הפרעות קשב וריכוז - סוגים שונים של ליקויים
  חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


קשב לקוי: היבטים שונים של הפרעות קשב וריכוז

מהם הסוגים השונים של הפרעות הקשב והריכוז?

הפרעת קשב וריכוז מוערכת כשכיחה בשיעורים גבוהים באוכלוסייה בעולם המערבי. עולם בו נתבע מאיתנו להפגין רמות גבוהות של קשב ושל ריכוז. עם השנים הולך הידע על התופעה ומעמיק, וריבוי המחקרים בתחום מסייע להבין את הדקויות של ההפרעה ואת ההבדלים בין היבטים שונים שלה.

קשב מתמשך

עד לפני כעשרים שנה ההיבט היחיד של קשב שהיה ידוע הוא הקשב המתמשך, ועד היום המבחן הממוחשב שמסייע בעת אבחון של הפרעת קשב וריכוז בוחן למעשה היבט זה בלבד.

בעיה בקשב מתמשך מתבטאת בקושי לשמור על ערנות ועל ריכוז לאורך זמן. אנשים הלוקים בהיבט זה של הקשב יתקשו במיוחד בפעילויות מונוטוניות שאינן מלהיבות אותם.

רוב בעלי הפרעת קשב וריכוז לוקים בהיבט זה הקשב – אך לא כולם. המשמעות היא כי המבחן הממוחשב עשוי להחמיץ את האיתור של בעלי הפרעת קשב וריכוז שלוקים בהיבטי קשב אחרים ולא בקשב מתמשך.

התרופה הנפוצה ביותר להפרעות קשב וריכוז, ריטלין, מסייעת יותר מכל להפחתת קושי בהיבט זה של הקשב – ומסייעת פחות לשיפור היבטים אחרים של קשב.

הכוונת קשב

היכולת להכוונה של קשב היא היכולת למקד את תשומת הלב למיקום הרלבנטי. אפשר לדמיין את ההיבט הזה של הקשב כמעין "זרקור" המאיר בכל פעם לכיוון מסוים; כדי לשמור על מיקוד וריכוז עלינו להפנות את הזרקור למקום המתאים, ולהצליח לנתק אותו ולמקום אותו מחדש שוב ושוב כאשר מיקום הגירוי הרלבנטי משתנה.


 

יכולת של הכוונת קשב והפנייתו נדרשת לפעולות הבסיסיות הנדרשות ללמידה אקדמית – קריאה, כתיבה והעתקה של טקסט. בעלי הפרעת קשב וריכוז נוטים להגיב לאט יותר כאשר עליהם לשנות את מיקום "זרקור" הקשב. חלק מהם, אך לא כולם, לוקים ברמת הדיוק והיעילות של הכוונת הקשב.

סינון קשב

היבט נוסף של מערכת הקשב הוא היכולת לסינון קשב - כלומר היכולת להתעלם מגירויים המסיחים את הדעת. רבים מבעלי הפרעת קשב וריכוז נוטים למוסחות ולקושי בסינון של גירויים לא רלבנטיים. לקות זו מקשה במיוחד בעת קריאה, שבה יש צורך להתמקד ברצף האותיות והמילים על מנת להפיק משמעות.

שליטה בקשב

לבסוף, היבט מרכזי של הקשב הוא שליטה בקשב – היבט הקשור ליכולת ארגון של מידע ותכנון וליכולת לעכב תגובות אימפולסיביות ונחפזות. רבים מבעלי הפרעת קשב וריכוז מתקשים בתחום זה, ולליקוי יש השפעה נרחבת על התנהגותם.

כמו כן טיפול חדשני, שאינו חודרני או מבוסס על תרופות ושהוכח כיעיל לאורך זמן להתמודדות עם הפרעות קשב וריכוז הוא טיפול באמצעות נוירופידבק. טיפול זה נעזר במשוב על הפעילות המוחית של האדם על מנת לשנות את התנהגותו. לחץ/י כאן כדאי לקרוא עוד על שיטה זו. 

קראו עוד אודות אבחון וטיפול בהפרעות קשב


סרטונים בנושא
הצוות המומחה בהפרעות קשב וריכוז צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
להרגיש קצת יותר טוב - תוספי התזונה הטבעיים של דר' טל | תוסף התזונה Re-Start Super
| תוסף התזונה Re-Live Super
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה