שלפוחית ביישנית (Bashful Bladder) - הקליניקה במרכז ד''ר טל
 חיפוש סגירה 03-6413483




אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


התמודדות עם שלפוחית ביישנית


מאז שענת זוכרת את עצמה היא נמנעה מללכת לשירותים ציבוריים. עוד בבית הספר הייתה מתאפקת עד שמגיעה לביתה ולא פעם סבלה מכאבים או מדלקות שתן חוזרות ונשנות.

עם הזמן למדה להישאר כמה שיותר קרוב לבית, לא לצאת לבילויים ארוכים מידי, להזמין חברים בעיקר אליה ופחות להתארח ואם קרה שנאלצה להתרחק מביתה הקפידה לשתות כמה שפחות, מה שפעמים רבות הסתיים בכאבי ראש ובימים חמים גם בהתייבשות.

הבעיה התחילה להקשות עליה כאשר התקבלה לעבודה מצויינת, בדיוק בשבילה, אך רחוקה מביתה. אז הבינה ענת שאם היא לא רוצה לשלם מחיר כבד מידי, היא חייבת לטפל במה שגילתה שקוראים לו שלפוחית ביישנית.  

מהי שלפוחית ביישנית?

שלפוחית ביישנית (או באנגלית Bashful Bladder) היא דוגמא לקושי המערב גוף ונפש: התוצאה של הקושי היא בבעיות גופניות של מערכת השתן, אך המקור לכך הוא נפשי: חשש, מתח, בושה וחרדה מפני הטלת שתן במקומות ציבוריים.

ישנם ביטויים שונים לקושי של שלפוחית ביישנית, ישנם שנמענים להטיל מימיהם משום שאינם יכולים לסבול את המחשבה שמישהו אחר ישמע אותם, ישנם שנגעלים משירותים ציבוריים - בכל רמה סניטרית, בקרב גברים ישנם שלא מסוגלים להשתמש במשתנות (בייחוד כאשר אין תאים), ישנם שאינם מסוגלים לגשת אלא לשירותים בביתם ולכן נמנעים גם מללכת לשירותים שבבית קרוביהם או חבריהם, ישנם שזקוקים למירב הפרטיות ואינם מסוגלים להטיל שתן כשאנשים נוספים בסביבה (על אחת כמה וכמה אנשים זרים) ועוד.

התקשרו בכל עת ונשמח לסייע: 03-6413483

שימת לב לפרטים כמו רמת ההיגיינה של השירותים, גובה הדלת, מספר האנשים הנכנסים והיוצאים מהשירותים וכן לפרק הזמן שבו אדם נמצא בתא השירותים ואינו יוצא (והמחשבה שאנשים אחרים שמים לב לכך) מאפיינים את הסובלים משלפוחית ביישנית. אלה גם משפיעים על היכולת להטיל שתן במקומות ציבוריים וכמובן יוצרים מצוקה ואי נעימות, בלשון המעטה.

קיראו בהרחבה על: טיפול בחרדה

על הקשר בין חרדה לבין תופעת השלפוחית הביישנית

תופעת השלפוחית הביישנית נקשרת בדרך כלל עם חרדה חברתית. לכולנו חשוב מה אנשים חושבים עלינו ועל ההתנהגות שלנו וכמובן שאנו מעדיפים לשמוע כמה שפחות ביקורת וכמה שיותר שבח.

ישנם אנשים הרגישים יותר למצבי ביקורת ושיפוט של החברה והתנהגותם מושפעת במידה רבה מהמחשבה "מה יחשבו עלי" בתחומים שונים. בהקשר של שלפוחית ביישנית אנשים חוששים שאחרים שמים לב כמה זמן הם נמצאים בשירותים, שחושבים שאולי משהו לא בסדר איתם, חוששים שאחרים מקשיבים להם ובינם לבין עצמם חושבים על הרעש שהם מפיקים וכדומה.

 

החשש מביקורת מעצים את הקושי להטיל שתן במקומות ציבוריים, מגביר את החרדה ובכך יוצר הימנעות נוספת ממצבים דומים וכמובן סבל נפשי ופיזי כאחד.

אמירות כגון "אבל כולם מרעישים כשהם בשירותים" לא מסייעות לסובל משלפוחית ביישנית. במידה רבה אמירה זו רק מגבירה את התחושה שהם אכן נתונים לביקורת וגורמת לתסכול ולאכזבה מעצמם.

אומנם יש קשר בין שלפוחית ביישנית לבין חרדה חברתית, אך לא כל אדם עם חרדה חברתית יסבול משלפוחית ביישנית ולא כל מי שסובל משלפוחית ביישנית בהכרח יחווה חרדה חברתית בסיטואציות אחרות.

בדומה לחרדות אחרות, גם כאן הימנעות מטיפול בקושי (אשר מתבטאת בהימנעות מהטלת שתן במקומות ציבוריים או במקומות שאינם הבית הפרטי) יוצרת מעגל שעם הזמן מחריף את הקושי ואת ההתמודדות עמו.

כך אנשים עלולים למצוא עצמם נמנעים עם הזמן להטיל שתן גם בבית כאשר אנשים אחרים נמצאים, נמנעים מיציאה למקומות מסויימים, מבילוי, מביצוע פעולות חשובות שהן חלק מהחיים ועוד.

קושי זה פוגע בבריאותו של האדם (במערכת השתן, הכליות וכן בתפקודים גופניים אחרים הקשורים להימנעות משתיה), אך בעיקר פוגע באיכות חייו של האדם וביכולת שלו להיות עצמאי ומשוחרר.

ישנם טיפולים שונים היכולים לסייע במקרה זה וחשוב שכל אדם ימצא את הטיפול המתאים ביותר עבורו. הקליניקה לטיפול נפשי ורגשי במרכז ד"ר טל מציעה מגוון טיפולים היכולים לסייע ולהשיב לאדם את איכות חייו וביטחונו ומזמינה אותך לפנות אלינו לפגישת ייעוץ ראשונית ולא מחייבת בה נתאים יחד את הטיפול הטוב ביותר עבורך. 


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה