התמכרות למשככי כאבים - מרכז ד"ר טל
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


התמכרות למשככי כאבים

משככי כאבים נמצאים כמעט בכל ארון תרופות ביתי, מעטים לא נטלו בחייהם משכך כאבים מסוג כזה או אחר, כאשר לרוב, נטילת התרופה משמשת כצורך זמני למטרה מסויימת אחת- הקלה על כאב נקודתי. במרבית המקרים, כאשר אותו צורך מקבל מענה (וודאי כאשר נוטלים תרופות מסוג אחד ולא אחר, כפי שיוסבר בהמשך) נפסק השימוש בתרופה.

אימתי מתפתחת התמכרות למשככי כאבים מסוג מסויים?

התמכרות כזו מתפתחת בעיקר כאשר נוטלים משככי כאבים המשפיעים על מערכת העצבים באופן הדומה לסמים וחומרים כימיים אחרים המוכרים כבעלי פוטנציאל התמכרות. בנוסף, אנו מוצאים אנשים המכורים למשככי כאבים משום שההתפתחות שלה מתרחשת כמעט ללא משים, "מתחת לראדר", וכאשר הנזקים של השימוש מצטברים לאט לאט וכשהם צפים מעל פני השטח הם כבר משפיעים הן על התפקוד הפיזי, הן על התפקוד הנפשי וכמובן על התפקוד היום-יומי. מסיבה זו נוהגים חלק מאנשי מקצוע לכנות אותה "ההתמכרות השקטה"

התמכרות למשככי כאבים מסוג מסויים

ישנן סיבות שונות המביאות לשימוש הראשוני במשככי כאבים, כאשר המשותף לכולן הוא כמובן הצורך בהפחתת כאב, בין אם בשל כאב כרוני, התמודדות עם מחלה, כאב המופיע לאחר ניתוח טראומה גופנית ועוד.

בין משככי הכאבים המוכרים כיום כבעלי פוטנציאל התמכרות וככאלה שלא מעט אנשים מצאו עצמם מכורים אליהם ניתן למנות את: פרוקסט, אוקסיקונטין , טרגין, רוקסט, טרמדקס.

המשותף לרוב התרופות הללו שהן שייכות למשפחת ה - אופיאטים. תרופות ממשפחה זו דומות בהרכבן לסמים כמו הרואין או תרופות מוכרות יותר כמו מורפיום. הן משפיעות על מערכת העצבים המרכזית וגורמות כמובן לשיכוך כאבים ומעין תחושת אופוריה, אך גם גורמות לסבילות של הגוף לחומר הכימי שבתרופה וכתוצאה מכך להתמכרות.

פעמים רבות התמכרות למשככי כאבים מתפתחת בעקבות שימוש שתוכנן להיות קצר והפך לארוך וחסר שליטה.

 

התפתחותה של התמכרות למשככי כאבים ומאפיינים עיקריים

אחד המאפיינים של משככי כאבים ממשפחת האופיאטים היא תופעה המכונה סבילות - Tolerance  - כלומר התרגלות של הגוף לתרופה ולהשפעתה ובכך פוחתת יעילותה בהפחתת הכאב. אחד הביטויים הבולטים של תופעת הסבילות היא הצורך להגדיל מינון (בין אם נטילת מינון גבוה יותר או הפחתת משך הזמן שחלף בין כדור לכדור) על מנת להצליח להפחית את הכאב, כפי שהמינון הראשוני הצליח. צורך זה הוא אחד מהקריטריונים להגדרת התמכרות.

מאפיין נוסף, הייחודי לתרופות ממשפחת האופיאטים ולמשככי כאבים אחרים היא תופעה המכונה היפראלגזיה, כלומר תחושה של כאב מוגבר בכל מצב שהוא באופן כללי, ככל שהשימוש גובר, היכולת לזהות כאב מטשטשת.

מאפיינים אחרים המהווים גם סימנים לזיהוי ההתמכרות הינם: שינויים בהתנהגות, כגון, שינוי במצב הרוח בהתאם להימצאות התרופה או היעדרה, תלונות מרובות על כאבים, פגיעה בתפקוד היום-יומי וביכולת להתרכז במה שאיננו קשור בכאב ובתרופות.

מאפיין עיקרי נוסף הינו ניסיונות חוזרים ועיקשים להשיג תרופות ממקורות שונים והתעסקות בלתי פוסקת בהשגת מרשמים ובכלל בתרופה ובכאב. כחלק מכך מופיעים לפעמים דיווחים שקריים על אובדן מרשמים, ביקורים אצל רופאים שונים, בתי מרקחת שונים וכדומה מתוך ניסיון להשיג כמה שיותר מרשמים / תרופות בפרק זמן קצר.

 

מקומם החשוב של בני משפחה בטיפול

במקרים רבים רואים בני המשפחה, עוד לפני המשתמש עצמו, את הסבך אליו הובילה ההתמכרות. הם רואים את הניסיונות החוזרים של המכור למצוא מזור לכאב מבלי הצלחה, את הכאב שהוא חש אך יחד עם זאת גם חשים שמשהו לא בסדר. לפעמים הם עדים לניסיונותיו להשיג תרופות בכל דרך שהיא ולפעמים הם רק חשים שהתנהלותו הפכה חסרת שליטה, גם אם לא יודעים לשים את האצבע על הסיבה האמיתית. כך או כך לבני משפחה חשיבות עצומה הן בהבאת האדם לטיפול והן בתהליך הטיפולי עצמו.

אנו מאמינים כי הטיפול היעיל ביותר בהתמכרות למשככי כאבים הוא כזה הרותם את בני המשפחה לטיפול. אנו עורכים טיפולים רב מערכתיים בהם מסייעים בתהליך הגמילה הפיזית, במציאת פתרונות חלופיים להתמודדות עם הכאב (תרופתיים ואחרים), אך לא פחות חשוב מכך בתהליך הגמילה הרגשי, בהחזרת השליטה לחיים, חזרה לתפקוד יום יומי ומציאת משמעות חדשה מטרות חדשות בחיים.

כמו כן, במרכז קליניקה ייחודית, "מרשם לבלאנס", לאנשים הסובלים משימוש מוגבר בתרופות מרשם, גם במקרה של כאב כרוני ומציק. אנו מסייעים לאנשים להגיע לאיזון והפחתה בסבל ובכאב מבלי להתמכר לתרופות. בקליניקה צוות רב מערכתי המורכב מרפואת כאב מומחית, מומחית בטיפול בהתמכרויות, עובדים סוציאלים ופסיכותרפיסטים. אנו מתאימים לכל אחד את תוכנית הטיפול הטובה ביותר עבורו ומציעםי מגוון דרכים בהתמודדות הן עם הכאב והן עם השלכות השימוש לרעה ו/או ההתמכרות. 

לפרטים נוספים, שיחה עם איש צוות, צרו עמנו קשר או השאירו פנייה באתר 

לסיכום

התמכרות למשככי כאבים הופכת נפוצה יותר ויותר בשנים האחרונות ובקצב מסחרר, בארה"ב הדבר ניכר במיוחד, אך גם בישראל. כאשר עולה הלגיטימציה לטפל תרופתית בכל כאב. אחת ההשלכות המרכזיות של שימוש נפוץ כזה הוא העובדה שרבים לא מודעים כלל לכך שהם נוטלים חומר הגורם להתמכרות. בסופו של דבר בעקבות הצורך של הגוף להגדיל שימוש ותופעות הלוואי שמתפתחות בהיעדר התרופה מצב של התמכרות מתגלה.

אם גם אתה מרגיש שבסך הכל ניסית להתמודד עם כאב ונפלת - אתה לא לבד ואפשר גם אחרת. צור עמנו קשר לפרטים נוספים על טיפול בהתמכרות למשככי כאבים ולמציאת הדרך לחיות חיים בריאים ואיכותיים יותר.


התמכרות למשככי כאבים מתרחשת ברוב המקרים ללא רצון או כוונה מתוכננת. שימוש במשככי כאבים מתוך צורך רפואי, קושי רגשי או הפחתת כאב עשוי להפוך לשימוש לרעה והתמכרות. במרכז ד"ר טל הקמנו מרפאה ייחודית לגמילה מתרפות מרשם - "מרשם לבאלנאס". המרפאה מסייעת לכל מי שאיבד שליטה על נטילת תרפות מרשם ורוצה להמל מתרופות, להתמודד עם הקושי בדרכים חלופיות ולחזור לתפקוד, שגרה ואורח חיים בריא. לפרטים נוספים צרו עמנו קשר

קראו עוד על התמכרות לתרופות מרשם בכתבה שפורסמה ב- YNET על ידי ד"ר אילן טל ואינה ארצי 


 


סרטונים בנושא
הצוות המומחה בהתמכרויות צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
טיפול ייחודי לנוער במצוקה | לאתר טאלו - טיפול אינטנסיבי לילדים ונוער
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה