פסיכותרפיה דינמית קצרת טווח במרכז ד"ר טל: חייגו 03-6413483
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


פסיכותרפיה דינמית קצרת טווח

עוד לפני שנולדו שיטות טיפול קצרות מועד בנות זמננו כגון CBT , DBT , ISTDP , BRT ,IPT ,RET, פסיכואנליזה, שהומצאה על ידי זיגמונד פרויד, הייתה שיטת הטיפול הנפשי היחידה.

למידע וייעוץ ראשוני חייג/י: 03-6413483

מפתיע לגלות בכתביו של פרויד שלמרות התדירות ומשך הטיפול הפסיכואנליטי המקובל (3-4 פגישות שבועיות למשך שנים רבות), בחלק מן המקרים כ- 4 עד 10 פגישות בלבד הניבו הצלחה יתרה. במקביל, ישנן עדויות נוספות על הצלחתם של טיפולים פסיכואנליטיים קצרי טווח (3-10 פגישות) עוד בתחילת המאה ה-20. אלא שגישות אלה הצליחו באופן חלקי בלבד, משום שראו בהקלה על הסימפטומים בגינם הגיע המטופל, את המטרה הטיפולית העיקרית, ונמנעו מיצירת קשר משמעותי של מטפל ומטופל (תופעה שידועה כחשובה מאד להצלחתו של הטיפול הנפשי לסוגיו).

ההתפתחות המעניינת של הגישה

פסיכותרפיה דינמית קצרת טווח Short-Term Dynamic Psychotherapy - STDP, אשר נקראת כך בשל מסגרת הזמן התחומה בה נערכת, נולדה באמצע המאה ה-20.

ייסודה החל בצורה ספונטאנית על-ידי פסיכיאטרים מתמחים, אשר עסקו בפסיכותרפיה פסיכואנליטית. בשל אילוצים הקשורים בהתמחותם, הם נאלצו לעזוב את המטופלים שלהם בטרם עת, לאחר מספר חודשים ספורים.

לכן, מטפלים אלה עשו מאמצים להגיע לתוצאות במהירות ועד מהרה נוכחו לראות כי חלק גדול מן המטופלים הגיב בחיוב לקצב הטיפול מהיר. כמו כן, הם ראו שפרידה ואובדן הם חלק מרכזי בקשיים שונים העולם במהלך הטיפול, נושאים שעולים גם בהקשר של אורך הטיפול והמועד הצפוי לסיומו.

הכרח מציאות זה ו"התוצאות בשטח", הביאו לחשיבה מחודשת על הטיפול הנפשי ובעיקר על משמעותי, היקפו, מטרתו ותדירותו. מטפלים רבים החלו לראות במגבלת הזמן לא כחיסרון אלא כפוטנציאל לדבר חיובי והזדמנות לשינוי דפוסי התנהגות חשובים במסגרת הטיפול.

על הקשר לטיפול תרופתי

ייסודה של הפסיכותרפיה הדינמית  קצרת הטווח נתמך על-ידי שינויים רבים נוספים שהתרחשו באותה תקופה. אחד מהם קשור בהתפתחותה של הרפואה הדחופה, בדגש על טיפול תרופתי בקשיים רגשיים שונים (כמו מאניה דיפרסיה, חרדה, דיכאון ועוד).

לשיפור המשמעותי בקרב אנשים שנטלו טיפול תרופתי היו שתי השלכות משמעותיות: האחת, נוצר מהפך בתחום בריאות הנפש בצורת מענה להקלה בסבלם של אנשים, שמסיבה כזו או אחרת לא היו מעוניינים בטיפול נפשי שיחתי.

השנייה, הצלחת הטיפול התרופתי (לא כטיפול מניעתי או כטיפול בשורש ההפרעות), העלתה את הצורך במחקרים שיוכיחו גם את הצלחתן של שיטות טיפול שיחתיות. ואכן מחקרים רבים נערכו בנושא זה והראו כי שילוב של טיפול תרופתי עם טיפול רגשי (פסיכותרפיה) הביא לשיפור המשמעותי ביותר בקרב מטופלים. 

היווסדותו של הזרם הטיפולי ההתנהגותי, אשר שם את הדגש על שינוי בדפוסי התנהגות, תוך זמן קצר יחסית, דרישתם של גורמי סיוע חיצוניים (חברות הביטוח למיניהן) בטיפול קצר מועד יעיל וזול וכן העדפתם של מטופלים בהתערבות ממוקדת, יעילה וקצרת טווח, השפיעו גם הם במידה רבה על התפתחותה של פסיכותרפיה דינמית קצרת טווח.

כיצד פסיכותרפיה דינמית קצרת טווח מביאה לשינוי המיוחל?

כיום, טיפול שאורך בין 3-12 חודשים בתדירות של פגישה בשבוע, בין אם דינמי או התנהגותי, נחשב לטיפול קצר טווח.

בכל טיפול אשר תחום בזמן, ישנו צורך בהמשגה מהירה יחסית של הבעיות שבגינן מטופל מגיע לטיפול. במקביל, ישנו צורך בתיאום ציפיות בין המטופל למטפל והמשגה של השינויים שניתן להשיגם לעומת אלה שיזדקקו לתשומת לב מעבר למסגרת הקצרה של הזמן.

מעבר לכך, חשובה ההתאמה לטיפול מסוג זה; כך למשל, כיום ידוע כי, טיפול קצר טווח אינו מניב הצלחה בטיפול בקשיים שונים (כמו התמכרויות, בעיות אישיות ועוד) אשר בהם מומלץ יותר טיפול ארוך יותר.

עקרונות אלה מגדירים פסיכותרפיה קצרת טווח באופן כללי. אולם הדבר שהופך פסיכותרפיה קצרת טווח לדינמית נוגע פחות למסגרת ויותר לתוכן השיחות והמרחב הרגשי שבין המטפל למטופל. 

טיפול דינמי דוגל בעקרון שישנם תהליכים לא מודעים המתרחשים בנפש להם השפעה ישירה על בחירות והחלטות שלכאורה נחוות כמודעות.

לדוגמא, מטופלת שלי ניסחה זאת בצורה מדוייקת כששאלה, "למה תמיד אני מתאהבת בגבר הלא נכון?" ומטופל אחר שראיתי ניסח זאת כך: "מדוע בכל פעם שהבוס שלי מבקש ממני לעשות משהו, אני חוטף קריזה?"

התשובות לשאלות מסוג זה, על פי הגישה הדינמית, נעוצות בהשפעתן של מערכות יחסים משמעותיות (אם כי באופן יחסי מעוררות אכזבה) אשר הופנמו בעבר ועיצבו את האישיות.

בהתייחסות לדוגמאות שהזכרתי, בצורה בלתי מודעת המערך הפסיכולוגי הקיים, מעלה את ההסתברות שאותה מטופלת תימשך לגברים אותם הגדירה כ'לא נכונים' או שאותו מטופל  'חוטף קריזה' כלפי הבוס.

במלים אחרות, מערכות יחסים קדומות עם דמויות משמעותיות כגון הורים, משמורנים, אחים, בני משפחה וחברים מעצבות את האישיות ובכך מהוות גורם משמעותי ביותר בבחירות ובהחלטות היומיומיות, בין אם הן בסיסיות או מורכבות.

אחת המטרות העיקריות בטיפול דינמי, אם כן, היא להכיר את עולמו הפנימי הבלתי מודע, הרגשי והבינאישי כאחד, של המטופל, לשיים אותו ובכך גם להפוך אותו למודע. תוך כדי הבנה מעמיקה של הסיבות שהביאו לכאבו ועל ידי מחשבה מחודשת, המטפל והמטופל עובדים יחדיו למצוא פתרונות חלופיים ויותר מספקים.

לרוב, מציאת פתרונות אלה מונחית על ידי המטופל ולא רק על ידי המטפל שכן מהלך זה מאפשר למטופל חופש מרחב מחשבתי ורגשי לפתח את קולו האישי ללא התערבויות מורות מצד המטפל.

השינוי על פי גישה זו מתרחש כאשר המטופל 'זונח' הפנמות ארכאיות של מערכות יחסים מאכזבות מן העבר, 'משיל' מעליו את האשמה, בושה, עצב, חרדה וכעס ששוייכו לקשרים משמעותיים אלה ומאמץ לעצמו מודל בריא ויציב יותר לקשר דרך הטיפול.

קצת סדר בבלאגן - על ההבדל מסוגי טיפול אחרים

מאחר וטיפול דינמי מבוסס על עקרונות טיפול פסיכואנליטי ארוך טווח, ומאחר וישנן לא מעט גישות טיפול פסיכואנליטיות, טיפול שכזה יכול להיראות ולהרגיש למטופל כשונה ממטפל אחד למשנהו, קל וחומר מגישה אחת למשניה.

ראוי לציין שלמרות שקיימות מגוון גישות דינמיות, טיפול התנהגותי עדיין נראה, נשמע ומרגיש שונה לחלוטין מכל גישה דינמית שהיא.

בנוסף, בעוד שגישות דינמיות מסוימות דוגלות בפירוש "מנגנוני הגנה בלתי מודעים" של המטופל כהתערבות טיפולית מרכזית, גישות אחרות דוגלות בהכלה ואמפתיה לסבלו של המטופל בעוד שאחרות דוגלות בשימוש בקשר הטיפולי המתהווה והחוויות בחדר הטיפול כמעין 'מבחנה' דרכה ניתן להקיש לגבי חייו הבינאישיים של המטופל.

לפיכך, אחד היתרונות הברורים שיש לפסיכותרפיה דינאמית קצרת טווח על שיטות אחרות הוא הבסיס התיאורטי העשיר, דבר שמקנה לפסיכולוגים רבים העוסקים בטיפול דינמי קצר טווח אפשרויות התערבות שונות עם מטופלים שונים במצבים שונים.

יתרון זה מאפשר לייחודיות הקשר הטיפולי, לספונטאניות מחשבה ולאותנטיות בקשר להתבטא ביתר עוצמה בשעה הטיפולית ומכאן גם לשינוי ארוך טווח.

צרו קשר ונשמח לסייע: 03-6413483

הכנסו לפורום לקבלת יעוץ מצוות המומחים שלנו

סרטונים בנושא
הצוות המומחה בטיפול פסיכולוגי צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
טיפול ייחודי לנוער במצוקה | לאתר טאלו - טיפול אינטנסיבי לילדים ונוער
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה