שאלות ותשובות על הפרעות אכילה - הקליניקה במרכז ד"ר טל
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


שאלות ותשובות על הפרעות אכילה

 1. אילו סימנים מהווים "נורה אדומה" לקיומה של הפרעת אכילה?

  שינויים בהרגלי האכילה: בולמסי אכילה או צמצום אכילה והימנעות ממנה, דיאטות חמורות, שינויים במשקל, הקאות או שימוש במשלשלים, שתיה מרובה, ביקורים תכופים בשירותים, התפרצויות זעם, דיכאון, עייפות כרונית, דימוי גוף נמוך, התרחקות מחברים ובני משפחה, הפרעות בריכוז והפסקת הווסת.
   
 2. אילו הפרעות נכללות תחת הכותרת הפרעות אכילה? 

  הפרעות אכילה נחלקות לשלושה סוגים עיקריים: אנורקסיה נרבוזה, בולימיה נרבוזה ואכילה זללנית- Binge Eating. פעמים רבות רואים שילוב בין תסימנים של כל אחת מההפרעות.

  המאפיין העיקרי של אנורקסיה נרבוזה הוא אובדן משקל ניכר- מעל 15% ממשקל הגוף המומלץ. הסובלת ממנה תעסוק הרבה בפעילות גופנית, בדיאטות, בשקילה חוזרת ונשנית ותמעיט מאוד באכילה.

  בולימיה נרבוזה - מאופיינת בעיקר בהתקפים בלתי נשלטים של זלילה ולאחריה פעילות של התרוקנות - אם על ידי הקאה, שימוש במשלשלים, פעילות גופנית, צום ועוד. לא כל הסובלות מבולמיה נרבוזה סובלות מתת משקל, יש שהן בעלות משקל תקין ויש הסובלות אף מעודף משקל.

  אכילה זללנית - הופעת בולמוסי אכילה ללא פעולות ההתרוקנות. אכילה של כמויות מזון גדולות בפרק זמן קצר, גם ללא תחושות רעב, הגורמת לתחושת מלאות בלתי נעימה ומלווה בתחושות גועל עצמי, אשמה, בושה (ולכן גם נעשית בסתר) או דיכאון. לעיתים תופעה זו מתלווה לבולימיה או אנורקסיה נרבוזה ולעתים מופיעה בפני עצמה.
 1. מהן הסכנות הטמונות בהפרעת אכילה? 

  ראשית כל, הן בולמוסי אכילה והן הימנעות מאכילה מהוות סכנה לשלמות הגוף: שיבוש איזון המלחים בגוף, פגיעה בשיניים (בגין חומצות הקיבה, הנובעות ממגע עם השניים דרך ההקאות באם יש הקאות), איבוד מינרלים וויטמינים חשובים, הפסקת הווסת, נשירת שער, נזק לכליות ולכבד ואף מוות. דיכאון ומצב רוח ירוד הם תסמינים שכיחים, אי יציבות במצב הרוח, חרדה ואי שקט גופני ונפשי. דבר שכיח נוסף הוא הצורך בשליטה והמחשבות החוזרות סביב שליטה בחיים ובאוכל בפרט.
   
 2. אילו טיפולים קיימים להפרעת אכילה? 

  הטיפול המומלץ והיעיל ביותר הינו טיפול רב מערכתי. הכוונה היא לטיפול המשלב כמה אנשי מקצוע מתחומם שונים - פסיכיאטרים, פסיכולוגים ודיאטנים. הסיבה לכך היא שהפרעות אכילה הן למעשה סימפטום למצוקה נפשית כללית ולכן הטיפול חייב לפנות לקשיים שבבסיס המצוקה ובמקביל לעסוק בריפוי הגוף על מנת למנוע הדרדרות נוספת. שיתוף פעולה בין גורמי הטיפול גם הם נחוצים על מנת להגיע להחלמה מהירה ויסודית.

  הקליניקה לטיפול נפשי ורגשי במרכז ד"ר טל מציעה טיפול על ידי צוות מקצועי מיומן ומנוסה, הפועל במקום אחד באווירה נעימה, חמה, מקצועית ודיסקרטית.

סרטונים בנושא
הצוות המומחה בהפרעות אכילה צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
תרופות נפוצות
טיפול ייחודי לנוער במצוקה | לאתר טאלו - טיפול אינטנסיבי לילדים ונוער
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה