ריטלין ותרופות אחרות להפרעות קשב וריכוז - מרכז ד"ר טל
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


ריטלין ותרופות אחרות להפרעות קשב וריכוז

הורים רבים חווים רגשות מעורבים כאשר הם מתבשרים, לאחר אבחון מסודר ומקצועי, שילדם סובל מהפרעת קשב וריכוז. כך גם קורה למבוגרים, שמגלים זאת על עצמם.

מצד אחד - הם מתארים תחושת הקלה - הפאזל מתחבר: כל בעיות הקשב, חוסר היכולת להתרכז, החולמנות, הנטייה לתת תשובה לפני שסיימו לשאול שאלה, להתפרץ לדברי אחרים, לקום כל רגע או לעשות טעויות קטנות וטיפשיות של חוסר ריכוז - כולם מתבהרים ומובנים הרבה יותר לאור האבחנה.

פעמים רבות, אבחנה זו גם מסייעת בהקלה על תחושות אשמה או על הערכה עצמית נמוכה שהצטברה עם הזמן ובהיעדר אבחנה מתאימה.

למידע נוסף והתייעצות ראשונית חייגו: 03-6413483

יחד עם זאת ומצד שני, הורים לילדים ומבוגרים רבים מתארים שאותה אבחנה הביאה להתלבטויות וחששות חדשים באשר לטיפול בהפרעה, בייחוד בשל פרסומים סותרים באשר ליעילות הטיפול התרופתי, מידת האתיות של נטילת תרופות, תופעות הלוואי והסיכון בפיתוח תלות.

ואכן, טיפול תרופתי בהפרעות קשב הפך עניין מורכב בשנים האחרונות - ישנם אנשים הנוטלים אותו באופן לא חוקי, בהיעדר אבחון מקצועי ועושים בו שימוש הגובל, ולפעמים אף מוגדר כהתמכרות. זאת, במקביל לרבים אחרים שאיכות חייהם השתפרה לבלי היכר בעקבות נטילת הטיפול התרופתי.

אלטרנטיבה לריטלין

ריטלין היא התרופה המוכרת ביותר לטיפול בהפרעות קשב וריכוז. קיימות תרופות נוספות, בשמות אחרים, המבוססות על פעילות כימית דומה, עליהן נסביר בקצרה בהמשך. חשוב להדגיש כי בחירת תרופה צריכה להיעשות בעקבות התייעצות עם איש מקצוע, נוירולוג או פסיכיאטר.

ריטלין היא תרופה המבוססת על חומר הנקרא מתילפנידאט; חומר המשפיע על רמות הדופאמין והנוראדרנלין בגוף וגורם לעוררות, אשר מסייעת בהגברת יכולות הקשב והפחתת סימני ההיפראקטיביות.

תרופות מעוררות מקבוצה זו נקראות סטימולנטים. נהוג להתחיל טיפול בריטלין במינון הנמוך ביותר האפשרי עבור המטופל (המינון נקבע, בין השאר, על פי גיל המטופל ומשקלו) ובמידת הצורך להעלותו.

כיום המינון הנמוך ביותר הינו 10 מ"ג. מינון התרופה תלוי גם בסוגה - ריטלין כיום, נמכר בכמה נוסחאות שהשונה בהם הינו טווח ההשפעה של התרופה: ריטלין קלאסי משפיע לכ-4 שעות, ריטלין SR - משפיע לכ- 6 שעות (כאשר המינון המינימלי הינו 20 מ"ג) ו- ריטלין LA  - המשפיע לכ-8 שעות.

כמו כן, כיום קיימות גם מדבקות, המשחררות את אותו חומר פעיל המצוי בריטלין ומשמשות בעיקר עבור ילדים המתקשים לבלוע כדורים או לשם שליטה בתזמון השימוש בתרופה.

תרופות דומות

תרופה הדומה בהשפעתה ובהרכבה מכונה אדרל (סטימולנט אחר). השפעתה נמשכת זמן רב יותר מהריטלין, ובגרסה של אדרל XR - היא משפיעה לכ-12 שעות. כמו כן, היא נחשבת כבעלת פחות תופעות לוואי מהריטלין.

חשש ורתיעה של אנשים רבים מהיותו של הריטלין חומר מעורר הביא לשימוש נפוץ בתרופה המכונה סטרטרה. תרופה זו מבוססת על שינוי באופן פעילותו של החומר נוראפינפרין במוח, אשר מסייעת בטיפול בסימנים של הפרעת קשב וריכוז.

לתרופה זו תופעות לוואי מעטות יותר, אך חשוב לדעת כי לרוב היא מתחילה להשפיע כמה שבועות לאחר נטילתה (בניגוד לריטלין ודומיו המשפיעים באופן מיידי). בארץ, קיימות שתי תרופות אחרות המשפיעות כנראה באופן דומה- אדרונקס וולבוטרין.

תרופה מוכרת נוספת הינה, קונצרטה המבוססת על החומר מתילפנידאט. פעמים רבות ניתן למבוגרים משום שאורך זמן העובדה שלו ארוך יותר (12 שעות), החומר הפעיל של התרופה משתחרר לאט והדבר מסייע לשמור על ריכוז באופן קבוע ויציב לאורך כל שעות היום.

שמירה על ריכוז והתגברות על הנטייה לאימפולסיביות והיפראקטיביות חשובה לא רק בעבודה אלא גם אחה"צ ובערב, בבית עם המשפחה והילדים. לא פעם, קשיים בין אישיים, זוגיים ומשפחתיים עולים בשל התנהגותו של האדם הסובל מהפרעת קשב וריכוז - מריבות תכופות, התפרצויות כעס, אי שקט, רמת סובלנות נמוכה, נטייה להגיד כל מה שעולה לראש בלי ויסות, לנטייה פגוע בלי כוונה, מוסחות דעת, בה כל הפרעה קטנטנה מסיטה את תשומת הלב ומפריעה ליכולת להקשיב באופן מלא לבן הזוג או לילד.

במקרים אלו, שימוש בקונצרטה יכול לסייע בשמירה על ריכוז לאורך זמן. מומלץ לפנות לייעוץ זוגי או משפחתי כאשר הקשיים מתמשכים או כאשר משקעים מהעבר מעיבים על הרווחה הנפשית של בני המשפחה. במקרים מסוימים, קונצרטה ניתנת גם לילדים, לאור אבחון מתאים והמלצה של פסיכיאטר מומחה.

על תופעות הלוואי

תופעות לוואי של תרופות לטיפול בהפרעות קשב וריכוז אינן נפוצות, ולכשמתרחשות הן נוטות לחלוף לאחר כמה שבועות. ישנם אנשים החשים אובדן תיאבון, קשיי שינה, בחילות, כאבי ראש או עצבנות. במידה ותופעות אלו מופיעות יש לפנות להתייעצות עם רופא מומחה. 

חשוב לזכור שאומנם טיפול תרופתי מכוון להתמודדות בדיוק עם הסימפטומים של הפרעת קשב וריכוז ומבוססים על ההבנה הביולוגית של הגורמים בגינם סימנים אלו מופיעים, אך זוהי אינה הדרך היחידה.

הדרכת הורים (או הדרכת בני זוג אצל מבוגרים), רכישת אסטרטגיות למידה וטכניקות להתמודדות עם הסימפטומים ובעיקר טיפול באמצעות נוירופידבק הן חלק מהדרכים האחרות המומלצות להתמודדות עם הפרעות קשב וריכוז.

התקשרו אלינו בכל עת ונשמח לענות על שאלות נוספות, להסביר, לייעץ ולהתאים לכם את הטיפול הטוב ביותר עבורכם.
 

 

צרו קשר ונשמח לסייע: 03-6413483

הכנסו לפורום לקבלת יעוץ מצוות המומחים שלנו

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך:

 


סרטונים בנושא
הצוות המומחה בהפרעות קשב וריכוז צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
תרופות נפוצות
טיפול ייחודי לנוער במצוקה | לאתר טאלו - טיפול אינטנסיבי לילדים ונוער
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה