worried well - הקליניקה במרכז ד"ר טל
  חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


דאגות בריאות וההיפוכונדריה Worried well

אף אחד מאיתנו לא אוהב להיות חולה. כולנו היינו רוצים להיות לא רק בריאים אלא רחוקים ככל האפשר מהאפשרות ללקות אי פעם במחלה בין אם קלה ובוודאי חמורה.

כל גבר היה מעדיף לדעת שאינו שייך לקבוצת סיכון של מחלות לב וכל אישה הייתה שקטה הרבה יותר אם הייתה יודעת שאיננה בקבוצת סיכון של סרטן השד. יש חורפים "קשים" שאנחנו מעדיפים לעשות חיסון לשפעת, ויש פעמים שנעדיף להתרחק מאתרים בהם ייתכן שנידבק בזיהום ויש מסעדות שאנחנו יודעים שהקיבה הרגישה שלנו לא תסבול...

worried well - להיות מוטרד באופן קיצוני

כל אחד מכיר את גופו, ובאופן טבעי נזהר לעיתים יותר ולעיתים פחות, אלא שישנם אנשים שחוששים מזיהום, קלקול קיבה, מחלה או כל סכנה רפואית אחרת באופן מוגזם, לא רציונאלי ושבסופו של דבר פוגעת בתפקודם. אנשים אלו מוגדרים, כפי שנראה בהמשך כ- Worried Well.

התקשרו לייעוץ ראשוני ומידע בכל עת: 03-6413483

אם חששות לגבי מצבך הגופני מטרידות אותך ומשבשות את אורח חייך התקין, למרות שכל הרופאים שפנית אליהם אמרו ש"אין ממה לחשוש" / "שהכל בסדר" / "את/ה בריא/ה כשור" ועוד הצהרות שלמרות הכל לא הרגיעו את הפחד, דע/י שאין סיבה להמשיך לחיות עם החשש ואפשר גם אחרת. התקשרו אלינו בכל עת ונשמח להסביר על הדרכים השונות להתגבר על החרדה.

קריאה נוספת: כיצד להתמודד עם התקף חרדה?

אנשים העונים לקטגוריה של  worried well הם אנשים בריאים, המביעים דאגה וחששות רבים מפני מחלות ומצבים רפואיים שונים. כך יש החוששים לחלות במחלות ספציפיות כמו למשל סרטן או שהינם בעלי חרדה מאיידס, יש החוששים מכמה מחלות או מצבים גופניים ויש המביעים חשש כללי  או מופשט "שמשהו יתגלה".

מצבים אחרים בהם אנשים בריאים מפתחים חרדה לחלות, הם מקרים בהם האדם חווה בעיה רפואית כלשהי, שאומנם חלפה, אך הוא דואג באופן מוגזם מהאפשרות שתחזור.

ניקח לדוגמא אדם שחווה תגובה אלרגית לאוכל מסויים, שגרמה לו לסבל רב. אף על פי שמבחינה רציונאלית הוא מבין שהימנעות ממאכל זה, מבטיחה שלא יחווה שוב את אותה חוויה, לא נותנת לו מנוח המחשבה והדאגה שמצב זה יחזור בשנית.

חשוב להבין שאנשים אלו מודאגים מאוד מהאפשרות שיחלו במחלה ולפעמים אף משוכנעים בכך, אף על פי שהם נמצאים בקבוצת סיכון נמוכה מאוד לחלות במחלה ממנה חוששים.

קריאה נוספת: אילו טיפולים קיימים להפרעת חרדה מוכללת?

"אני רוצה רק לוודא" – על הביטוי המעשי של התופעה 

"רק להיות בטוח" אומר האדם המתאפיין בדאגות מסוג זה, והולך כל שבוע לרופא. החשש והדאגה המאפיינים את ה-worried well באים לידי ביטוי לא רק במחשבות מטרידות אלא גם במעשים בפועל.  כך, ישנם אנשים שעורכים אינספור בדיקות, לעיתים גם בדיקות יקרות ואף בדיקות שעלולות לפגוע בהם (כמו למשל בדיקות סי טי הכרוכה בחשיפה מסוימת לקרינה). אנשים אחרים נוטים לקבוע תורים לרופאים מסוגים שונים וחוזרים אליהם שוב ושוב כאשר הם מתלוננים על מחושים שונים או מבקשים עוד ועוד בדיקות או תרופות.

קריאה נוספת: אילו סוגי חרדה קיימים וכיצד ניתן לטפל בכל אחד מהם?

 

נטילת תרופות, לשם מניעה, היא אכן ביטוי נוסף לתופעה זו, כך למשל כאשר מתפרצת שפעת קשה מידי כמה שנים, אנשים אלו עלולים לקחת תרופות על מנת למנוע את האפשרות שיידבקו בה. ניסיונות אלו, שמטרתם כביכול לוודא סופית שאכן אינם חולים או למנוע בדרכים שונות את מחלה, מבטאים ברמה העמוקה יותר את הניסיון לשלוט בחרדה ולהפחית כמה שאפשר את המחשבות המטרידות.

חרדה היא ברוב המקרים המקור להתנהגות זו, כאשר מרכיביה העיקריים כפי שבאים לידי ביטוי בתופעה זה הם תחושות של פחד, דאגה וחשש, מחשבות חוזרות ובלתי מרפות שתוכנן הוא האפשרות לחלות במחלה או ללקות בגוף, והתנהגות שנועדה להתמודד עם המחשבות ולהפחית את החרדה.

קריאה נוספת: שאלות נפוצות ותשובות בנושא חרדה 

במקרים רבים מופיעים גם סימנים גופניים המלווים את התחושות והמחשבות, אשר לא פעם מפורשים על ידי האדם כהגשמה של החששות וכאשר הוא ניגש לרופא ומקבל שוב את האבחנה שהכל תקין אצלו, החרדה גוברת ועמה גם המצוקה הנפשית.

אבחון על ידי מומחים להרגעת החרדה

הגבול בין דאגה לא הגיונית לבין אחריות כלפי בריאות, הוא לעיתים מטושטש. מסיבה זו אבחון פסיכולוגי על ידי פסיכולוג המכיר את שני העולמות הוא כל כך חשוב. אבחון נכון חשוב לא רק כדי להפסיק ללכת לרופאים ולבצע בדיקות. גם אם אדם יודע שדאגותיו אינן הגיוניות, הוא חש שאינו מסוגל אחרת והוא חייב לבדוק - לוודא- לקחת תרופה או כל פעולה אחרת על מנת להשקיט במעט את החרדה.

אבחון נכון נועד בעיקר על מנת לאפשר בחינה נכונה וטובה של אפשרויות טיפול. ואכן לאנשים המוגדרים כ- Worried Well  מומלץ לטפל בשורש הבעיה- החרדה, כאמור.

לשאלות נוספות על המונח והגדרותיו, על דרכי האבחון או על דרכי טיפול,  תוכל/י לפנות אלינו בכל עת. אנו ממליצים להגיע לפגישת ייעוץ עם אחד מאנשי המקצוע של הקליניקה על מנת שתוכל/י לברר על הטיפול המתאים ביותר עבורך.


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה