שיטות היפנוזה - הגישה הקלאסית והאריקסוניאנית
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


שיטות טיפול באמצעות היפנוזה

היפנוזה משמשת ככלי טיפולי יעיל, ומבוסס מחקרית, במגוון רחב של מצבים: מצוקות רגשיות, רפואיות או התנהגותיות. לעיתים היא כלי הטיפול העיקרי ולעיתים היא נלווית לטיפולים נוספים בין אם רפואיים ובין אם נפשיים. 

בניגוד למיתוסים קיימים על היפנוזה, היפנוזה הינה ידידותית ודומה יותר לדמיון מודרך, והיא אינה  כניסה למצב  של  מודעות הנשלטת ע"י המהפנט כפי שנהוג לראות בסרטים. ואכן מקובלת בטיפול המודרני כיום. שיטה זו מבוצעת ע"י אנשי מקצוע מומחים מתחום הפסיכולוגיה והרפואה שהתמקצעו בתחום זה בנוסף לתחום מומחיותם. רבים הפונים לקליניקה לטיפול נפשי ורגשי או למרכז רפואי ודומיו, יכולים למצוא את הפתרון בטיפול על ידי היפנוזה. 

איך "נכנסים" למצב היפנוטי?

כניסה למצב היפנוטי  נעשית באמצעות הרפיית הגוף והשרירים,  והפניית הקשב פנימה (לדוגמא ע"י בהייה בנקודה מסוימת, התמקדות בנשימה או ספירה איטית בין השאר). מצב זה של שלווה גופנית, מאפשר כניסה לטרנס היפנוטי, שמשמעותו מעבר לגלי מוח איטיים המופיעים באופן טבעי במצבי מדיטציה, יצירתיות וחלימה בהקיץ. מצב תודעתי זה מייצר קרקע נעימה וחוויתית לבדיקה של נושאים המטרידים את המטופל, ושבהם המטופל בוחר להתמקד.

לשיחה אישית עם איש צוות חייגו:  03-6413483

המפגשים הראשונים בטיפול מוקדשים להכרות בין המטופל למטפל  וברור הנושאים בהם רוצה האדם לגעת, על מנת לבנות תוכנית טיפולית הטובה ביותר עבור הפונה. מכאן שהשלב הראשון הוא יצירת ביטחון באמצעות הקשר הטיפולי, שהוא חלק בלתי נפרד וחשוב בכל סוג של טיפול .

בניגוד אולי למיתוסים הקיימים, במהלך הטרנס ההיפנוטי, המטופל מודע לעצמו ולסביבתו, יכול לבחור בכל רגע נתון להפסיק או לדווח אם דבר מה מפריע - במהלך ההיפנוזה, ישנה תקשורת בין המטפל למטופל, באמצעות שיחה או סימון שהוחלט עליו מראש.

לאחר סיומו של ההליך ההיפנוטי אדם זוכר כל מה שעלה במהלך ההיפנוזה, וכמובן שנעשה שימוש בתכנים אלו במהלך הפגישות. בשיחות אלו בדרך כלל משתמשים בדימויים הלקוחים מעולמו הפנימי של המטופל, ע"פ מה שדיווח במפגשים, או מה שעולה תוך כדי התהליך.

שימוש ביצירת דימוי מתאים עבור המטופל, מסייע למטופל להתמודד עם קשייו באופן יצירתי וגמיש, ורבים מהמטופלים מדווחים על הקלה מיידית לאחר כניסה לטרנס היפנוטי, בדומה "לעול כבד שהוסר מהכתפיים".

היפנוזה היא תהליך טיפולי לכל דבר ואין "קסמים" הגורמים לאדם לעשות דברים רק משום שהמהפנט אמר לו, היפנוזה תהיה טיפול יעיל כאשר  למטופל מוטיבציה גבוהה לשינוי, רצון ושיתוף פעולה, למשל - אדם אשר עבר עם עצמו תהליך במהלכו החליט על גמילה מעישון, ימצא עצמו נגמל באופן מהיר אפילו לאחר מספר פגישות בודדות, לא משום שלמטפל "כוחות מיוחדים" אלה רק משום שעצם ההחלטה ונתינת הדעת על כך בקול רם לאיש מקצוע, וחיזוק של ההחלטה בפגישות מייצרת את האפקט.

אדם שלא באמת החליט באופן נחרץ לשנות את הרגליו, או כזה שזקוק לחיזוק משאביו הנפשיים והגופניים על מנת לבצע שינויים, יזדקק לטיפול ארוך יותר ותהליכי.

קיראו בהרחבה על: התמכרות

שימושים של היפנוזה

היפנוזה יכולה להוות שיטת טיפול בתחומים רבים ולאור מצוקות שונות הבאות לידי ביטוי הן בנפשו והן בגופו של האדם. להלן כמה שימושים נפוצים בהם נעשה שימוש בשיטת הטיפול ההיפנוטית.
 

שימוש בהיפנוזה בתחום הרפואה

בתחום הרפואה שימוש בהיפנוזה נעשה לטיפול בכאב, הפרעות שינה, כאבים כרונים, הכנה לניתוחים, פיברומיאלגיה, מיגרנות, כאבי פרקים, תסמונת המעי הרגיז, התאוששות מהתקף לב התמודדות עם בחילות בעקבות טיפול כימותרפים, התמודדות מול סרטן השד ועוד, מצבים רפואיים רבים ושונים מטופלים כיום גם על ידי שימוש בהיפנוזה.

מצבים רפואיים נוספים בולטים הם בתחום של רפואת נשים – הכנה ללידה, התמודדות עם הלידה עצמה, הכנה לפעולה גניקולוגיות ועוד. הן המחקר והן הניסיון מראים כי הסבל הנגרם מאותם מצבים רפואיים משתפר באופן משמעותי בעקבות שימוש בטכניקות של היפנוזה.

תופעות פסיכוסומטיות

שימוש יעיל נוסף של היפנוזה ברפואה הוא לטיפול בבעיות גופניות עם מרכיב רגשי. החל מסימפטומים אשר נותנים תמונה דומה לזו של בעיה רפואית מוכרת, אך לאחר בדיקות רפואיות שלא נותנות אינדיקציה לבעיה גופנית, נקראים "בעיה פסיכוסומטית", אך גם בעיות גופניות של ממש מושפעות מאד ממצבים נפשיים, כמו במקרה של מחלת קרון למשל.

משמעותו של ביטוי פסיכוסומטי הוא קיומם של קונפליקטים נפשיים או מצוקה רגשית כמו מתח נפשי, אשר באים לידי ביטוי בסממנים גופניים (אצל ילדים תופעות אלה מוכרות בעיקר סביב כאבי בטן או ראש). היפנוזה הוכחה כשיטת טיפול יעילה גם למצבים אלה.     

פסיכותרפיה בהיפנוזה

בשונה משימושי ההיפנוזה בתחום הרפואה בה היפנוזה היא כלי נקודתי לטיפול ספציפי, בטיפול רגשי על ידי היפנוזה, תשתית הטיפול יותר רחבה, תהליכית, ומעמיקה, כאשר המטרה היא לסייע לאדם בכל אותן מצוקות הנובעות ממקור רגשי. יש לזכור כי גוף ונפש משפיעים אחד על השני, כך שלעיתים הטיפול משלב גם טכניקות להקלה על כאב פיזי (שיכול להיווצר גם בגלל מתח נפשי או חולשה הנובעת ממצבים רגשיים) וגם להקלה בנושאים הרגשיים.

היפנוזה בעת פסיכותרפיה מאפשרת לאדם להיות יותר שליו, ממוקד, יצירתי  ופתוח לשינויים ובדיקה של נושאים שונים. במהלך ההיפנוזה תוך כדי הטרנס שבו האדם נמצא, ניתן לבחור שיטות טיפול שונות בהתאם לצרכיו של המטופל, למשל: טיפול קוגניטיבי התנהגותי או טיפול דינאמי קלאסי. יתרונה הגדול של פסיכותרפיה תחת היפנוזה, שהיא נוגעת בנושאים באופן ישיר יצירתי וגמיש, כך שתהליך הטיפול והשינויים הם מהירים יותר.

בקטגוריה זו בולטות יותר תופעות של פוביות, חרדות שונות, הפרעות אכילה, בעיות בדימוי גוף ודימוי עצמי פוסט טראומה, וכל סוג של מצוקה כללית שהאדם חווה, או אפילו רצון להתפתחות אישית או טיפול מהיר יותר.

היפנוזה המכוונת לשינויים התנהגותיים

היפנוזה המכוונת לשינוי התנהגותי עוסקת בתחומים בהם הביטוי לקושי הוא התנהגותי. הטיפול מתמקד בפיתוח  היכולת לוויסות רגשי וגופני, שעשויה למתן או להפסיק את ההתנהגות. כך לדוגמא במקרה של כסיסת ציפורניים היכול לרמז על מתח נפשי או חרדה, או במקרה של  התמכרויות שונות כגון סיגריות, סמים, ואוכל שעשויות לרמוז על "טיפול עצמי" שהאדם מחפש על מנת להקל על כאבו הפנימי או קשיי החיים. 

חלק משמעותי מהדוגמאות האלה, הן למעשה ביטוי חיצוני התנהגותי המאותת על קשיים רגשיים מהותיים יותר, לרוב לא מודעים, הדורשים בסופו של דבר תהליך טיפולי הנוגע בקונפליקטים על מנת לייצר את שינוי הרצוי.

היפנוזה לילדים

היפנוזה לילדים מתאימה הן לקשיים ייחודים מהם סובלים ילדים כמו למשל פחדים ספציפיים או הרטבת לילה, והן לקשיים המאפיינים מבוגרים וילדים כאחד, כגון התמודדות עם כאב, פחדים כלליים יותר,  פוביות, טריכוטילומניה (תלישת שיער הראש או ריסים וגבות), כסיסת ציפורניים ועוד.

החששות שעולות בנוגע לטיפול בילדים בהיפנוזה, נובעות בעיקר בשל מיתוסים ודעות קדומות על היפנוזה, למעשה, לא רק שאין סיכון בתהליך של היפנוזה כשהיא נעשית בידיים מקצועיות ומהימנות, אלא ששיטת טיפול זו מאוד יעילה בקרב ילדים וילדים רבים אפילו נהנים מהאפשרות של "לשחק בדמיון", מצליחים להפנים ולייצר שינוי והתגברות על פחדים אפילו מהר יותר  ממבוגרים.

הסיבה לכך שטיפול בהיפנוזה מצליח עם ילדים נעוצה בעובדה שלילדים, באופן טבעי יש עולם עשיר עם דמיון מפותח  ומגוון יותר מאשר זה של המבוגרים. עולם זה יוצר בעיקר פתיחות וגמישות להתנסויות בדימויים והפעלת הדימיון, עליהם מתבסס עיקרו של ההליך הטיפולי בהיפנוזה. 

בנוסף ילדים חושבים באופן יותר קונקרטי ופשוט, דבר המאפשר גישה יותר ישירה ופחות מאיימת בבואנו לטפל בקשיים רגשיים, (חשיבה מופשטת מתפתחת רק סביב גיל 11). אופן חשיבה זה, נוצר גם אצל מבוגרים תחת טרנס היפנוטי, אשר בדרך כלל חושבים יותר באופן מופשט, פרשני ומלא בהגנות.  
  
יש לך שאלות איך זה בדיוק קורה והאם זה יכול להתאים גם לך?
 התקשר אלינו בכל עת ונשמח לענות על שאלות, לייעץ, לכוון ולמצוא את הדרך הטובה ביותר לחולל שינוי ולשפר את הרגשתך.

**לתשומת ליבכם, הטיפול איננו זמין כעת במרפאה. עמכם הסליחה**


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה