פסיכותרפיה דינאמית במרכז ד"ר טל: חייגו 03-6413483
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


פסיכותרפיה דינאמית לאיכות חיים טובה יותר

מתי " סיגר הוא סתם סיגר"? מהו הקשר בין חוויות ילדות לבין בעיות בהווה? מתי להתייחס למשמעות של דברים ומתי אפשר להתייחס לדברים כמו שהם? פסיכותרפיה דינאמית רלוונטית לשאלות הללו.

פסיכותרפיה דינאמית או טיפול דינמי, הם מושגים המתארים שיטת טיפול פסיכולוגי, בה קיים הניסיון הרב ביותר.  פסיכותרפיה משמעה "טיפול לנפש". כיום רבים כבר מבינים כי לרגשות, למחשבות ולעולם הרגשי שלנו יש השפעה משמעותית על איכות החיים שלנו ואפילו על הבריאות שלנו, כך שטיפול נפשי, כבר אינה מילה גסה ויותר מכך טיפול נפשי לא פחות מטיפול רפואי.

החלק הדינמי בא לתאר את ההישענות של שיטת טיפול זו על התיאוריה הפסיכודינאמית שמקורה בתאוריה של פרויד, על פיה, סיוע למטופל בהתמודדות עם קשייו נעשית על-ידי בחינת הדינמיקה בין הכוחות הפועלים באישיותו. כיום, כמעט ואין מטפלים המטפלים רק על פי העקרונות של התיאוריה הקלאסית של פרויד והתאמות ושינויים רבים נעשו עם הזמן בהליך הטיפולי ועודם נעשים.

פסיכותרפיה דינאמית יכולה להתאים גם לך חייג/י:

03-6413483

למעשה הפסיכותרפיה הדינמית מתרחבת כל העת ושואבת אליה מגוון רחב של גישות ועקרונות טיפוליים שנמצאו יעילים במחקרים, על-ידי מטפלים שונים או מתרבויות שונות. כך למשל היום נפוץ לראות פסיכולוגים המשלבים בטיפוליהם חלק מהכלים והאסטרטגיות שהן פרי יצירתם של אהרון בק ואלברט אליס, שהיו הראשונים לפתח את הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי.

במרכז ד"ר טל אנו שמים דגש על התאמת טיפול למטופל ע"י שימוש בשיטות שונות. על מנת למצוא את הטיפול המתאים והאפקטיבי ביותר עבורך מומלץ לפנות להתייעצות ראשונית, ללא התחייבות, אצלנו בקליניקה.

עקרונות השיטה

הפסיכואנליזה של פרויד מתבססת על חקירת תת המודע והשפעתו על ההתנהגות והחוויה הרגשית של האדם. פרויד פיתח את התיאוריה כתיאוריה של האישיות שגם יכולה להסביר את תפקודו של האדם, שינויים בתפקודו, הבדלים בהתנהגות בין אנשים שונים וכן שינויים התנהגותיים בין תרבויות.

פרויד פיתח כמה מודלים להסביר את אלו; למשל, המודל הטופוגרפי שנועד לתאר את קיומו של התת מודע; המודל המבני שנועד להסביר את חלקי האישיות של האדם (איד, אגו, סופר אגו); והמודל ההתפתחותי שנועד להסביר איך מתגבשת אישיות האדם ובעיקר איך נוצרים קשיים רגשיים, בעקבות ליקויים בהתפתחות.

מודל עיקרי נוסף של פרויד הינו המודל הדינאמי, על פיו לעיתים חלקי אישיות שונים נמצאים בקונפליקט זה עם זה, כאשר היכולת של האדם להתמודד עם הקונפליקט היא זו שגם תשפיע על הרווחה הנפשית שלו. אחד התוצרים הנפוצים של קונפליקטים לא פתורים הינה חרדה.

קונפליקטים לא פתורים מתקופות חיים מוקדמות באים לידי ביטוי בחיים הבוגרים בשימוש במנגנוני הגנה, כך למשל אדם הנוטה להטיח בסובבים אותו את החסרונות שלהם, להעביר ביקורת או לחשוד במניעים שליליים של אחרים, עשוי למעשה לבטא הפעלה של מנגנון הגנה מסוג השלכה, המסייע לו שלא להתמודד עם תחושות שליליות כלפי עצמו.

מתקשים בבחירת טיפול? הגיעו אלינו לפגישת אבחון ראשונית

קונפליקטים רגשיים עשויים לבטא גם בעיות לא פתורות או פוסט טראומות מהעבר, אשר משוחזרות שוב ושוב בחיים הבוגרים, אם ביחסים עם אחרים ואם במצוקה וסבל מתמשך.

המטרה של פסיכותרפיה דינאמית היא לא רק לחשוף את אותם קונפליקטים ומנגנוני הגנה, אלא לאפשר לאדם לשנות את מנגנוני ההגנה שפוגעים בו ולבחור מנגנונים יעילים יותר, כך שהוא יוכל לחוות פחות חרדה ולשפר את איכות חייו.

טכניקות טיפוליות בפסיכותראפיה דינאמית

ישנן כמה טכניקות טיפוליות, שנועדו לסייע לפסיכולוג להשיג את מטרות הפסיכותרפיה הדינאמית:

  • אסוציאציות חופשיות - טכניקה בה המטפל מעודד את המטופל לדבר באופן חופשי, בלי מחשבה ולבטא את כל העולה על רוחו, בלי לערוך בקרה לפני או לנסות לשפוט את מילותיו.
  • ניתוח חלומות אשר על פי פרויד מהווה דרך לבחינת תכנים של התת מודע.
  • בחינת תהליכי העברה בטיפול, כלומר בחינת רגשות והתייחסויות שהמטופל מעביר למטפל ולמעשה מבטאות את יחסו כלפי דמויות משמעותיות מהעבר שיכולות לסייע בהבנת הקונפליקטים של המטופל ועוד.

כיום, הפסיכותרפיה הדינאמית עוסקת במידה רבה באותם קונפליקטים פנימיים של האדם כמשפיעים על אישיותו והתנהגותו. יחד עם זאת הטיפול עצמו אינו נשען רק על בחינת חוויות הילדות ושימוש בטכניקות הקלאסיות. להיפך, הפסיכותרפיה הדינאמית של ימינו כוללת מגוון טיפולים מתקדמים והפסיכולוגים נוהגים לכוון את המטופל ולא להיות בעמדה פסיבית בלבד. לשוחח עמו על קשיים שהוא חווה בהווה, לבחון את יחסיו עם אחרים וכיצד הם משפיעים על רווחתו הנפשית, לבחון לא רק את מנגנוני ההגנה של האדם אלא לדון במכלול התחושות, המחשבות וההתנהגויות המאפיינות את חייו, להציע דרכי התבוננות שונות, לזהות דפוסי חשיבה או התנהגות הפוגעים באיכות חייו של המטופל וכן למצוא יחד, דרכי התמודדות יעילות לקשיים אותם מעוניין המטופל לפתור.

איך פסיכותרפיה דינאמית יכולה לסייע לך?

פסיכותרפיה דינאמית מסייעת בהתמודדות עם מגוון קשיים רגשיים. למרות הנטייה הרווחת להניח כי טיפול דינאמי הוא בלתי ניתן לבדיקה מחקרית, מחקרים שנעשו בשנים האחרונות העידו כי פסיכותרפיה דינאמית יעילה להתמודדות עם קשיים כמו דיכאון, חרדה, פוסט טראומההפרעות אכילה, דימוי עצמי נמוך, התמכרויות וכדומה. זאת ועוד, מחקרים אלו הראו כי לטיפול דינמי השפעה לטווח ארוך ולשיפור איכות חייו של האדם, גם שנים לאחר תום הטיפול. 

לא רק קשיים ובעיות. פסיכותפיה דינאמית מסייעת גם למי שמחפש להכיר את עצמו טוב יותר, להבין מהיכן נובעת התנהגותו, מי שמעוניין להבין את מקור רגשותיו ולפעול להפחתת הכאב הכרוך בהתנהלות רגשית שפגעה בו במשך שנים.

טיפול דינמי הוא מקום לחוות אמפתיה, הבנה, מקום בו ניתן להשיג את השינוי הרצוי, אך גם להפחית שיפוטיות, ביקורת ומתח נפשי ולאפשר קבלה עצמית ושלווה נפשית.

 

צרו קשר ונשמח לסייע: 03-6413483

הכנסו לפורום לקבלת יעוץ מצוות המומחים שלנו

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך:

קטעי תקשורת בנושא:

עשר דעות קדומות על טיפול פסיכולוגי, מאמר מאת ענבל חזקיה חלפון, פורסם בNRG

"כשיהיה לי זמן" - מהי דחיינות כרונית ואלו אנשים נוטים לסבול ממנה יותר - כתבה בעיתון מקור ראשון, בהשתתפות הפסיכולוגית דנה פולק-אורן.

 


סרטונים בנושא
הצוות המומחה בטיפול פסיכולוגי צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
טיפול ייחודי לנוער במצוקה | לאתר טאלו - טיפול אינטנסיבי לילדים ונוער
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה