טיפול CBT בילדים - חייגו: 03-6413483
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


טיפול CBT בילדים

טיפול CBT הפך מוכר יותר ויותר בשנים האחרונות הן בשל יישומו הקליני ההולך וגובר והן בשל ההוכחות המחקריות בדבר הצלחתו כטיפול יעיל במגוון רחב של קשיים נפשיים.

CBT, ראשי תיבות של טיפול קוגניטיבי התנהגותי, מוכר בראש ובראשונה כטיפול קצר טווח בו מספר הפגישות והיעדים הטיפולים מוגדרים מראש.  על פי עקרונות הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי - קשיים רגשיים שונים נובעים מדפוסי חשיבה ודפוסי התנהגות שאינם עוזרים באמת אלא, גורמים לתחושות שליליות ובמקרים רבים פוגעים בתפקוד.

חייג/י להתייעצות: 03-6413483

אחד העקרונות המהותיים ביותר של טיפול CBT הינו עבודה מאומצת של המטופל יחד עם המטפל ותרגול מתמשך "בבית", כלומר גם מעבר לשעות הטיפול. ברוב המקרים ההתקדמות בטיפול והשגת היעדים תלויה באופן כמעט מלא בעבודה העצמית שמשקיע הילד או המבוגר מחוץ לחדר הטיפולים, בסביבתו האישית.

כיצד CBT מתאים לילדים?

לאור עקרונות אלו, רבים שואלים כיצד יכול להתבצע טיפול CBT בילדים? האם ילדים מסוגלים להצליח לזהות דפוסי מחשבות שגויים? האם ביכולתם לנסח נכון את מחשבותיהם ורגשותיהם על מנת שיהיה ניתן לעבוד עליהם במהלך הטיפול ועד כמה ילדים מסוגלים לתרגל תובנות טיפוליות גם באופן עצמאי? התשובה לשאלה זו היא כן ולא.

מחד, מחקרים הראו כי ילדים צעירים מסוגלים לזהות, לנסח ולחשוב על מחשבותיהם, יכולת בסיסית הנדרשת עבור CBT. מצד שני, ילדים לא תמיד מודעים לקיומה של הבעיה בגינה הגיעו לטיפול ולא מצליחים להבין מדוע נשלחו לטיפול. לכן, טיפול CBT בילדים אינו מועתק אחד לאחד מהמודל של טיפול במבוגרים, אלא מותאם ליכולות של הילד ולשלב ההתפתחותי בו הוא נמצא.

כך למשל, ילדים בתקופת הגיל הרך, פחות מודעים למחשבותיהם ופחות מסוגלים לעסוק בעבודה קוגניטיבית, כלומר, שינוי דפוסי מחשבה שליליים. כמו כן, ילדים בגיל הרך נוטים יותר להתפרצויות זעם והתנהגות מתנגדת. מסיבות אלו, עיקר העבודה עמם תעשה באופן התנהגותי - עבודה על מחשבות והתנהגויות חלופיות ומתאימות יותר (למשל כיצד להפחית את התפרצויות הזעם), לדוגמא דרך ציורים, סיפורים ומשחקים.

גיוס הסביבה הקרובה של הילד

בנוסף, טיפול CBT בילדים נערך בשיתוף פעולה הדוק עם סביבתו של הילד, אשר ידועה כגורם משמעותי המשפיע על איכות חייו כמו גם על המצוקות שהוא חווה. מסיבה זו, פעמים רבות יגוייסו ההורים, צוות בית הספר, שכנים או קרובים אחרים בסביבתו של הילד כחלק מסייע בטיפול.

גיוס ההורים לטיפול בילד חשוב גם בשל העובדה שפעמים רבות הם חולקים קשיים דומים לילדיהם - כך למשל ידוע כי חרדות של ילדים במידה רבה נובעות ומתפתחות לאור חרדה הורית, במקרים מעין אלו, להורים שי חלק משמעותי בטיפול אשר יעסוק הן בעבודה עם ההורים על הפחתת החרדה שלהם והן בעבודה עם ההורים כגורם מסייע ותומך להפחתת החרדה של הילד.

CBT בילדים, נמצא יעיל בהתמודדות עם קשיים שונים המאפיינים ילדים ובני נוער - חרדות (למשל חרדת נטישה בגיל צעיר, חרדות ספציפיות, חרדת מבחנים בגיל בית הספר), התפרצויות זעם, דיכאון בגיל ההתבגרות ועוד.

טיפול בקשיים נפשיים בילדות

בין אם טיפול CBT ובין אם טיפול אחר, חשוב לדעת כי קשיים נפשיים בילדות ובתקופת גיל ההתבגרות עשויים לפגוע בהתפתחות התקינה של הילד או הנער.

כמו כן, קשיים נפשיים שאינם מטופלים בילדות, גם אם חלפו, עשויים לגרום להופעתם של קשיים נפשיים אחרים או דומים בתקופת הבגרות, לעיתים בעוצמה גבוהה הרבה יותר.


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה