הפרעות קשב ADHD בשיטת נוירופידבק - מרכז ד"ר טל
  חיפוש סגירה 03-6413483אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


הפרעות קשב ADHD ושיטת הנוירופידבק

** לעת עתה, טיפול נוירופידבק איננו זמין במרכזנו.עמכם הסליחה**

בעבר סומנו ילדים או מבוגרים ככאלה עם "קוצים במקום שבו נהוג לשבת" והיה נהוג לחשוב שאם בן הנוער הוא חסר מנוחה או אם המבוגר לא מצליח להתרכז לאורך זמן בעבודה, אין לכך פתרון, זה אופי, אולי עצלות, או אולי כישרון ייחודי - בכל מקרה אין הרבה פתרונות, כך נולד וכך יישאר.

כיום משעלתה המודעות לסוגי הפרעות הקשב הקיימות, עלתה הרגישות ויש לקושי שם - הפרעות קשב היפראקטיביות וריכוז. יש גם אפשרויות להתמודד עם הקשיים ולטפל בהן במטרה לשפר את הרווחה הנפשית של הילד או המבוגר וסביבתם הקרובה.

חייג/י אלינו לקבלת סיוע מקצועי: 03-6413483

יש הסובלים מקושי הממוקד בהיבט של הקשב בלבד: או אז האדם סובל בעיקר מקשיי ריכוז, לעיתים נראה חולמני, חווה קושי ביכולת להחזיק קשב לאורך זמן, מתקשה להתמיד במשימות ועוד, הפרעה זו מכונה ADHD ממוקדת בלקות קשב.

לעומת זאת, ישנם הסובלים מ- ADHD, Attention Deficit Hyperactivity Disorder, מצב המשלב בין קשיי קשב לבין פעלתנות יתר ולא פעם גם אימפולסיביות. בדרך כלל, הקושי בבעיה זו בולט יותר מאשר אלו הסובלים מלקות בקשב בלבד, בשל אותה אימפולסיביות והיפראקטיביות. ילדים או מבוגרים אלו נוטים לא רק להתקשות בריכוז לאורך זמן ובהחזקת קשב במהלך משימה, אלא סובלים גם מאי שקט מוטורי: הם נדרשים לקום הרבה, להסתובב, להזיז רגליים וידיים באופן חוזר ועוד. כמו כן, הם מתקשים לדחות סיפוקים ונוהגים באימפולסיביות: יש להם דחף לפעול, שלעיתים מקדים מחשבה ולכן לא פעם הם נוטים להסתבך בלי להבין מדוע עשו מה שעשו. כך למשל יאמרו דבר מה אימפולסיבי, עוד באמצע המשפט של האדם שמדבר מולם.

ילדים ומבוגרים המאובחנים ב-ADHD (בין אם במיקוד קשב בלבד, ובין אם במיקוד קשב והיפראקטיביות), סובלים לא פעם במסגרות מחייבות, ביכולות ריכוז וקשב ממושכים, ביכולת ארגון ואיפוק כמו לימודים או עבודה וכן ביחסים חברתיים, ביצירת קשרים ובניהול מערכות יחסים זוגיות.
 

הדרכים המוכרות לנו היום לטיפול ב ADHD 

הטיפול הנפוץ ביותר כיום, הידוע ורב המחלוקת, הינו הטיפול התרופתי. כאשר התרופה המוכרת היא ריטלין - ישנן מספר חלופות הנשענות כולן על עיקרון כימי דומה: התרופות הקיימות לטיפול הינן תרופות הפועלות על שני חומרים במוח - דופמין ונוראדרנלין האחראים על וויסות יכולת הקשב והפעולה (אשר באה לידי ביטוי אצל מאובחנים ב- ADHD ביתר פעלתנות), כך שהם מסייעים בהרגעת ההיפראקטיביות והגברת יכולת הקשב והריכוז. טיפול תרופתי במקרים רבים מסייע לילד או למבוגר להתמודד עם הקשיים בכיתה או בעבודה, מסייע לו להצליח במשימות ויוצר "גלגל הצלחה" בו הוא מצליח להגיע להישגים, מרגיש טוב יותר עם עצמו ומוכן להשקיע יותר.

יחד עם זאת, טיפול תרופתי איננו מסייע לקשיים הנלווים לקשב והריכוז, הוא אינו עוזר להתמודד עם התסכול והדימוי העצמי הנמוך שייתכן והילד או המבוגר פיתחו עם הזמן, וגם לא עם הצורך ללמוד איך לארגן את חומר הלימודים או את סדר היום.

קרא/י עוד מה עושים אחרי הריטלין

במקרה של ילדים, לא פעם, נעזרים בהדרכת הורים על מנת לסייע ל- ADHD. כאמור, לא רק קשב או היפראקטיביות מאפיינים ילדים אלו, אלא גם קושי בשליטה בדחפים, קושי בארגון, השלמת משימות וכדומה. בהדרכת הורים, לומדים ההורים מגוון טכניקות ואסטרטגיות שייקלו על הילד בארגון הלמידה, ניהול הזמן ובמודעות ושינוי התנהגותו. כלים אלו חשובים על מנת לסייע לילד להתמודד טוב יותר עם הקשיים שחווה בבית הספר ובבית, שהם פועל יוצא של המצב בו הוא נמצא.

 

דרך אחרת לעזור לילד או למבוגר ללמוד טוב יותר איך לארגן את חייו ולנהל את לוח הזמנים, היא באופן ישיר, בעבודה של איש מקצוע, פסיכולוג עם הילד או המבוגר באמצעות טיפול קוגניטיבי התנהגותי.

טיפול זה עוסק הן בבחינת דרכי ההתמודדות העכשוויים של האדם, בדרך בה מנהל את זמנו והן ברכישת טכניקות ואסטרטגיות לשיפור יכולות אלו ובכך התמודדות עם תופעות הנלווית להפרעת קשב וריכוז, כגון הקשיים בארגון לוח זמנים ומשימות.

נוירופידבק - לטפל מהשורש

אחד הטיפולים היעילים שנמצאו בשנים האחרונות הוא באמצעות נוירופידבק. טיפול זה מכוון לשינוי ושיפור יכולות המוח שלנו ללא התערבות כימית, אלא על ידי אימון המוח כפי שמאמנים שריר.

כלומר אמונה בכוחו של המוח, באמצעות אימון נכון, להתפתח ולהתגבר בעצמו על המכשולים. נוירופידבק מאפשר לילד או למבוגר ללמוד כיצד לשלוט בדפוסי הפעילות המוחית שלו ובאופן זה הילד או הבוגר רוכש אסטרטגיות לוויסות הקשב והריכוז שלו, אסטרטגיות אותן הוא יכול להטמיע בחיי היום-יום.

למעשה, ניתן לראות נוירופידבק ככלי המיועד להגביר "מצבי קשב" מסוימים. כך למשל אחד ממצבים אלו הוא דפוס של "קשב רגוע" - דפוס שהוא אופטימלי לתהליכי למידה, אך אצל ילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז ניתן לראות חוסר מובהק בדפוס זה. באמצעות אימוני נוירופידבק לומד הילד או המבוגר כיצד להגביר דפוסים יעילים יותר של קשב, מתאמן עליהם ומטמיעם.

קרא/י עוד איך פועלת השיטה: נוירופידבק - משוב על פעילות מוחית

מחקרים מראים שטיפול באמצעות נוירופידבק נמצא יעיל יותר מאשר טיפולים אחרים. הוא יעיל בהתמודדות תמידית עם קשיי הקשב והריכוז, וזאת בניגוד למה שקורה בטיפול תרופתי - שבו ההשפעה המיטיבה מפסיקה עם הפסקת פעילות התרופה.

הוכח שלשיטת נוירופידבק יש השפעה מתמשכת, כלומר השיפור בקשיים של ADHD ניכרים גם בטווח הארוך, זמן רב לאחר הפסקת הטיפול. יתרה מכך, נוירופידבק מסייע לא רק בהפחתת הסימפטומים של ADHD אלא גם בשיפור מדדים התנהגותיים והפחתה של בעיות התנהגות אצל ילדים, הוא אידאלי לאנשים המעדיפים להשתמש בכוחו של המוח בכדי להתגבר על קשיי הקשב והריכוז.

** לעת עתה, טיפול נוירופידבק איננו זמין במרכזנו.עמכם הסליחה**


סרטונים בנושא
הצוות המומחה בהפרעות קשב וריכוז צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
תרופות נפוצות
להרגיש קצת יותר טוב - תוספי התזונה הטבעיים של דר' טל | תוסף התזונה Re-Start Super
| תוסף התזונה Re-Live Super
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה