תפקיד המשפחה באבחון וטיפול באו.סי.די (OCD)
  חיפוש סגירה 03-6413483אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


תפקיד המשפחה באבחון וטיפול באו.סי.די (OCD)

   30/04/2018 10:17

בני משפחה של אנשים הסובלים מהפרעה אובססיבית קומפולסיבית (OCD) נוטים לא פעם לחוש תסכול, כעס, סלידה, ותשישות מהחיים במסגרת ביתית הנשלטת בידי הסימפטומים של ההפרעה. מה זה OCD, כיצד זה משפיע על בני המשפחה, ולמה חשוב לרתום אותם להליך הטיפולי?

 

מה זה OCD

O.C.D הן ראשי תיבות של הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית, בעברית הפרעה טורדנית-כפייתית.

ההפרעה מאופיינת במחשבות טורדניות (אובססיות) הגורמות למצוקה, ובהתנהגויות כפייתיות (קומפולסיות) המגיעות כתגובה לכך.

מחשבות טורדניות (אובססיות) הן מחשבות החוזרות על עצמן באופן בלתי נשלט, נחוות כמטרידות ומלוות ברגש שלילי כמו פחד, גועל, אשמה או ספק.

התנהגות כפייתית (קומפולסיה) היא התנהגות המופיעה בתגובה למחשבה האובססיבית ומטרתה להפחית את המצוקה הנגרמת ממנה. אלו מעין טקסים או פעולות החוזרות על עצמן באופן נוקשה.

בהפרעה נוצר מעגל בו מחשבות אובססיביות מובילות למצוקה, שכדי להפחיתה מבוצעת התנהגות קמפולסיבית. ההקלה היא לרוב זמנית ועל כן יש נטייה להיכלא בתוך מעגל זה של מחשבות – לחץ – התנהגות – רגיעה ושוב מחשבות ולחץ.

קומפולסיות יכולות להיות קשורות באופן הגיוני לאובססיות, לדוגמה פחד מחיידקים יוביל לשטיפת ידיים מוגזמת, או ללא קשר לוגי ברור, כמו ספירת מספרים חוזרת כדי לבטל מחשבה על פגיעה באדם אהוב.

ברור כי לכולנו רמה מסויימת של מחשבות כאלה וכל אחד לפעמים חושב שהשאיר דלת פתוחה כשלפני רגע נעל אותה, מרגיש יותר רגוע בסביבה נקייה ומסודרת או אוחז באמונות טפלות המזכירות התנהגות אובססיבית -קומפולסיבית לא הגיונית.

ההבדל המהותי נעוץ בחומרה, בנוקשות של האובססיות והקומפולסיות, ובמידה בה הן מקשות על תפקוד יומיומי וגורמות למצוקה.

לדוגמה, אדם החושש מפני זיהום כתוצאה מלכלוך ומתקלח פעמיים ביום שונה מאדם המתקלח כשמונה שעות ביום כדי להוריד מעליו מזהמים.

 

מעורבות המשפחה ב- ocd

קיימת שכיחות גבוהה של או.סי.די במשפחה, המחזקת את האפשרות כי מדובר במצב שיש לו גם רכיבים גנטיים.

קשה להיכנס לנעליו של אדם עם או.סי.די, להיות אמפטיים ולהבין כי אין בכוונתו לעצבן או לתסכל את הסביבה ואכן לא פעם בני משפחה חשים כעס ולאו דווקא אמפתיה בנוסף בני משפחות מוצאים עצמם שלא מבחירה מעורבים באובססיות כמושאים למחשבות הטורדניות וחשים בשל כך כעס או אשמה.  למשל הם מואשמים שהם לא שומרים על מספיק סדר וניקיון

רבות מהקומפולסיות הן סביב רוטינות יומיומיות כמו ניקיון, מקלחות  אוכל וכדומה, והמשפחה מוצאת עצמה משתפת פעולה מתוך חוסר ברירה ורצון להקל על המצוקה.

באופן כללי ניתן לומר כי בני משפחה יכולים לסייע מאד באבחון וטיפול בהפרעה אך לא תמיד יודעים כיצד.

 

תרומת המשפחה בשלב האבחון

או.סי.די. נחשבה בעבר להפרעה נדירה יחסית בגלל הסתרה, בושה והיעדר טיפול יעיל. כיום מעריכים כי לפחות 2% מהאוכלוסיה סובלים מההפרעה בדרגות חומרה שונות.

נהוג לאבחן את ההפרעה בגיל ההתבגרות או בבגרות, אך ככל הנראה היא מתחילה הרבה לפני שהיא מאובחנת, כ- 7 שנים בממוצע.

ההפרעה נוטה לעוות את החשיבה והסובל ממנה בדרך כלל פוחד להתפס ”כמשוגע“, חושש מתיוג שלילי ומתבייש לספר. 

כבני משפחה בשלב זה חשוב להיות אמפטיים, לשים לב להתנהגויות מוזרות, לאסוף מידע על ההפרעה ולסייע בפניה לאבחון.

במידה ואין שיתוף פעולה ניתן להתחיל בטיפול משפחתי גם ללא בן המשפחה החשוד כסובל מההפרעה כדי להקל על האווירה הביתית וללמוד לסגל אסטרטגיות התמודדות יעילות וכדי לסייע בסופו של דבר לאדם עצמו להגיע גם הוא לטיפול. 

 

תרומת המשפחה בטיפול ב- ocd

לעיתים אסטרטגיות ההתמודדות המשפחתיות עם הסימפטומים של ההפרעה עלולים שלא במתכוון לשמר אותה. 

הסיוע לבן משפחה הלוקה ב- ocd מזכיר לפעמים את המורכבות בטיפול בבן משפחה מכור. לצד הקושי לחוש אמפתיה קיים הרצון לשמור על שלום בית או להקל על המצוקה, ושלא במתכוון בני משפחה משמרים ומתחזקים את ההפרעה דרך שימור הטקסים והימנעות ממוקדי הפחד.

הטיפול הינו טיפול רב מימדי – תרופתי לעיתים, ופסיכולוגי כמעט תמיד הטיפול הפסיכולוגי  באו.סי.די. הוא באמצעות טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT). מטרת הטיפול לאפשר למטופל לפתח סיבולת לחרדה הנגרמת מהאובססיות השונות, ללמוד להתמודד עימה, ולראות ש"הכל בסדר" שלא מבצעים את הקומפולסיות.

הטיפול מושתת גם על על חשיפה הדרגתית למוקדי חרדה ועבודה הדרגתית גם כן על הכחדת הטקסים, הכל בהדרגה ולפי יכולתו של המטופל.

לבני משפחה תפקיד מפתח בהצלחת הטיפול, ומוסכם כי מעורבות המשפחה בטיפול מעלה משמעותית את סיכויי הצלחתו.

רשת התמיכה בתהליך מאד משמעותית והם ”סוכני שינוי“ משמעותיים.

בהפרעה יש נטייה לחשיבה קטסטרופלית ובלתי הגיונית, ובאמצעות הדרכה נכונה בני משפחה הופכים לקול רציונאלי ותומך המסייע בתהליך הטיפולי של הפחתת הקומפולסיות וההתמודדות עם החרדה.

ברור כי ההפרעה גורמת לסבל רב גם לבני המשפחה, ומעורבותם בטיפול מספקת להם תמיכה אישית המקלה גם על מצוקתם.

לסיכום – ל – OCD השפעה רבה על המשפחה וגם למשפחה השפעה רבה עליו. כאשר הטיפול כולל את המשפחה, ניתן להגיע ליותר הישגים בפחות זמן

 


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה