שאלות ותשובות בנושא גמילה מחיתולים - מרכז ד"ר טל
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


שאלות ותשובות בנושא גמילה מחיתולים

פעמים רבות שואלים אותנו: מתי הילד בשל לגמילה מחיתולים? להתחיל עכשיו, או לחכות קצת? מומחי הקליניקה עונים לשאלות גולשים בנושא גמילה מחיתולים

למאמר המלא - גמילה מחיתולים - ליחצו כאן

 אלו סימנים מראים כי הילד בשל לגמילה?

 • כאשר הילד מתעניין בהתפנות של המבוגרים
 • כאשר הילד מודיע שיצא לו פיפי או קקי
 • כאשר הילד מעוניין להוריד את החיתול או לעשות בשירותים
 • כאשר ההרטבה בין החלפת חיתול לאחרת גדלה - ילד שקם משנת הצהריים יבש או החיתול שלו יבש במשך שעתיים, מוכן להתחיל גמילה
 • כאשר הילד מגלה חוסר נוחות כשהחיתול מלוכלך
 • כאשר יש חוקיות בהתפנות שלו - תמיד כשקם מהשנה או חצי שעה אחרי ארוחת בוקר וכדומה וכמובן כאשר הילד מגיע לגיל המתאים- שנה וחצי עד שנתיים וחצי.

אלו ילדים בשלים רק בגיל מאוחר יותר?

פגים, ילדים שהיו חולים במהלך הינקות שלהם, ילדים עם קשיי התפתחות (בעיקר מוטריים וקשיי שפה) וכן ילדים הסובלים מפיגור שכלי.

מתי לא כדאי להתחיל את הגמילה?
 

 • ילדים החווים שינוי בחייהם כמו מעבר דירה, שינוי גן וכדומה, עדיף להתחיל את הגמילה לאחר ההסתגלות לשינוי.
 • ילדים החווים עצירויות עוד לפני תהליך הגמילה, רצוי לפתור קודם את בעיית העצירות ורק אז לגשת לנושא של גמילה מחיתולים.
 • כל קושי רגשי אחר מחייב בדיקה והתייעצות עם גורם מקצועי על מנת להחליט אם להתחיל את הגמילה או לחכות

חינוך לניקיון - מה נדרש מהילד על מנת להתחילו?
 

 • על הילד להרגיש בגירויים הפנימיים המעידים על צורך לעשות את צרכיו, להבין כי הוא יכול לשלוט בגופו ולקשר בין הלחץ בשלפוחית להליכה לשירותים
 • יכולות גופנית - השרירים צריכים להיות מספיק מפותחים ויותר מכך על הילד לדעת לשלוט בהם.
 • מוטביציה פנימית - הילד צריך לרצות "להיות גדול", ולהדמות למבוגרים בסביבתו ההולכים לשירותים ולא נעזרים בחיתלים. הוא גם צריך לרצות להיות עצמאי, ולא להיות לוי בהוריו
 • יכולות איפוק ועמידה בתסכולים - שכן בהתחלה לא תמיד מצליחים גם אם מתאמצים.

 

למה לא להקדים את החינוך לניקיון?

הקדמת תהליך הגמילה, לפני שהילד בשל לכך עלולה להאריך את התהליך עוד יותר, ולהפוך אותו לרצוף התנגדויות מצד הילד וסבל הדדי. כמו כן, גמילה מוקדמת עלולה לפגוע ביחסים בין הילד להורה, בביטחון של הילד בהוריו, לגרום לו לחוש כישלון ולפגוע בדימויו העצמי. קשיים שנלווים לתהליך גמילה מוקדם מידי יכולים להופיע כמו קושי לישון, עצבנות, תוקפנות, בעיות באכילה, עצירות, הרטבה ועוד.

מה קורה אם מתחילים מאוחר את תהליך הגמילה מעבר לגיל הבשלות?

אם לא ניגשים לתהליך הגמילה כאשר הילד בשל, הוא עשוי להתקבע על ההרגל המוכר לו בהקשר לעשיית הצרכים. הוא מבין כי אין ציפייה ממנו להגמל, או כי חושבים שהוא קטן מידי. כמו כן, פעים רבות הוא יהיה בגן בו כולם גמולים ואז עשוי לחוש נבוך או מבולבל. יש לבדוק גם האם דחיית הגמילה נעשית ממניעים של אי אמון בילד, חוסר כוח מצד ההורים או קושי להפוך אותו לגדול יותר ורצון להשאיר אותו קטן.

שאלת השאלות - באיזה גיל מומלץ להתחיל?

מומלץ, כבר בינקות להתחיל בחינוך לניקיון, בעת החלפת החיתול ולהסביר לתינוק מה הוא עשה ("עשית קקי") ומה אתה עושה ("בוא נוריד את החיתול וננקה אותך"). זהו תחילתו של חינוך לניקיון. סיבות "טכניות" כמו קלות כיבוס הבגדים וזמינותם של החיתולים, עלולות גורמות לדחיית התהליך, בעיקר בדור האחרון. מצד שני, מעורבות של הדור הקודם בחיי ההורים עלולים להקדים את תחילת הגמילה, כפי שהיה נהוג בעבר. לכן, גורמים תרבותיים עשויים להשפיע על ההחלטה לגמול ילד.

גורם נוסף קשור ביכולות הפיזיות של הילד, כמו למשל שליטה בשרירים, ביניהם השרירים של איזור הוצאת הצרכים. תנאים פיזיים נוספים הם יכולת קימה והליכה בלי עזרה ושליטה טובה על הגוף.

יכולות שכליות, כמו רכישת שפה, יכולת הבנת סיבה ותוצאה ("אם לוחץ לי בפיפי צריך ללכת לעשות בסיר"), חשוב שיהיו מבוססות טרם תהליך הגמילה. תוכלו לדעת כי הילד השיג תובנה זו אם תראו אותו עוצר את המשחק והולך הצידה לעשות את צרכיו. כמו כן חשובה ההבנה, לפחות החלקית, שמה שיוצא ממני לא שייך לי ולא חלק מגופי. ילדים שקשה להם להבין זאת, יתקשו להפרד מהצואה ולהתחיל את תהליך הגמילה.

גורם רגשי - תהליך גמלה מחיתולים הוא מרכיב בתהליך הכולל של פעוט בהפיכתו לילד עצמאי, לכן בתקופה בה הוא מתחיל לרצות לעשות הכל לבד, וגם היא תקופה בה הוא מתחיל לבקש עצמאות זו.  כחלק מהגורם הרגשי ישנו גם המרכיב של מודעות לניקיון, ילדים רבים מתחילים בשלב מסויים להוריד את החיתול, מתריעים בפני ההורים כאשר יש להם יציאה ואף אומרים באופן ישיר שהם כבר לא רוצים חיתול.

האם זה בסדר שהילד מתחיל להגמל לבד?

כן. לעיתים קורה שילד מוריד את החיתול ומבקש ללכת לשירותים או לסיר ואז כדאי לנצל את המוטיבציה הפנימית הזו ולהתחיל את תהליך הגמילה. יותר מכך, אם לא מקשיבים לרצונו של הילד ההורים עלולים לשדר לו כי הם לא מאמינים ביכולתיו, וזה כשלעצמו יכול לגרור קשיים בהמשך. סימני גמילה עצמאיים, יכולים לנבוע מכמה סיבות:

 

 • ההורים החליטו לדחות את הליך הגמילה מסיבות שונות למרות שהילד כבר בשל
 • הגננת מעודדת בגן או שהוא מושפע מילדים אחרים בגן
 • רגישות יתר לחיתול מלוכלך
 • ריצוי - רצון להיות מוערך או אהוב על ידי מישהו חשוב בסביבה


חשוב להיות מודעים לכל הגורמים השונים, ובעיקר להבדלים האישיים, כל ילד שונה מאחר, וגם מאחיו, יש ילדים שמוקדם מאוד יגלו רגישות לחיתול וירצו להורידו ולאחרים לא אכפת שהחיתול מלוכלך. חשוב למצוא את שביל האמצע המתאים לכם ולמשפחה אך בעיקר לבשלותו של הילד כפי שצויין לעיל. נשמח לסייע לכם בתהליך זה, התקשרו אלינו בכל עת וקבעו פגישת ייעוץ עם אחד המומחים בטיפול בגיל הרך

במידה ויש לכם שאלה נוספת, אתם מוזמנים להעביר אלינו אותה באמצעות המייל mail@drtal.co.il ואנו נפנה אותה לאיש המקצוע המתאים מאנשי הצוות שלנו.


סרטונים בנושא
הצוות המומחה בטיפול בילדים ונוער צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
טיפול ייחודי לנוער במצוקה | לאתר טאלו - טיפול אינטנסיבי לילדים ונוער
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה