הפרעת אישיות גבולית - הקליניקה לתמיכה נפשית ורגשית
  חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


הפרעת אישיות גבולית - Borderline personality disorder

כללי - אודות ההפרעה

התנהגות אימפולסיבית, התפרצויות כעס, קשרים בינאישים בלתי יציבים (מעבר בין תלות גמורה עם חרדת נטישה לבין ניתוק פתאומי ומוחלט), תחושת ריקנות וזהות עצמית לא יציבה, נטייה לחשדנות יתר – כל אלה ועוד הם התנהגויות ומצבים המאפיינים בעלי הפרעת אישיות גבולית.

המונח 'הפרעת אישיות גבולית' בא לתאר אנשים המתקשים להגדיר את גבולותיהם הנפשיים מול האחרים. הדבר הקבוע ביותר באופן התנהגותם הוא חוסר הקביעות. חוסר הקביעות בא לידי ביטוי בתפקוד הכללי בחיים, במצבי הרוח שאינם יציבים, בקשרים בין-אישיים סוערים ועוד.

מאפיינים בולטים נוספים של ההפרעה הינם: חשש רב מנטישה, הפרעה בתחושת הזהות, הרגשה מתמדת של ריקנות פנימית, התקפי זעם ואימפולסיביות הבאים לידי ביטוי בפגיעה עצמית מסוגים שונים. אנשים הסובלים מההפרעה מתקשים להאמין בעצמם ומתקשים לתת אמון באחרים.

כתוצאה מכך מופיע קושי להגיע לטיפול או להתמיד בו. המוטיבציה הכללית להיות בטיפול נפשי, ולעיתים קרובות גם המטיבציה לחיות, היא נמוכה. באופן כללי, מאחר ומדובר בהפרעה הגורמת סבל איום לאדם ולסביבתו הקרובה, המטרה המרכזית בטיפול היא שיפור איכות החיים של הסובלים ממנה.

הכוונה בהתנהגות שאינה עקבית או אינה יציבה היא להתנהגות המאופיינת בדפוסים סותרים החוזרים ומתקיימים במקביל (בשפה המקצועית - פיצולים). דפוסי התנהגות סותרים קיימים אצל כל האנשים ברמה מסוימת (בעיקר בגיל ההתבגרות), אך על מנת שייחשבו כהפרעה נפשית, עליהם להימשך זמן רב, להיות קבועים ובעלי עוצמה.

דוגמאות לפיצולים קיימים:

אימפולסיביות    פחד מכל פעולה, הימנעות
מעורבות יתר עם אנשים פחד מאינטימיות 
האשמת אחרים  תחושת אשמה חזקה
אכילה קומפולסיבית (כפייתית) דיאטה קיצונית
השקעה ואכפתיות יתר חוסר אכפתיות
דאגה לאחרים  דאגה לעצמי בלבד
 יכולות גבוהות תפקוד נמוך

 

        

 

 

 

 

 

 

 

 

 


לסובלים מהפרעת אישיות גבולית יש קושי לשאת חוסר עקביות מצד אנשים, כלומר, הם לא משלימים עם כך שלאדם יכולות להיות תכונות רעות ותכונות טובות גם יחד, ועל מנת להתייחס לאותו אדם עליהם להחליט האם הוא טוב (לגמרי) או רע (לגמרי). אין תחום אפור. עם זאת, ההחלטה אינה נצחית, כך שהאדם יכול לנוע בין שני קטבי ההתייחסות האלו בקצב מסחרר ובצורה דרמטית.

כאשר אדם נערץ מאכזב בסופו של דבר (כפי שקורה לכולם מפעם לפעם), בעלי האישיות הגבולית חייבים לבנות מחדש באופן קיצוני את תפיסתם אותו: או שהדמות הנערצת מסולקת, או שהסובל מהפרעת האישיות הגבולית מסתלק בעצמו, על מנת לשמר את התדמית המושלמת של האדם האחר בעיניו.

מנגנון הפיצול נועד להגן על האדם מפני חוויה של רגשות ודימויים סותרים שמעוררת חרדה, אשר על מנת לשכך אותה מופעל מנגנון הפיצול.

בדרך כלל מופיעה הפרעת האישיות הגבולית יחד עם בעיות נפשיות אחרות, ובעיקר עם התסמונת הנקראת 'פוסט טראומה'. בעיות נוספות הנוטות להופיע במקביל הן הפרעות חרדהדיכאון,  התמכרויותהפרעת אכילה, ועוד. עירוב זה של בעיות שונות, הוא גם מאפיין של ההפרעה וגם אחד הגורמים המקשים על אבחונה.

מקור ההפרעה הינו רגשי פנימי, לעיתים קשור לטראומות מהילדות (למשל פגיעה מינית או חווית נטישה), ולעיתים ללא "טריגר" חיצוני. האדם חווה לאורך חייו את חוסר היכולת לחוש רגוע ושלו הן מבחינה גופנית (קושי להרדם וכד') והן מבחינה רגשית (חוסר יציבות במצב הרוח, חוסר שליטה על מעברים חדים בין מצבים שמחים מחד ומייאשים ועצובים מאידך). חוסר היכולת הזו מקשה על האדם להתמודד עם מצבים שונים, סותרים בעיקרם, ועל היכולת לחיות עמם בהבנה וללא מתח, כפי שרוב האנשים לומדים לעשות במהלך חייהם.

להתייעצות בנוגע לאבחון, טיפול או כל שאלה אחרת בנושא, אנו עומדים לשירותך, אם בשיחה טלפונית ואם בפגישה עם אחד מאנשי הצוות המטפלים שלנו בקליניקה. פנה/י אלינו בכל עת ונשמח לסייע!

 

מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה