מתי CBT אינו מספיק? טיפול בשורש הבעיה
  חיפוש סגירה 03-6413483אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


מתי CBT אינו מספיק?

טיפול קוגניטיבי התנהגותי הינו טיפול מצוין. אך עם זאת, הוא אינו מתאים לכולם. כפי שתקראו בהמשך, תגלו כי הוא מתאים לטיפול בהפרעות ספציפיות, אך פחות מתמקד בטיפול בשורש הבעיה.

טיפול התנהגותי קוגניטיבי, CBT, הינו טיפול המומלץ ומיועד לבעיות ספציפיות, ממוקדות מטרה, כמו: טיפול בהתקפי פאניקה, טיפול בפוביות, טיפול בהפרעה אובססיבית קומפולסיבית, טיפול בחרדה חברתית או  טיפול בדיכאון.

בכל מקרה של מצוקה, תחושה לא נעימה, אי שביעות רצון מחייכם או רצון להבין איך קוראים למה שעובר עליכם, אתם מוזמנים תמיד לפנות אלינו ולהעזר בדעה של אחד מהמומחים שלנו. נשמח לעזור, לפזר את הערפל ולסייע בכל הניתן לשיפור איכות חייכם.

טיפול קוגנטיבי התנהגותי מתמקד בהיבטים הקוגניטיביים של הבעיה, כלומר, מאתר שגיאות חשיבה ועוזר לתקן אותן, וכן מטפל בהתנהגויות לא אדפטיביות הנובעות מהבעיה: הימנעות, עריכת טקסים, דחיינות ועוד. אולם, טיפול זה אינו עוסק כמעט בכלל בשורש הרגשי של הבעיה, או בשאלה מדוע היא הופיעה.

למשל, אדם שמוטרד ממחשבות קטסטרופליות על אסון שעומד לקרות, ילמד בטיפול התנהגותי קוגניטיבי כיצד לנטרל את המחשבות האלה ולא לתת להן להשפיע על חייו.

אולם מדוע הוא חושב מחשבות קטסטרופליות כאלה? מה יש בחוויה שלו את העולם, שגורם לו להרגיש שהעולם אינו מקום בטוח? שהסכנה אורבת בכל פינה? אילו אירועים בעברו עיצבו תפיסת עולם וחוויה בסיסית שכזו?

אפשרויות העמקה והמשך - טיפול דינאמי

טיפול דינמי הוא טיפול רגשי, שעוסק בדיוק בשאלות האלה. הוא לא מסתפק בללמד את המטופל לחיות באופן יעיל או להבין שאין לו סיבה לפחד, אלא שואף להעניק לאדם חוויה עמוקה של ביטחון בעולם.

בנוסף, הבסיס הרגשי של הפרעות דומות יכול להיות שונה מאד. כך למשל חרדה חברתית יכולה לנבוע מנטיה לפרפקציוניזם – פחד לעשות טעות או 'לעשות פדיחות' בחברה, היא יכולה לנבוע מפחד להיפגע ע"י האחר, כמו הפחד לחוות דחייה, היא יכולה לנבוע מפחד מקונפליקטים ורצון להימנע מעימותים, היא יכולה לנבוע מפחד מקירבה ומאינטימיות ועוד ועוד.

 

 

טיפול התנהגותי קוגניטיבי יטפל ברתיעה החברתית מבלי להתייחס לתוכן הרגשי שמעורר את החרדה. טיפול דינמי מאמין, שיש לתוכן הרגשי הזה חשיבות ושיש לטפל גם בו על מנת להביא לרווחה נפשית מלאה.


האמונה בטיפול הדינמי היא שסימפטומים הם הדרך של הנפש שלנו לדבר אלינו. להסב את תשומת ליבנו שלא טוב לנו. שאין לנו בטחון בעצמנו, שאין לנו בטחון בעולם, שאנחנו חווים חוסר סיפוק מהחיים או חשים חוסר מיצוי עצמי. לכן, חשוב לא רק לטפל בסימפטומים, אלא גם להקשיב לנפש, למסר הסמוי שהיא מנסה להעביר לנו ע"י החרדה או הדיכאון שתקפו אותנו פתאום.

הניסיון הקליני שלנו כמרכז רב מקצועי מראה, שגם אנשים שסיימו טיפול התנהגותי קוגניטיבי באופן משביע רצון וחשים הקלה בסימפטומים של חרדה או דיכאון, עדיין מעוניינים להבין ולדעת מדוע זה קרה להם, עדיין רוצים לעקור את הבעיה מן השורש ולטפל במהות שלה. לכן, רבים מהם ממשיכים גם בתום טיפול התנהגותי קוגניטיבי מוצלח לטיפול דינמי, מעמיק ורגשי יותר.


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה