זיעה קרה ששוטפת את הגוף, קושי לנשום וכדומה.

פסיכותרפיה לשיפור איכות החיים

למעשה, הגוף שלנו יכול להעיד הרבה על הנפש שלנו. מידע זה הוא חלק משמעותי ביותר בפסיכותרפיה של גוף ונפש.

ככל פסיכותרפיה אחרת, גם כאן, הטיפול הוא טיפול המבוסס על שיחות, טיפול לנפש שנועד להביא לשיפור איכות חייו של המטופל והפחתת המצוקה שהוא חווה.

בניגוד לטיפולים אחרים, בפסיכותרפיה של גוף ונפש נעשה שימוש רב במידע שהגוף מביע, תיאור הכאב הגופני מסייע לא פעם למטפל ולמטופל להבין את מקור הכאב הנפשי. בנוסף, לעיתים משתמשים בגוף ובתגובות הגופניות כדי להשפיע על הנפש, כמו במקרה של שימוש בביופידבק.

פסיכותרפיית גוף ונפש עושה גם שימוש במגוון טכניקות מוכרות אחרות מהטיפול הנפשי כמו למשל טכניקות קוגניטיביות התנהגותיות (CBT) הגורסות כי דפוסי חשיבה והתנהגות משפיעים על רגשותינו ועל החוויה הנפשית שלנו, (כך למשל שינוי הרגלי עבודה, הפחתת לחץ או אימוץ אורח חיים בריא, מסייעים לא פעם לאנשים הסובלים מבעיות גופניות שונות);

כלים מעולם המיינדפולנס - שיטה טיפולית המבוססת על הפניית קשב ומודעות לעצמי, מתוך צפייה מתבוננת ולא שיפוטית; היפנוזה; ביופידבק; וכמובן תובנות של הטיפול הדינמי.

לעיתים הקשר בין הגוף והנפש משפיע משמעותית על משקלו של אדם ומעודד אכילה רגשית המשפיעה על המשקל ומקשה על ירידה למשקל תואם גובה.

במקרים אלו במרכז ד"ר טל משתמשים בכלים הלקוחים מתוכנית "לאכול מחדש" אשר נועדה לטפל באכילה רגשית.

פסיכותרפיית גוף ונפש מתמקדת בהעצמת האדם וכוחותיו, מעודדת תהליכי צמיחה ובעיקר מעניקה לאדם אפשרות לחיים בריאים יותר - גופנית ונפשית.


סרטונים בנושא
הצוות המומחה בטיפול פסיכולוגי צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
טיפול ייחודי לנוער במצוקה | לאתר טאלו - טיפול אינטנסיבי לילדים ונוער
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה