שיטת 12 הצעדים Twelve-step program - מרכז ד"ר טל
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


שיטת 12 הצעדים - Twelve-step program

הן מחקרים מקצועיים והן עדויות ממקור ראשון של מכורים שנגמלו, מעידים כי שיטת הגמילה שמוכיחה את עצמה באופן הטוב ביותר ויעילה במגוון התמכרויות היא שיטת "12 הצעדים" (מוכרת גם כשיטת 12 השלבים). 


שיטת 12 הצעדים מהי?

לשיטת 12 הצעדים (Twelve-step Program) משנה סדורה, מאורגנת, רחבת היקף, הנמצאת בשימוש בכל העולם ומתאימה למגוון רחב של התמכרויות, אך בראשיתה היא נוצרה כמעט באופן מקרי.

מייסדיה של התוכנית היו ביל ווילסון  וד"ר בוב סמית, אשר המכנה המשותף היחיד ביניהם היה התמכרות לאלכוהול. לאחר ניסיונות רבים להיגמל הם החליטו שאת הניסיון הבא הם יעשו יחד, עם עזרה של מכור למכור, כאשר המטרה היא לנצח את חוסר האונים של החיים בצל האלכוהול.

הם ראו במפגשים אלה מפגשים רוחניים ורוחניות זו הייתה ליסוד המפגשים ויסוד הגמילה כולה. הם ניסחו עקרונות בסיסיים נוספים, הדרושים להצלחת עזרה הדדית זו, אט אט מפגשיהם התרחבו ונוספו אנשים אחרים, אשר כינו את עצמם "אלכוהוליסטים אנונימיים" (AA), עד שהקבוצה הקטנה התפרסמה בכל ארה"ב. לאחר כמה שנים הם ניסחו סופית את שלבי התוכנית והרחיבו אותה גם להתמכרויות אחרות, מלבד אלכוהוליזם.

מטרת התוכנית היא להביא את משתתפיה לניקיון מוחלט מהחומר או לגמילה מוחלטת מההתנהגות הממכרת (התמכרות לסמים, אלכוהול, הימורים, אוכל, מין, עבודה, קניות ועוד). 12 הצעדים הם למעשה 12 כללי יסוד המנחים כל קבוצה, בכל התמכרות באשר היא. בבסיס התוכנית ניצבת הרוחניות ככלי מרכזי להצלחת הגמילה, וכוללת שימוש במילים כמו "כוח עליון", השגחה, אמונה, תפילה, התעוררות רוחנית ועוד, אך יחד עם זאת היא איננה תוכנית דתית ומשתתפים בה אנשים מכל גווני האוכלוסיה.
 

תוכנית "קרוב לבית" - תכנית אינטנסיבית ייחודית בליווי רפואי במרכז ד"ר טל, חזרה לתפקוד חיוני תוך זמן קצר, לפרטים חייג/י 03-6413483

משתתפי התוכנית יכולים להיות בשלבים שונים של הגמילה: מכורים שניסו שיטות רבות להיגמל ולא הצליחו, מכורים שזו הפעם הראשונה שהם מתמודדים עם ההתמכרות ומבינים שהם מכורים, ו"מכורים נקיים" - בין אם חודש ובין אם שנתייים. התנאי היחידי להשתתפות בקבוצות הוא הרצון להפסיק.

התוכנית אינה רק שיטה לצאת מההתמכרות ולהגיע לניקיון מוחלט, אלא מעניקה למשתתפיה ערך מוסף עצום. אנשים המשתתפים בתוכנית מתארים את השינוי הגדול שחל בחייהם, בעיקר בתחושה שהתוכנית העניקה להם: שלווה, ביטחון, אושר, ניקיון פיזי אבל בעיקר ניקיון נפשי, תחושת מסוגלות, פיקחות אמיתית ויכולת לראות את העולם בעיניים בהירות.

לעומת התקופה הארוכה בה הם חשו חסרי אונים אל מול ההתמכרות, הקבוצה מעניקה להם סוף סוף את היכולת "לראות את האור בקצה המנהרה" ולאמץ דרך הסתכלות אופטימית יותר על עתידם. כמו כן, התוכנית מעניקה כלים להתמודדות עם הכמיהה  היום יומית לחומר. רבים אף מצהירים כי הם הפכו לאנשים טובים יותר בזכות התוכנית, מתארים שחייהם התהפכו והם הצליחו לסגל לעצמם סוף סוף את אורח החיים הבריא לו ייחלו במשך שנים, וכן שהתוכנית העניקה להם את היכולת לגלות את עצמם ולבנות לעצמם זהות חדשה.

הרכב הקבוצה

לא סתם התוכנית מורכבת רק מאנשים מכורים, בשלבים שונים של גמילה, ואיננה מערבת כלל אנשי מקצוע שלא חוו על בשרם התמכרות כלשהי. ההרכב של מכורים שעוזרים למכורים הוא הכוח המרכזי של התוכנית, כאשר אחד מעניק לשני כוחות להתמודדות יום יומית מוצלחת. התוכנית היא המקום בו יכול המכור לדבר בשפה שלו ולמצוא אנשים שמבינים אותה, מזדהים עמה, אך גם כאלה שעברו לשפה אחרת, בריאה יותר, מהם ניתן ללמוד איך להפוך את החיים לטובים יותר.

חשוב להבין כי תוכנית 12 הצעדים אינה מתיימרת להיות או להחליף טיפול פסיכולוגי מקצועי. התוכנית איננה עוסקת בסיבות שהביאו להתמכרות או בשורשים העמוקים להיווצרותה, אלא בהתמודדות של כאן ועכשיו. יש לכך יתרונות וחסרונות, שאין זה המקום לדון בהם, אך מבחינת התוכנית זוהי הדרך היחידה ללקיחת אחריות, הנדרשת מהמכור. במילים אחרות מנסחת התוכנית: "אנו לא אחראים למחלתנו, אבל אנו כן אחראים להחלמתנו. לא חשוב איפה היינו אלא לאן אנו הולכים". 

גמילה בשיטת 12 הצעדים

הגמילה מההתמכרות נעשית בשני אופנים: פיזי ומחשבתי. הגמילה הפיזית היא "קלה" יותר, כאשר ממשתתפי התוכנית נדרשת הפסקה מוחלטת של השימוש בחומר הממכר לסוגיו. הגמילה המחשבתית היא למעשה עיקר העבודה בתוכנית וקשה לא פחות מהגמילה הפיזית, אם לא יותר. עיקר השיחות והדיונים במפגשים השבועיים הם אודות הקושי בגמילה מההתמכרות המחשבתית.

12 הצעדים שלהלן מתבצעים באופן ספירלי, מעגלי; כלומר, מכור שהגיע לשלב האחרון לא מסיים את התוכנית, אלא מתחיל אותה שוב מהתחלה, אולם מנקודה רוחנית גבוהה יותר, בעזרתה הוא יוכל להגיע לתובנות אחרות, המקדמות אותו שלב נוסף בחייו החדשים. העקרון הבסיסי של לקיחת אחריות על עצמי מתבטא בכל צעד וצעד המנוסח בלשון "פעיל" (הודינו, החלטנו, ערכנו וכדומה):
 

 • הודינו שאנו חסרי אונים מול ההתמכרות, שחיינו נהיו בלתי מנוהלים - עיקרון זה חייב להיות ראשון וחייב להתקיים על מנת להיגמל באופן אמיתי. עוד חשיבות צעד זה תוכל לקרוא במאמר "הצעד הראשון: מתבוסה לניצחון".
   
 • הגענו לאמונה שכוח גדול מאיתנו יכול להחזיר את שפיות דעתנו - צעד זה חייב לבוא לאחר ההבנה כי המכור הוא חסר אונים. מטרתו של צעד זה היא להפיח תקווה במכור, שיש אפשרות לחיים טובים יותר.
   
 • החלטנו למסור את רצוננו ואת חיינו להשגחת אלוהים, כפי שאנו מבינים אותו - צעד המעיד על האמונה של המכור, כאמור, לא בהכרח אמונה דתית.
   
 • ערכנו חשבון נפש נוקב וחסר פחד - צעד המעניק כוח ואומץ למכור להתמודד לאחר חשבון הנפש כחלק מתהליך השחרור הרוחני.  
   
 • התוודינו בפני אלוהים, עצמנו ואדם נוסף על טבעם המדוייק של פגמינו - צעד המדגיש ומביע את יושרו של המכור, לא רק מול עצמו אלא גם מול אחרים.
   
 • היינו מוכנים לחלוטין שאלוהים ישחרר אותנו מפגמים אלה באופיינו - אחד הצעדים המובהקים של הבעת נכונות לקחת אחריות.
   
 • ביקשנוהו בענווה שישחרר אותנו מחסרונותינו - מעיד על ערך הצניעות.
   
 • ערכנו רשימה של כל האנשים בהם פגענו, והיינו מוכנים לכפר על מעשינו בפניהם.
   
 • כיפרנו על מעשינו במישרין בפני כל מי שניתן, פרט למקרים שמעשה זה יפגע בהם או באחרים.
   
 • המשכנו בחשבון הנפש, וכאשר שגינו הודינו בכך מיד - זהו העיקרון המעיד על הספירליות של התהליך ועל ההתמדה הנדרשת באופן קבוע מהנגמלים.
   
 • ניסינו בדרך של תפילה והרהורים לשפר את הקשר ההכרתי עם אלוהים, כפי שאנו מבינים אותו, כשאנו מתפללים רק לדעת את רצונו מאיתנו, ומבקשים את הכוח לבצע זאת - הביטוי העיקרי ביותר של פילוסופיית הרוחניות המנחה את התהליך.
   
 • כשעברה עלינו התעוררות רוחנית כתוצאה מצעדים אלה, ניסנו להעביר בשורה זו לאחרים, ולנהוג על פי עקרונות אלה בכל תחומי חיינו.


על אף המבנה הברור של שיטת 12 הצעדים והפילוסופיה הרוחנית הברורה שעליה היא נשענת, התהליך עבור כל אחד ואחד הוא אינדיבידואלי, מותאם אל המכור באופן אישי - לקשייו, לערכיו, לאמונתו, כאשר כל אחד מהנגמלים מוצא בתוכו את הגורם הרוחני שאליו הוא בוחר להתחבר, ללא כפייה או הכוונה למקור רוחני כזה או אחר.

כאמור, התוכנית אינה מהווה תחליף לטיפול פסיכולוגי הניתן על ידי פסיכולוג, הנדרש לא אחת על מנת להשלים באופן מלא את התהליך של הגמילה. צוות המטפלים בקליניקה לטיפול נפשי ורגשי במרכז ד"ר טל ישמח לסייע לך בהשלמת התהליך לבניית איכות חיים טובה ומספקת ולשחרור אמיתי מההתמכרות.


סרטונים בנושא
הצוות המומחה בהתמכרויות צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
טיפול ייחודי לנוער במצוקה | לאתר טאלו - טיפול אינטנסיבי לילדים ונוער
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה