מה מפחיד את הילד שלך? אודות פחדים התפתחותיים
  חיפוש סגירה 03-6413483אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


פחדים התפתחותיים בקרב ילדים בני חמש עד תשע

פחדים התפתחותיים - כתבת המשך

כאמור בכתבה הקודמת, ציינו כי פחד הינו רגש טבעי הנחוץ לשמירה על קיומנו ומניע אותנו להתגונן מפני סכנה. כאשר מופיעה תגובה מוקצנת לגירוי מסויים תתכן הופעתה של חרדה שאינה מותאמת פוגעת בתפקודו של הילד ומפריעה לאורך חייו התקין. 

לפחדים המופיעים מגיל הלידה עד גיל חמש ראה מאמר נפרד

לשאלות נוספות אודות פחדים המופיעים אצל ילדים, לאבחון או התייעצות לגבי טיפול מתאים המתאים עבורכם, צוות המומחים בקליניקה העוסק בטיפול בחרדה אצל ילדים ובני נוער יישמח לתת מענה בכל עת. צרו קשר עמנו.

פחדים התפתחותיים לפי גיל

גיל חמש עד שבע

סוגי פחדים: ממשיכים להופיע פחדים מחושך, חלומות רעים, מדמויות דמיוניות או דמויות השאולות מהעולם התרבותי (מכשפה, מפלצת וכיו"ב). מתחילה החרדה מפני פגיעה בגוף (פציעה, זריקה, רופא שיניים וכ"ו).

גורמים לפחד: בגיל הגן מתפתחת היכולת לדמיין ולצפות לאירועים מסוכנים והיכולת לחשיבה מופשטת ומתחילים פחדים מנטישה בשל מות ההורים או גירושין.

איך הפחד בא לידי ביטוי? ישנם ילדים המבטאים את פחדם בבכי והיצמדות להורה, ישנם כאלו המתחילים בהדרגה לא לבטא באופן חיצוני את פחדיהם, ואחרים מתלוננים על תחושות גופניות רעות ככאב בטן, בחילה או הפרעות בשינה.

איך ניתן לסייע לילד? על ההורה לתת לילד הסברים אשר מאפשרים תחימת גבול בין המציאות לדמיון.

אור אדום - כשהילד אינו מתפקד כמקובל לגילו כגון מסרב ללכת לגן או לביה"ס, "מנוטרל" בשל התקפי חרדה או תסמינים גופניים של חרדה ועוד.

גיל שבע עד תשע

סוגי פחדים: מתחילים פחדים מציאותיים יותר מבעבר כגון סכנה, פגיעה בשלמות הגוף ומוות. תתכן דאגה לבריאות ההורים. כמו כן ייתכנו פחד מבית הספר (פחד ממורים, חרדת בחינות) ופחדים הקשורים ליחסים חברתיים: פחד ממבוכה או מלהיות מושא ללעג.

גורמים לפחד: בגילאים אלו עולה היכולת לפרידה זמנית מההורה וכן מתפתחת תפיסת המוות ומתחילה הבנה שהילד והקרובים לו עלולים למות. חברת בני הגיל הופכת למשמעותית ביותר בעולמו של הילד ולכן הוא חושש לתדמיתו.

איך הפחד בא לידי ביטוי? ילדים בגילאים אלו נוטים לרב להתבייש בפחדיהם ולהסתירם כדי לא להיות מושא ללעג.

איך ניתן לסייע לילד? ליצור בבית אוירה תומכת ולעודד אתו הילד לדבר על פחדיו. להימנע מלגנות את הילד בשל פחדיו. להימנע מלחשוף את הילד למידע אשר אינו מותאם ליכולת העיבוד שלו כגון אכזבה  של ההורה בשל הפסדים כספיים. על ההורה לגדל את הילד לעצמאות ולהוות עבורו מודל להתמודדות סבירה.

אור אדום - כאשר תפקודו של הילד נפגע כגון: ילד אשר נכשל במבחנים היות ומרגיש "בלק אאוט" בשל חרדה. כאשר תפקוד הילד אינו תואם את גילו. למשל: ילד אשר אינו יכול לישון לבדו, חושש להיכנס לבדו לחדר ועוד. 

אם זיהית פחד אצל ילדך שנראה שאינו תואם את גילו או מפריע לתפקודו תוכל לפנות אלינו בכל עת להתייעצות, בשיחת טלפון ראשונית, ללא התחייבות, או בפגישה עם אחד מאנשי המקצוע של הקליניקה ונשמח לעזור.


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה