קוקאין: התמכרות גמילה והתמודדות יומיומית!
  חיפוש סגירה 03-6413483אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


התמכרות וגמילה מקוקאין

לא פעם התמכרויות לחומרים (סמים, אלכוהול) מתוארות כתהליך בו שימוש חד פעמי או שימוש מקרי, הולך ומתגבר, כאשר תדירות השימוש עולה ויחד עמה גם התלות שנוצרת בחומר.

אנשי מקצוע נוטים לתאר תהליך זה כתהליך חמקמק, כמעט בלתי מודע ששיאו הוא במשבר או בהפסקת יכולת התפקוד, דבר שבסופו של דבר מדליק את הנורה האדומה המעידה על קיומה של התמכרות.

חייג/י לשיחת יעוץ אישית: 03-6413483

לא תמיד כך הדבר במקרה של קוקאין. אחד המאפיינים האפשריים של התמכרות לקוקאין היא יצירת תלות מידית בסם, כבר לאחר שימוש חד פעמי או התנסויות בודדות עמו.

התנסות כזו שמשנה במידה רבה, ותוך זמן קצר, את מערך החיים.

קצת על קוקאין

קוקאין, הנקרא גם קריסטל בשפת רחוב או קראק (שהוא קוקאין מסונתז) הוא אחד מהסמים בעלי ההשפעה החזקה והמסוכנת ביותר שמוכרים כיום.

למעשה השימוש בקוקאין מוכר מזה מאות שנים כאבקה המופקת מעלי הקוקה ומסייעת בהתגברות על מחלות, שיכוך כאבים או טיפול בפגיעות פיזיות שונות.

כיום קוקאין נמכר, באופן לא חוקי, כאבקה (אותה מסניפים או מזריקים) או בצורתו המסונתזת, הזולה והנפוצה יותר - קראק, אותו מעשנים.
    
הקוקאין שייך לקטגוריה של סמים מעוררים, הפועלים ישירות על מערכת העצבים המרכזית, בדגש על הגברת קצב שחרור חומר הנקרא דופמין ותחושה מהירה של מרץ לא רגיל ושל עוררות גבוהה.

השימוש בו גורם באופן מיידי לתחושה של אופוריה, אי שקט, עודף אנרגיה, חוסר מנוחה, דיבור יתר, הופעתם של אישונים מורחבים ועליה בלחץ הדם ולדופק מהיר.

כמו כן, לשימוש ממושך בקוקאין השפעות פיזיות של אובדן משקל, חוסר יכולת להירדם, פגיעה במערכות העיכול בעקבות בליעה של החומר, פגיעה במערכות הקשורות בבליעה ובמערות האף בעקבות הסנפה, זיהומים בעקבות הזרקות ועוד.

שימוש יתר מהווה סכנת חיים ממשית העלולה להגרם לרוב מהתקף לב או שבץ מוחי.

תוכנית "קרוב לבית" - תכנית אינטנסיבית בליווי רפואי, חזרה לתפקוד חיוני תוך זמן קצר, לפרטים חייג/י 03-6413483"

השפעות רגשיות של שימוש בקוקאין

באופן לא מיידי ובטווח הארוך שימוש בקוקאין גורם לתלות מוחלטת בשימוש, כאמור, לעיתים כבר לאחר מספר שימושים מועט.

התמכרות לקוקאין ובעיקר ההתמודדות עם הזמנים ללא השימוש באים לידי ביטוי בתחושות של דיכאון וחרדה עד כדי פרנויה, מחשבה לא בהירה, אי שקט, עצבנות יתר ותוקפנות, ביטחון עצמי מופרז, לעיתים הזיות, חוסר יכולת לנהל מערכות יחסים, לשמר מערכות יחסים קיימות או לנהל תקשורת נאותה עם אחרים, קושי בריכוז ועוד.

לכך נוסף הצורך המתמיד להתמודד עם הכמיהה העזה לשימוש נוסף.

קוקאין נחשב ל"סם של עשירים", מחירו, וודאי של הקוקאין שאינו מסונתז, הינו מהגבוהים בשוק הסמים.

לא פעם, אחת מהמאפיינים של התמכרות לקוקאין היא גם לקיחת הלוואות, הסתבכות בשוק האפור והשחור ו/או הסתבכות עם גורמים עבריינים, כל אלו לשם מימון השימוש היקר.

טיפול וגמילה

גמילה מקוקאין עשויה להיות מורכבת. בעוד שגמילה מחומרים אחרים אורכת בד"כ כמה ימים עד שבוע בהם מופיעים תסמיני גמילה, גמילה מקוקאין אורכת זמן רב יותר ועשויה להגיע אף למספר חודשים.

תסמיני הגמילה כוללים תופעות של קריז, אי שקט, עצבנות, התקפי חרדה, דיכאון, היעדר אנרגיה, כמיהה עזה לשימוש בסם, כאבי ראש ועוד.

לא פלא איפוא שמכורים רבים חוזרים במהרה לשימוש.  

גמילה מהתמכרות לקוקאין נעשית בשלב הראשון באמצעות טיפול תומך, לעיתים תרופתי, אשר נועד לסייע בהתמודדות עם תסמיני הגמילה והפחתת הכמיהה לסם.

אלא שבמקרים רבים הטיפול התרופתי אינו מספיק, בייחוד בהשגת מטרות חשובות כמו השבת אורח החיים הקודם, חזרה לתפקוד מלא, בין אם תעסוקתי, משפחתי או זוגי, חידוש המוטיבציה לעשות שינוי בחיים, שיקום וחידוש קשרים חברתיים ועוד.

מעבר לשינוי אורח החיים, מכורים רבים מגלים כי הגמילה הפיזית מהקוקאין הותירה אותם חשופים מבחינה נפשית והם מגלים את הפגיעה הרגשית שנגרמה בעקבות ההתמכרות – קשיים כמו חרדה מציפה ומשתקת, דיכאון מתמשך, חוסר ביטחון עצמי (בעיקר כאשר הם נאלצים לתפקד ללא הכוח שנתן להם הסם), היעדר מוטיבציה או אמון ביכולת העצמית של המכור להצליח להשתקם ובעיקר תחושת ריקנות כואבת, מהווים התמודדות לא פחות קשה מהגמילה הפיזית.

טיפול בשיחות במקרים רבים הוא הדרך להתמודד עם קשיים אלו. הטיפול הרגשי נועד לתמוך במניעת מעידה נוספת לסם, בשינוי אורח החיים, בעבודה על הקשיים שהתגלו בעקבות הגמילה הפיזית, בנטיעת מוטיבציה ובמציאת משמעות חדשה לחיים.

גמילה וטיפול במרכז ד"ר טל נעשה על ידי צוות המטפלים בהתמכרויות של המרכז, בסיוע ובתמיכה של הפסיכיאטרים במרכז.

הטיפול נשען על עקרונות שיטת 12 הצעדים, שילוב המשפחה או קרובים אחרים בטיפול ובסיוע לאדם ועבודה רגשית על מציאת משמעות וסיפוק.


סרטונים בנושא
הצוות המומחה בהתמכרויות צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
להרגיש קצת יותר טוב - תוספי התזונה הטבעיים של דר' טל | תוסף התזונה Re-Start Super
| תוסף התזונה Re-Live Super
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה