תסמונת חרדה מוכללת - מידע והסברים מקיפים
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


''זו לא חרדה, אני סתם מודאג'' - האמנם?

תסמונת חרדה מוכללת

כולנו דואגים מדי פעם. תחושות של מתח, עצבנות, חוסר שקט וקוצר רוח מוכרות לכולנו במגוון תחומים; אנחנו דואגים לפני מבחן או פרזנטציה חשובה, אנחנו דואגים כשאנחנו באים ליצור שינוי משמעותי בחיינו, אנחנו דואגים כשיש לנו תקופות לחוצות בעבודה.

בארץ בה אנו חיים לא חסרות סיבות נוספות לדאגה; בן או קרוב שמתגייס לצבא, תקופות של מתח בטחוני, איומים במלחמה או מלחמה של ממש –  כולנו מכירים את הלילות חסרי השינה, את הציפורניים הכסוסות והעצבנות המצטברת.

אבל בניגוד לרובנו, שבדרך כלל חיים בשגרה יציבה המופרעת מדי פעם על ידי תקופות של מתח, ישנם אנשים רבים בתוכנו שחיים בדאגה מתמדת.

לעין חיצונית, ייראו דאגותיהן חסרות סיבה או קלושות; הם חושבים תמיד על האפשרות הגרועה ביותר, מתכוננים תמיד לקטסטרופות, מתכננים את צעדיהם על כל צרה שלא תבוא, ובעיקר - דואגים. כל הזמן.

לא, הם לא "אמא פולניה". רובם עשויים לסבול מהפרעה פסיכיאטרית מובחנת, שיש דרכים מוכרות לטפל בה. מדובר בסוג של חרדה.

לדאגות הללו יש שם - תסמונת חרדה מוכללת!

התסמונת ממנה סובלים האנשים הללו מכונה "תסמונת חרדה מוכללת" – Generalized anxiety Disorder – או בקיצור, GAD.

קרוב ל-6.8 מיליון אמריקאים סובלים ממנה, וברוב ארצות המערב שיעור הלוקים בה הוא קרוב ל-3 אחוזים - מה שהופך אותה לאחת מהפרעות החרדה הנפוצות בעולם המערבי.

חרדה ולא רק...

מעבר לתחושת המועקה התמידית שהיא יוצרת, הסובלים ממנה מועדים ללקות במגוון סימפטומים; תשישות, כאבי ראש קשים, תחושת "הירדמות" בגפיים, כאבי שרירים, רעידות לא מוסברות ולא נשלטות, גלי חום, בעיות שינה, עצבנות כללית, הזעה מוגברת – בנוסף לחולשה כללית של המערכת החיסונית העשויה להיגרם כתוצאה מן הסימפטומים הללו, שעשויה לגרום למחלות נוספות, חולפות או כרוניות.

 

מלבד הסימפטומים הפיזיולוגיים, הלוקים בהפרעה עשויים לסבול בסבירות גבוהה מהפרעות התמכרות לחומרים – כגון סמים או אלכוהול - ומהתפרצויות ברמות שונות של דיכאון.

על אף שהסיבתיות האטיולוגית של הופעת הGAD אינה ברורה לחלוטין, ניכר כי יש גורם גנטי משמעותי בהופעתה, וההפרעה נוטה להתגלות בדורות שונים של אותה משפחה.

בדרך כלל, הופעת ההפרעה מתחילה כבר בגיל צעיר, אך ביטוייה הסימפטומטיים משתנים לאורך השנים. ללוקים בGAD יש חריגה בפעילות של אזורים מסויימים במוח, ובפרט באזורים ספציפיים באמיגדלה – איזור ספציפי במוח התחתון, הקשור באופן חזק לחרדה, וכן באזורים באונה הקדמית.

טיפול מקובל

הטיפול המקובל בGAD מורכב משני גורמים עיקריים: טיפול תרופתי המסייע בהרגעת החרדה, וטיפול קוגניטיבי התנהגותי המסייע בשליטה על המחשבות וההתנהגות החרדתית. על מנת לקבל טיפול תרופתי להפרעה יש צורך באבחון קליני אצל פסיכיאטר או פסיכולוג, שתי אפשרויות המוצעות לנוחותכם במכון שלנו, ובמרשם תרופתי הניתן אצל פסיכיאטר.

תרופות מקובלות להפרעה הינן פרוזאק, ליריקה או ואליום - השייכות לקבוצות שונות, ויש צורך להתאימן בקפידה ובהשגחה פסיכיאטרית צמודה לכל פציינט.

בנוסף לטיפול התרופתי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי, מהסוג הניתן אצלנו במכון, נחשב למסייע במיוחד להתמודדות עם ההפרעה ולפיתוח כלים אישיים יעילים לוויסות החרדה ולהרגעה עצמית באמצעות הרפיה וכלים שונים.


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה