פסיכותרפיה קצרת מועד במרכז ד"ר טל: חייגו 03-6413483
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


פסיכותרפיה קצרת מועד

התרגלנו לחשוב ש"כאן ועכשיו" או "כמה שיותר מהר - כך יותר טוב" הן דרכי התמודדות לא יעילות, וודאי כאשר מדובר בנפש שלנו ובאיכות החיים הרגשית שלנו; כי קשיים שאנחנו סוחבים עמנו זה זמן רב או תחושות המשפיעות על התפקוד ועל כל סגנון החיים שלנו לא יכולים להיפתר ב"זבנג וגמרנו".

עדיין, אין זה אומר שבכל המקרים טיפול רגשי חייב להמשך שנים. אז כן, השגת שינוי, התמודדות עם קשיים ופתרון בעיות רגשיות יכול להיעשות על-ידי טיפול קצר מועד ומשמעותי המכונה פסיכותרפיה קצרת מועד.

לייעוץ והכוונה ראשונית חייג/י: 03-6413483

פסיכותרפיה קצרת מועד היא לא רק תוצר של העידן המודרני, עידן המאופיין בחידושים המקלים על חיינו ומקצרים פעולות שבעבר ערכו זמן רב, ולא היא לא רק תוצר של צורך בטיפול קצר, אותו חברות הביטוח הרפואיות יוכלו לממן.

פסיכותרפיה קצרת מועד היא גם תוצר של ההבנה שאנשים רבים זקוקים לסיוע בקושי ספציפי וממוקד בלבד, ולעיתים הם זקוקים רק לסיוע והכוונה, על מנת להתגבר על קשייהם או על מנת להמשיך את ההליך הטיפולי עם עצמם.

כמו כן, פסיכותרפיה זו היא תוצר של מחקרים והוכחות שזוהי גישה שמחוללת שינויים ומאפשרת להשיג מטרות טיפוליות. 

פסיכותרפיה קצרת מועד היא למעשה פסיכותרפיה- כלומר טיפול רגשי הנעשה באמצעות שיחות, המוגבל בזמן - בדרך כלל בין 8 ל-30 מפגשים. תאריך סיום הטיפול ידוע הן למטפל והן למטופל ובמקרים רבים מהווה גם תמריץ להתקדמות בטיפול ולהשגת היעדים.

פסיכותרפיה זו מסייעת בקשיים שונים, מפחדים ספציפיים כמו טיסות ומעליות, דרך חרדה כללית והתקפי חדרה, בבעיות במצב הרוח ובדיכאון, התמודדות עם בעיות גופניות או מחלות, בעיות פסיכוסומטיות בעיות בביטחון עצמי לקראת אירוע כזה או אחר, נפילה בתחושת הערך והביטחון אחרי אכזבה או פרידה, כמו גם בעיות במישור הזוגי או המשפחתי.

יחד עם זאת, פסיכותרפיה קצרת מועד אינה מתאימה תמיד, כך למשל היא אינה מתאימה במקרים של התמודדות עם התמכרות או עם הפרעות אישיות, או אז טיפול ארוך טווח נמצא כיעיל יותר.

גישות טיפוליות בפסיכותרפיה קצרת מועד

על אף שהפסיכותרפיה קצרת המועד היא גישה יחסית חדשה התחום הטיפול הנפשי, ישנן גישות טיפוליות רבות שפותחו על-ידי תיאורטיקנים ואנשי טיפול שונים. ביניהם ניתן למצוא את שיטת מאן, שיטת דבנלו, טיפול בין-אישי, טיפול דינמי קצר מועד, CBT, DBT  ועוד.

כמו כן, את עקרונות גישת הפסיכותרפיה קצרת המועד מטפלים רבים מתאימים למסגרות שונות כמו למשל למסגרת הטיפול המשפחתי או למסגרת הטיפול הזוגי וכמובן שטיפול קצר מועד מיושם לא רק בקרב מבוגרים, אלא גם בקרב בני נוער ולעיתים גם עם ילדים.

לא נוכל לפרט על כל הגישות, אבל נתמקד בשתיים מרכזיות פסיכותרפיה דינמית קצרת מועד ופסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית (CBT):

 • הפסיכותרפיה הקוגניטיבית התנהגותית היא גישה אשר גובשה כגישה קצרת טווח מלכתחילה. גישה זו מתמקדת בבחינת דפוסי החשיבה וההתנהגות של האדם כמשפיעים באופן ישיר על תחושתו של האדם ובדרך זו גם על מצוקות שהוא חווה.

  כך למשל, דיכאון או בעיות במצב הרוח נובעות פעמים רבות מאמונה הקשורה בדימוי העצמי של האדם. במקרים שונות האמונות שהאדם נושא עמו עשויות לגרום להתנהגות של הימנעות או להתנהגות כפייתית, המערימות קשיים רבים בחייו וכמובן מצוקה ופגיעה בתפקוד ובאיכות החיים.

  בפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית מוגדרים דפוסי החשיבה וההתנהגות של האדם הגורמים לו מצוקה ומספר המפגשים המצומצם מוקדש לשינוי אותם דפוסים ולהטמעתם בחיי היום-יום במגוון מצבים.
   
 • פסיכותרפיה דינמית קצרת טווח - טיפול דינמי הוא טיפול הנשען על ההבנה כי קיימים תכנים לא מודעים, קונפליקטים תוך ובין אישיים ובהשפעתן של מערכות יחסים מוקדמות על ההתנהגות של האדם היום וכן על מצבו הרגשי העכשוי.

  מקובל לראות בטיפול דינמי כטיפול ארוך טווח קלאסי, אלא שלמעשה כבר עם התפתחותו של זרם זה הטיפול הדינמי עסק גם בטיפול קצר מועד, על פי אותם עקרונות בדיוק.

  במסגרת הטיפול הדינמי יעסקו המטפל והמטופל באופן בו מערכות יחסים משמעותיות מהעבר מעצבות מערכות יחסים בהווה כמו גם דפוסי התנהגות ומחשבה המפריעים לו. 

הצלחת הטיפול

חשוב להדגיש כי הצלחת פסיכותרפיה קצרת מועד בטיפול, תלויה גם במידת המודעות העצמית, בנכונות של המטופל להתמסר לטיפול שדורש עבודה פנימית, "לעבוד" בבית, לפעמים יותר מאשר בקליניקה, וברצון האמיתי שלו ליצור שינוי בחייו ובמשאבים הנפשיים שהוא נושא עמו.


קשיים שונים מתאימים לגישות טיפוליות שונות, כאשר אדם פונה לטיפול, החשוב ביותר עבורנו, הוא למצוא את הדרך הטובה ביותר בשבילו, הדרך שתאפשר לו להתגבר על קשייו ותסלול לו דרך לאיכות חיים טובה יותר.


סרטונים בנושא
הצוות המומחה בטיפול פסיכולוגי צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
טיפול ייחודי לנוער במצוקה | לאתר טאלו - טיפול אינטנסיבי לילדים ונוער
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה