שינויים בחיים - איך להתמודד עימם? הקליניקה במרכז ד''ר טל
  חיפוש סגירה 03-6413483אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


למה כל כך קשה לנו לעיתים לקבל שינויים בחיים או שינוי בזהות?

אנשים רבים, בגילאים שונים, ניצבים בפני שינויים משמעותיים בחייהם. שינויים יכולים להיות מרגשים ורצויים כמו חתונה, לידה, התחלה של לימודים או עבודה חדשה.

שינויים אחרים יכולים להיות פחות רצויים ולא תמיד מתוך בחירה, כמו מעבר דירה עם ההורים בגיל ההתבגרות, גירושין, פיטורין או חלילה אובדן של אדם קרוב.

כל סוגי השינויים, הרצויים והפחות רצויים, מעוררים קשת רחבה של רגשות: מחד התרגשות וציפייה ומאידך מתח, חרדה ולפעמים גם עצבות או דיכאון.

מעניין לגלות שאין כלל התאמה בין סוג השינוי - רצוי או כפוי - לבין התחושות שהוא מעורר. השינויים הרצויים והמרגשים כמו מעבר דירה, חתונה או הולדת ילד, לא מעוררים תחושות חיוביות בלבד, בדיוק כשם שהשינויים הפתאומיים והדרמטיים יותר לא מעוררים תחושות שליליות בלבד.

חתונה, כפי שרבים יודעים וחוו על בשרם, יכולה לעורר מתחים וחששות, לעתים אף קשים מנשוא עד כדי ביטולה.

לעומת זאת, פיטורין - עם כל הקושי הראשוני והעלבון שיכול להתלוות אליהם - יכולים להתגלות בדיעבד כמנוף לשינוי משמעותי ומתגמל.

למה אנחנו מרגישים "גם וגם"?

אחת הסיבות לכך שמתעוררים בנו רגשות מגוונים ועוצמתיים כל כך לנוכח  שינויים, הינה קריאת התיגר שיש בהם על זהותו של מי שעומד בפניהם וחווה אותם.

הזהות שלנו הינה מבנה עדין ושברירי, שבעמל רב אנו מגבשים ומעצבים לאורך השנים. הזהות חשובה מאד לתחושת העצמיות שלנו, ליכולתנו להגדיר את עצמנו לעצמנו ובפני אחרים, לדימוי העצמי שלנו, לחוויית הביטחון שלנו בעולם. בהיעדרה אנו עלולים להרגיש אבודים, מבולבלים, חסרי כיוון וחסרי עמוד שדרה.

בואו לבדוק: האם יש לכם ביטחון עצמי נמוך?

הזהות שלנו מורכבת ממספר תתי-זהויות או תתי-תפקידים שאנו נושאים: הנישואין, ההורות, הקריירה.

אולם, בסופו של דבר, בבסיס תתי הזהויות הללו, נבנית זהות אישית אינטגרטיבית, המגדירה את ה"אני" של כל אחד מאיתנו.

לא תמיד התהליך של גיבוש זהות הוא כה חלק ומוצלח, ויש מי שנאבק כל חייו ליישוב הסתירות הפנימיות שבתוכו, אולם על פי רוב אנו מגיעים לנקודה בחיים שבה היכולת להגדיר ולחוש "מי אנחנו" התפתחה לרמה טובה דיה.

 

השינוי הגיע. מה עכשיו?

כאשר אנו ניצבים בפני שינוי מהותי בחיינו, הרי שגם אם הינו בעל ערך, הוא מאיים לפגוע, לטלטל ולעשות שמות בזהות הזו שגיבשנו ולעתים אולי אף נלחמנו להשיג, בעמל כה רב. כך קורה שלחתונה עם בן או בת זוג אהובים, או ללידה צפויה, יכולה להיות השפעה מלחיצה כל כך - "טוב לי", אתם אומרים לעצמכם, "השגתי מה שרציתי בחיים, אז למה אני לא מצליח/ה לשמוח?".

ובכן, לשינויים האובייקטיביים הצפויים בעקבות האירועים הקרבים נוספים שינויים פנימיים, רגשיים, של שינוי התפיסה והזהות העצמית. מתפיסה עצמית של רווק שמקיים מערכת יחסים עם מישהי, אתה הופך פתאום לבעל. מבחורה צעירה, בת זוג, בת, אחות או אשת קריירה, את הופכת לפתע לאם.

מה זה אומר? איך משלבים זאת במארג הזהויות שנרקם? מתברר שעוד בטרם מתבהרת התשובה לכך, משהו מבפנים, הזהות שאנו מכירים, שהפכה להיות שם נרדף למי שהננו, מסרבת לקבל את האורחת הזרה והלא רצויה הזו, שמנסה להתנחל בתוכנו.

האני ה"ישן" עלול להתנגד לאני ה"חדש" ולא לעשות לו חיים קלים, עד שהאדם עלול לסחוב עמו כעת שתי זהויות שונות, שאינן מתקשרות היטב ביניהן ואולי אף עוינות זו לזו. 

אז מה עושים?

אחת הדרכים להתמודד עם החזית הזו שנפתחת מבפנים למול השינוי הצפוי, היא להכיר קודם כל בקיומה של ההתנגדות הפנימית לו. שנית, לאחר ההבנה הזו נדרשת פנייה לעצמנו, לזהותנו, ל"בעל הבית", לנהוג במידה רבה יותר של הכנסת אורחים ולהתייחס אל האורחת בפחות חשדנות על אף היותה זרה ולא מוכרת. בנוסף, יש לקחת בחשבון כי מדובר בתהליך שלוקח זמן ולכן נדרש אורך רוח.

התהליך דומה לסיטואציה שבה עובר לגור איתנו מישהו חדש, שותף או בן/בת זוג. לאחר שעוברים את השלב שבו חשים כי מישהו השתלט לנו על הבית, לומדים להכיר אותו טוב יותר ורואים ש"השד לא נורא כל כך", שהוא בעצם אולי אפילו די נחמד וכי יש בינינו שפה משותפת...

חשוב לא להאיץ בתהליך, לא להאיץ בעצמנו להסתגל ללידה ולקבל מיד את תפקידנו החדש כהורים, לא להאיץ בעצמנו להיות מיד מס' 1 בעבודה החדשה ולהרגיש מיד בנוח בכיסא, ולהבדיל - לא לצפות מעצמנו להמשיך מיד הלאה לאחר אובדן של אדם קרוב (לקריאה נוספת:מוות של בן משפחה). לכל אחד הקצב שלו והיכולות שלו להסתגל למציאות ולזהות חדשה.

אם אמרנו שאחת המשימות הפסיכולוגיות המאתגרות יותר בחיים הינה לגבש לעצמנו זהות אינטגרטיבית אחת, הרי שמשימה מאתגרת ומורכבת לא פחות הינה להצליח להישאר אנחנו ולשמור על זהותנו, גם למול שינויי הגדרות או תפקידים. על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בשינויים מורכבים או משמעותיים, כאלה המאיימים לערער את ה"אני" המוכר שלנו.


סרטונים בנושא
הצוות המומחה בטיפול פסיכולוגי צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
להרגיש קצת יותר טוב - תוספי התזונה הטבעיים של דר' טל | תוסף התזונה Re-Start Super
| תוסף התזונה Re-Live Super
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה