אבחון קשב וריכוז אצל ילדים שאלות ותשובות - מרכז ד"ר טל
 חיפוש סגירה 03-6413483אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


אבחון קשב וריכוז אצל ילדים שאלות ותשובות

הפרעות קשב וריכוז הפכו לתופעה מודעת יותר ויותר בשנים האחרונות, הן במערכת החינוך והן להורים ולילדים עצמם. ככזו היא מאפשרת לאנשי מקצוע לסייע יותר לילדים אשר סובלים מקושי להתרכז, להיות ממוקדים במשימה אחת, ילדים שמוסחים בקלות ומתקשים לעקוב אחר התנהלות השיעור בכיתה וכן לילדים שמתקשים להתנהל בסדר יום קבוע או להצליח לעמוד במשימות פשוטות כמו לסדר את התיק תוך פרק זמן סביר. 
 
ובכל זאת, על אף המודעות הרבה כיום, הורים וילדים רבים נותרים מבולבלים מהמידע הרב הקיים כיום באשר לאבחון וטיפול בהפרעות קשב וריכוז. 
לשם כך, ריכזנו עבורכם שאלות ותשובות באשר לאבחון וטיפול בהפרעות קשב וריכוז. 
 
 
 

אבחון קשב וריכוז כל התשובות

 
 1. מהן הפרעות קשב וריכוז ומהם המאפיינים העיקריים שלהן?

  הפרעות קשב וריכוז הם אוסף סימפטומים ובהן שני סוגים של הפרעות: הראשונה היא הפרעת קשב המלווה גם בסימנים של היפראקטיביות ואימפולסיביות ונקראת ADHD, והשנייה היא הפרעת קשב "טהורה" ואשר נקראת ADD.

  שכיחות ההפרעה עומדת על 5%-8% אצל ילדים ובנים לוקים בה פי 2 מאשר בנות. הסימפטומים יכולים להיות במינון לא מזיק, ואף טבעי, אלא שכאשר הם מופיעים בעוצמה גבוהה או ברמה המפריעה לתפקודו בכיתה ובבית יש לפנות להתייעצות ואבחון אפשרי. בבסיס ההפרעה עומדים בעיקר מאפיינים של: קושי להתרכז בגירוי אחד בסביבה מלאת גירויים, קושי להשהות ולווסת תגובות, פעלתנות יתר, הסחת דעת גבוהה, חוסר יכולת ארגון, שכחנות ועוד.
   
 2. מהם הסימנים של ADHD (הפרעת קשב ריכוז ואימפולסיביות) אצל ילדים?

  - הילד חסר מנוחה
  - מתקשה לשבת לאורך זמן על הכסא: מתנדנד, זז בכסא, מזיז את הידיים והרגליים בעצבנות.
  - "קוצים בישבן"
  - מתחצף
  - עונה למורה לפני שסיימה לשאול את השאלה או מתפרץ לדברי אחרים.
  - לא יכול לשחק או לעסוק בפעילות שקטה
  - סובל מדיבור יתר
  - מתקשה להמתין בתור
  - מפריע ומציק לאחרים בעת משחק
   
 3. מהם הסימנים של ADD (הפרעת קשב וריכוז) בילדים?

  - הילד לא שם לב לפרטים קטנים
  - בשיעורי הבית או בפעיליות אחרות עושה טעויות "טיפשיות"
  - בזמן משחק או פעילות בכיתה מאבד את חוט המחשבה.
  - אינו מקשיב בעת שיחה "אחד על אחד".
  - מתקשה לעקוב אחר הוראות ולזכור את סדר הפעולות
  - מתקשה לסיים מטלות
  - מתקשה בארגון וסידור
  - מתחמק או שונא לעשות דברים הקשורים במאמץ שכלי כמו ללכת ללימודים או לעשות שיעורי בית.
  - מאבד חפצים הקשורים ללימודים (ספרים, עפרונות).
  - מוסח בקלות מגירויים חיצוניים
  - שכחן
   
 4. מי מאבחן הפרעות קשב וריכוז?

  מעקב אחר התפתחות הסימנים, משכם ועוצמתם יכולה להינתן על ידי הגננת, המורה או ההורים לשם העלאת חשד אפשרי לקיום ההפרעה. אך מכיוון שלהפרעת קשב וריכוז קיים בסיס נוירולוגי חזק, היחיד שיכול לתת אבחון מלא ומקיף הינו נוירולוג או פסיכיאטר. תוכלו לפנות אל הקליניקה שלנו באם הבחנתם בכמה מהסימנים שמנינו לעיל, בכדי לתאם פגישה לשם אבחון.  
   
 5. מה תהליך האבחון אצל ילדים ומה עושים בו?

  יש לשים לב לקשיים שעולים בלימודים ובעיקר ירידה בציונים ובביצועים. חשוב לדעת שישנם מקרים בהם מופעיים גם סימנים של דיכאוןחרדה, מיחושים גופניים (כאבי בטן או ראש ללא מקור אורגני). האבחון כולל:

  - רקע היסטורי: איסוף ידע על התנהגותו של הילד, ביצועיו ותפקודו בכיתה, לימודי וחברתי, הנלקח מההורים, המורים והצוות הפדגוגי.

  - בדיקה קלינית: הערכת יכולות אינטלקטואליות (לשם השוואה לרמת התפקוד), איתור קשיים נפשים והתפתחותיים לשם שלילת הפרעות נפשיות שייתכן וגורמות לסימפטומים הקיימים.

  - בדיקה גופנית: נועדה לשלילת השפעת מחלות או גורמים גופניים הגורמים להופעת הסימפטומים.

  - מבחנים משלימים: מבחני מחשב (TOVA או CPT) הבודקים את רמות הקשב, הריכוז והאימפולסיביות. 
   
 6. מהם הגורמים להתפתחות של הפרעות קשב וריכוז?

  מחקרים מראים כי הפרעות קשה מקורן במכלול של גורמים. ידוע כי קיים בסיס ביולוגי - כלומר שינוי במבנה המוח (באונה הקדמית) ובפעילות החומרים הכימיים בו. נוירוטרנסמיטור דופמין הוא החומר העיקרי שפועל בהפרעות קשב וריכוז. כמו כן, ישנו קשר גנטי חזק בהפרעות אלו ונראה כי פעמים רבות הפרעה זו תעבור במשפחה מהורה לילד. בעיות בהריון ובלידה גם הם נמצאו קשורים בהתפתחות ההפרעה בהמשך. לבסוף, השפעה סביבתית חברתית יכולה לגרום להופעת ההפרעה למשל גידול ילד בסביבה מזניחה, לא מטפחת ומתעללת הגורמת לחסך נפשי.
   
 7. מהם הטיפולים הקיימים להפרעה?

  - טיפול תרופתי: כיום קיימות בשוק תרופות רבות לטיפול בהפרעה. התרופות מבוססת על חומרים מעוררים העוזרים לשפר את יכולת הריכוז והקשב ומטפלות גם בסימפטומים של ההיפראקטיביות. ריטלין היא התרופה המוכרת ביותר וכן הוותיקה בשוק. מלבדה קיימות תרופות נוספות כמו קונסרטה, אדרל, ועוד. חשוב לדעת כי כמו לכל תרופה ילדים שונים מגיבים אליה אחרת וכן יש לה תופעות לוואי. אם ילדך נוטל ריטלין או כל תרופה אחרת והבחנת בשינוי קיצוני בהתנהגותו אנא פנה ללא דיחוי לצוות הרפואי בקליניקה ונסייע בהקדם

  - טיפול רגשי: על ידי פסיכולוג קליני, הדרכת הורים ומורים וטיפולים התנהגותיים. מטרת הטיפול הנפשי הוא לעזור לילד להתמודד עם קשיים נפשיים נלווים כמו דימוי עצמי נמוך, וכן לתת לילד ולהורים כלים ומיומניות להתנהגות נאותה בכיתה ועם חברים.

  - טיפול חדש בתחום ההתמודדות עם הפרעות קשב וריכוז בילדים הוא טיפול באמצעות נוירופידבק הנשען על קבלת משוב על הפעילות המוחית בזמן ביצוע מטלה מסויימת, למידה ואימון המוח לפעילות יעילה יותר ולהפחתת הסימנים של הפרעת הקשב והריכוז. קרא עוד על טיפול באמצעות נוירופידבק

  - טיפול אחרים: בעיקר מהתחום האלטרנטיבי כוללים: טיפולים הומופאטיים, טיפולים באומנויות, רכיבה על סוסים, חוגים ספורטיבים שונים, שינוי בתזונה ומתן תוספי מזון ועוד.
   
 8. מאיזה גיל ניתן להתחיל לאבחן ועד איזה גיל?

  מחקרים מראים למשל כי חוסר יכולת של תינוק לישון במשך לילה שלם רצוף בגיל מאוחר יחסית (סביבות גיל שנה) הינו סימן מקדים להפרעת קשב וריכוז. בגיל הרך ניתן לראות סימנים של חוסר שקט, פעלתנות יתר, קשיים בשינה וחוסר ריכוז במשחקים. אבחון קליני ניתן לעשות מגיל 7 ומעלה אך חשוב לשים לב לשינויים שקורים לילדינו, ולכן אם אתם חשים כי חלק מהסימפטומים קיימים אצל ילדיכם תוכלו לפנות אלינו לשם ייעוץ והכוונה לטיפול בהמשך. ניתן לאבחן הפרעת קשב וריכוז בכל גיל! איכות חיינו חשובה תמיד ולכן עדיף מאוחר מאשר לעולם לא.

מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה