לא חייבים ריטלין! על תחליפים ראויים לריטלין
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


יש תחליף לריטלין!

בשנים האחרונות חל שינוי, והורים לילדים עם הפרעות קשב וריכוז, בני נוער, סטודנטים או מבוגרים הסובלים בעצמם מהתופעה, מבינים כי אין לראות בריטלין כ"כזה ראה וקדש" בכל הקשור להתמודדות עם הפרעות קשב וריכוז ושכן, ישנן גם אפשרויות אחרות לטיפול ב - ADHD.

רבים כיום מחפשים פתרונות אחרים לבעיית קשב וריכוז - אם בכדי להימנע מתופעות הלוואי של התרופה, אם כדי להימנע בכלל מנטילת תרופה כימיקלית ואם כדי לנסות למצוא פתרון שאינו תלוי תרופה - שהשפעתו אינה מוגבלת לכמה שעות ספורות ובעיקר שיעניק פתרון לטווח ארוך, בלי הצורך ליצור תלות בגורם חיצוני.

לא רק כי "זה כימי" - מדוע חשוב לנסות תחליף לריטלין

אנשים רבים נרתעים מהרעיון ליטול תרופה, או לתת תרופה (ובוודאי תרופה שאינה מכילה חומרים טבעיים) לילדיהם.

רתיעה זו הינה מובנית ולגיטימית. יחד עם זאת חשוב להבין כי מציאת תחליף לריטלין אינה נובעת רק מהסיבה הזו.

חייג/י לשיחת יעוץ אישית: 03-6413483

ריטלין, או כל טיפול תרופתי אחר הם טיפולים נקודתיים וזמניים, הם מסייעים למשך זמן מוגבל (4 שעות, 6 שעות או יותר, בהתאם לסוג התרופה).

כמו כן, הם סייעים בהתמודדות עם חלק מהסימפטומים של הפרעת קשב וריכוז אך לא עם כולם, ובעיקר - אינם מאפשרים, באופן ישיר, התגברות על הקושי או רכישת דרכי התמודדות עצמאיות.
  
בהרבה מקרים, הפרעת קשב וריכוז או הפרעת קשב ריכוז והיפראקטיביות באה לידי ביטוי לא רק בהקשר הלימודי, אלא בהקשרים רחבים הרבה יותר: בהתארגנות בבוקר, בערב ובכלל, ביכולת ליצור קשרים חברתיים ולנהל מערכת יחסים תקינה עם חברים (בעיקר לאור מאפיין האימפולסיביות ממנו סובלים רבים), ביכולת לנהל זוגיות תקינה, ביכולת להגיע בזמן לבית הספר, לצאת בזמן מהשיעור ולחזור בזמן מההפסקה, לאכול בלי הסחות דעת, להימנע מלהגיד כל מה שעולה בראש ולשמור על איפוק בזמן הנכון ועוד.  

כמו כן, הפרעת קשב וריכוז שאינה מטופלת עלולה להופיע במקביל לקשיים אופייניים נוספים כמו: דימוי עצמי נמוך, בעיות התנהגות בקרב ילדים, בעיות בזוגיות בקרב מבוגרים, תסכול, פגיעה במוטיבציה, התנהגות כוחנית ועוד.
 
מסיבות אלו התמודדות נכונה עם הפרעת קשב וריכוז חשובה להתפתחות הילד וליכולת של כל מי שסובל ממנה (ילד, בן נוער, מבוגר) להתגבר על הקשיים הנלווים להפרעה, שאינם בהכרח קשורים רק בשמירה על ריכוז ממוקד במשימה או על קשב משמעותי לאורך זמן.

ריטלין, ותרופות דומות אחרות, מסייעות בעיקר לקשיים אלו של קשב, ריכוז ומיתון ההיפראקטיביות.

הן אינן מסייעות לילד ללמוד טכניקות ומיומנויות של ארגון, סדר וניהול זמן נכון וכן אין בידן לעזור למסור (וכן לילד) להתגבר על האימפולסיביות שהוא מפגין כלפי החברה.

ויותר מכך, כאשר פגה השפעת התרופה, פגה גם היכולת של האדם לשמור על קשב וריכוז נאותים.

תחליף לריטלין - שינוי פעילות המוח באמצעות נוירופידבק

אחת הדרכים החדשות והיעילות להתמודדות עם הפרעות קשב וריכוז נקראת אימון נוירופידבק.

שיטה זו מתבססת על מחקרים המעידים כי שינוי בפעילות באזורים מסוימים במוח, בא לידי ביטוי בסימנים המאפיינים הפרעת קשב וריכוז.

המעניין הוא שהמוח שלנו הוא יצירה כל כך מופלאה שניתן לאמן אותו על מנת לשפר את ביצועיו, בדיוק כפי שמאמנים כל שריר אחר בגוף.

אימון המוח, נעשה באמצעות טכניקה "פשוטה". בדומה לילד, שמקבל ממתק במידה והקשיב להוריו או נענש ואינו רואה את התוכנית האהובה עליו, כאשר ממרה את פיהם - כך היא גם שיטת הנוירופידבק: מתן חיזוקים על התנהגות מוחית רצויה ומתן "עונשים" על התנהגות שאינה רצויה.

איך זה עובד בפועל? פשוט ואפילו מהנה- המטופל במחובר לאלקטרודות קטנות ואינן מכאיבות אשר עוקבות אחר הפעילות המוחית שלו, בדגש כמובן על זו האחראית על יכולות הקשב והריכוז.

במקביל הוא צופה בסרט או משחק במשחק מחשב. כאשר המוח מפגין דפוס פעילות נכון המטופל יכול לצפות בסרט כפי שהוא או לשחק במשחק בלי קושי.

לעומת זאת, כאשר המוח מפגין דפוסי פעילות האופייניים למצבי חוסר קשב, המטופל רואה את הסרט מטושטש, איטי, ללא קול או שאינו יכול לשחק במשחק כראוי.

עליו לאמץ את מוחו על מנת לשנות את סטטוס הסרט או המשחק. בצורה כזו הוא מאמן את המוח, אימון אשר נחקק בו ומוטמע, כך שלאחר כמה מפגשים מעין אלו, המוח כבר מאמץ פחות על מנת להשיג את הריכוז הראוי ועם הזמן הוא לא צריך להתאמץ כלל.

טיפול בהפרעות קשב וריכוז באמצעות נוירופידבק היא שיטה המנתקת את התלות בתרופה חיצונית ומאפשרת שינוי בפעילות המוח, לטווח ארוך.

עדיין לא ברור בדיוק איך השיטה עובדת? תוהים אם זה מתאים גם לכם? יש לכם שאלות שנותרו ללא מענה? התקשרו אלינו בכל עת ונשמח להשיב על כל השאלות ולסייע לכם לבחון איזו שיטת טיפול היא הטובה ביותר עבורכם.


סרטונים בנושא
הצוות המומחה בהפרעות קשב וריכוז צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
טיפול ייחודי לנוער במצוקה | לאתר טאלו - טיפול אינטנסיבי לילדים ונוער
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה