התמכרות לשופינג Shopping addiction - על קניות בלי שליטה
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


התמכרות לקניות Shopping addiction - והפתרון?

התמכרות לקניות או שופינג בשפת המכורים, בניגוד אולי למה שאפשר לדמיין, היא לא בעיה רק של עשירים או של בנות העשירון העליון.

היא גם לא עוסקת בהכרח רק בקניות של בגדים, אלא גם על קניות של גאדג'טים, של מזון, של מוצרים לבית ועוד. כשהאדם נכנס לחובות כלכליים בשל רכישותיו הפזרניות היא יוצרת בעיה ממשית. 

התמכרות לשופינג היא למעשה אחת ממגוון של התנהגויות המכונות התנהגויות פיצוי. התנהגויות אלו יוצרות קשר בין קניות ושיפור תחושות רגשיות. מקובל בתרבות, כי אדם (בפרט נשים) המרגיש "שפוף", עשוי לשפר באופן מיידי את מצב רוחו אם רק יקנה לעצמו מתנה נחשקת; לכאורה, יש בטיעון הזה הרבה מן האמת – מתנה היא בהחלט גורם המשפר את מצב הרוח, ואכן בתקופה הקצרה שלאחר הקניה האדם חש טוב יותר – אלא שסגנון התמודדות כזה עם מצוקה רגשית למעשה מפנה את פתרון הבעיה כלפי חוץ, ותולה אותה בגורמים חיצוניים וכלכליים.

חייגו לייעוץ והכוונה בגמילה מהתמכרויות: 03-6413483

למעשה התמכרות לקניות עלולה להופיע על רקע של מגוון קשיים רגשיים, הבולטים בהם: תחושת ערך עצמי נמוך, דיכאון, חרדה, הפרעה אובססיבית קומפולסיבית וכדומה.

אנשים הסובלים מהתמכרות זו טוענים כי הקניה משחררת אותם מהתחושות הקשות שחוו של עצבות, בדידות, מתח, כעס, לחץ ועוד.

החיסרון העיקרי של סגנון התמודדות כזה הוא שהוא אינו עמיד לאורך זמן: ההרגשה הרעה שבה לאחר זמן מה, שכן היא לא באמת נפתרה, ואז שוב עולה צורך לקנות משהו נוסף על מנת להיפטר ממנה; בנוסף, התנהגות של פיצוי מפנה את תשומת הלב מן המתרחש במישור הרגשי של האדם אל גורמים חיצוניים וכך מקור הבעיה נותר לא מטופל.
 

תוכנית "קרוב לבית" - תכנית אינטנסיבית ייחודית בליווי רפואי. חזרה לתפקוד חיוני תוך זמן קצר, לפרטים חייג/י03-6413483

בנוסף, קניות הפיצוי עצמן עשויות להוות עם הזמן גורם מצוקה בפני עצמו, במקרה והאדם מרגיש "זקוק לפיצוי" דרך קניית מוצרים שהם מעבר ליכולתו הכלכלית. בסך הכל, מהווה הקניה הסחת דעת מן המקור האמיתי של התחושה הקשה, וכמו  כל הסחות הדעת – היא אינה מחזיקה מעמד לאורך זמן.

 

קניה מפצה אינה אופיינית רק לפיצוי של האדם כלפי עצמו; ישנם אנשים הפותרים קונפליקטים בין אישיים באמצעות קניית מתנות.

לכאורה, יש כאן מחווה יפה; אולם למעשה, קניית מתנה שאינה מלווה בפתרון עמוק של הקונפליקט הבין-אישי – זוגי, חברי, תעסוקתי או משפחתי -  לא תפתור את הקונפליקט, וייתכן שלאורך זמן גם תעורר אנטגוניזם כי תזוהה כטכניקת התחמקות מדיון ופתרון קונפליקטים ממשי ומשמעותי.

תוצאותיה של התמכרות לשופינג מן הזן החמור, המוביל לאובדן שליטה ממשי על ההוצאות, עשויות להיות הרות אסון הן לאדם והן למשפחתו – ועל כן יש צורך בטיפול מיידי עם זיהוי ההתנהגות.

קיראו בהרחבה על מגוון אפשרויות לטיפול בהתמכרויות

איך מתמודדים עם התמכרות לקניות או שופינג כפייתי?

אם ההתנהגויות של "קניות הפיצוי" אינן חמורות, ניתן להתמודד עם הקושי בעיקר דרך עבודה עצמית. המודעות לסיבה האמיתית של הקניות תוכל לגרום לנו לשים לב באופן מדוקדק יותר להתנהגות שלנו כשאנחנו נכנסים לקניון.

האם אנחנו ניגשים לקניות מתוך דחף? אם כן, נעשה סיבוב ונרגע; האם אנחנו ניגשים לקניות מתוך רעב? אם כן, ניגש לאכול משהו ונרגע; האם אנחנו חשים בודדים? נתקשר למישהו קרוב שיישמח לשפר את מצב רוחנו.

יש צורך בהבחנה בין המוטיבציות המלוות אותנו לעבר סל המוצרים. קנייה שאנחנו קונים מתוך צורך פסיכולוגי ולא מתוך צורך אמיתי בשימוש במוצר תגרום לנו לייסורי מצפון מאוחר יותר, יסוריי מצפון שבאופן פרדוקסלי יגרמו לנו רק לצאת שוב לקניות.

לעומת זאת, אם ההתנהגות של הקנייה המפצה הופכת לכרונית, לחריגה ומסוכנת לתקציב הביתי, יש צורך בפניה לטיפול "גמילה", שיסייע לפתור את הבעיה בכלים פסיכולוגיים.

לדוגמה, טיפול יכול לסייע בבניית תכנית הימנעות מגלישה לקניית פיצוי – טכניקה הנהוגה בעיקר ע"י מטפלים קוגניטיביים התנהגותיים. טיפול פסיכולוגי דינמי יסייע בבירור פנימי מעמיק יותר לגבי האופן בו האדם מתמודד עם קשיים בחייו, והסיבות בגללן הוא תולה את אושרו במוצרים חיצוניים ולא בעבודה אישית ובין אישית ארוכת טווח.

לרוב, הסובלים מבעיה זו מתקשים להודות בה בינם לבין עצמם, ועסוקים בניסיונות להסתרתה או הקטנת חשיבותה בפני בני משפחתם וקרוביהם. בד"כ הם מגיעים לטיפול רק לאחר לחץ מצד בני משפחתם, שלעיתים סובלים מאד מהשלכות של התמכרות לשופינג. אם זיהיתם כי המצב יצא מכלל שליטה, אצלכם או אצל קרוב לכם, אל תהססו והתקשרו אלינו. אנו נשמח לסייע לכם בבנית התוכנית הטיפולית המתאימה ביותר, ובהשבת איכות החיים לקדמותה.


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה