רשלנות רפואית בטיפול פסיכיאטרי וחוות דעת פסיכיאטרית
  חיפוש סגירה 03-6413483אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


רשלנות רפואית וחוות דעת פסיכיאטרית

מדי יום, ברחבי הארץ והעולם, נערכות החלטות רפואיות על ידי מטפלים שונים מתחומים שונים. אך טבעי הוא, שחלק מהחלטות אלו יהיו שגויות. כל המטפלים הינם בני אדם, ושגיאות רפואיות אינן דבר נדיר, בעיקר אצל מטפלים שכבר עוסקים במקרים מורכבים, בהם הסיכוי לשגות, גבוה יותר.

שגיאה יכולה לקרות בכל אחד משלבי הטיפול באדם - בעת קבלתו בזמן ביצוע האבחנה, בין אם על ידי עיכוב בביצוע האבחנה או על ידי עריכת אבחנה שגויה, בעת עריכת תוכנית הטיפול בין אם על ידי מתן טיפול שאינו הולם לבעיה או על יד עיכוב הגשת הטיפול ועוד.

מתי תחשב שגיאה רפואית לרשלנות רפואית?

עצם השגיאה הרפואית, אינה גוררת בהכרח רשלנות רפואית. בית המשפט, באם יידרש לשאלה זו, יבדוק מה היה עושה "הרופא הסביר" באותה סיטואציה. אם ההחלטה הרפואית חורגת משמעותית מהחלטה של רופא סביר, שאז מדובר בשגיאה רפואית או ברשלנות רפואית.

כלומר, אם במצב נתון נעשתה שגיאה רפואית, אך כל רופא סביר אחר היה עושה אותה שגיאה, אין המדובר ברשלנות. מאידך אם רופא סביר היה בברור מחליט אחרת, קיימת עילה לרשלנות.

עצם הרשלנות הרפואית אינה מזכה בפיצוי באופן אוטומטי, ויש להוכיח כי נגרם נזק. כאן נכנסת לתמונה חוות הדעת הפסיכיאטרית הרב מקצועית, אשר בודקת ומעריכה אם נגרם נזק נפשי למטופל ומהו גובה הנזק. מכיוון ששופטים שונים מתייחסים לנזקים נפשיים בצורה שונה, נהוג להגיש חוות דעת פסיכיאטריות כאלה רק לאחר שהפסיכיאטר והצוות הבודק התייעצו עם עורך הדין של התובע.

חשיבותן של חוות דעת נוספות

במקרים בהם נערכת חוות דעת כזו, קיימת חשיבות רבה כי חוות הדעת הפסיכיאטרית תהיה רב מקצועית, כלומר בשיתוף של פסיכולוג או עובד סוציאלי או שניהם, שכן נכות נפשית בגין רשלנות רפואית אשר נידונה כבר בבית המשפט היא לרוב נכות נפשית משמעותית ומשפיעה לא רק על המטופל אלא גם על בני משפחתו.

כלומר לא רק המטופל עלול לסבול מתסמינים נפשיים שונים, אלא תפקודו נפגע באופן אשר משפיע על המערכת המשפחתית. עובדים סוציאלים מתורגלים בלבחון את המערכת המשפחתית ואת התפקוד הבין אישי והחברתי, ופסיכולוגים מחדדים את הפגיעה הנפשית בתחום הפסיכולוגי כמו פגיעה בביטחון עצמי.

בהתאם להערכה הפסיכיאטרית הרב מקצועית, יכול הפסיכיאטר להמליץ בפני בית המשפט על דרגת הנכות הנפשית (אחוזי נכות), ובהתאם לכך, יקבע בית המשפט את הפיצוי לו זכאי הנפגע.

לציין כי פעמים רבות, לאחר עריכת חוות הדעת, מגיע עורך הדין של התובע לפשרה עם חברת הביטוח של המוסד הרפואי, שכן, באם אכן קיימת נכות משמעותית ששני הצדדים מבינים אותה, עשויה חברת הביטוח לוותר על ההליך המשפטי ולפתור את המחלוקת מחוץ לכתלי בית המשפט.


סרטונים בנושא
הצוות המומחה בטיפול פסיכיאטרי צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
להרגיש קצת יותר טוב - תוספי התזונה הטבעיים של דר' טל | תוסף התזונה Re-Start Super
| תוסף התזונה Re-Live Super
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה